Sobota 23-03-2019, imieniny Pelagii, Feliksa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Parlamentarzyści o lokalnych problemach

 
Elbląg, Parlamentarzyści o lokalnych problemach
Czy takiej sytuacji można było uniknąć? Jerzy Wcisła uważa, że w tym zakresie potrzebna jest analiza (fot. AD, arch, PortEl.pl)

Co zrobić, żeby Elbląg i okoliczne tereny znów nie znalazły się pod wodą tak, jak tydzień temu? Dlaczego warto przeprowadzić analizę w tym zakresie? Co z Programem Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja, który niesie ze sobą 260 mln zł dla regionu? M.in. o tym mówili parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej podczas dzisiejszej (25 września) konferencji.

Parlamentarzyści się boją
     Chodzi o Program Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja 2014-2020. Jak mówił Jacek Protas, były marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, a obecnie poseł, daje on wymierne korzyści, czyli 260 mln zł dla województwa warmińsko- mazurskiego, części województwa pomorskiego oraz dla obwodu kaliningradzkiego. Na co? Np. na infrastrukturę służącą oczyszczaniu wody czy redukcji zanieczyszczeń powietrza, na ścieżki rowerowe, na zachowanie tradycyjnych rzemiosł, rozwój i modernizację infrastruktury na przejściach granicznych i wiele, wiele innych.
     - To jedyny program w tej perspektywie finansowej, który nie jest zatwierdzony i nie funkcjonuje. Samorządy, przedsiębiorcy oraz różne instytucje czekają na jego uruchomienie. Bardzo mocno nas to bulwersuje i jesteśmy tym zaniepokojeni, jako politycy z tego regionu, bo od grudnia ubiegłego roku projekt uchwały rządu, zatwierdzający program, jest złożony w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. I od grudnia ubiegłego roku ta uchwała nie jest podejmowana – wyjaśniał Jacek Protas. - Do 8 grudnia bieżącego roku jest czas na to, żeby program przez Polskę został przyjęty, bowiem 8 grudnia ubiegłego roku przyjęła go Komisja Europejska w takim kształcie, jaki był wynegocjowany przez Polskę, Federację Rosyjską oraz Komisję Europejską.
     Jacek Protas zaznaczył, że wielokrotnie pytał premier Beatę Szydło o to, dlaczego program nie jest uruchamiany.
     - Nie otrzymaliśmy żadnej, wiążącej odpowiedzi, do dzisiaj nie wiadomo, dlaczego jest on blokowany – mówił poseł. - Do grudnia jest coraz mniej czasu... Boimy się, że program ten nie będzie funkcjonował. Przypominam, to 260 mln zł.

  Od lewej: Jerzy Wcisła, Jacek Protas i Elżbieta Gelert (fot. AD)
Od lewej: Jerzy Wcisła, Jacek Protas i Elżbieta Gelert (fot. AD)


     To przez brak strategii?
     Podczas konferencji głos zabrał również Jerzy Wcisła, który odniósł się do wydarzeń sprzed tygodnia. To właśnie wtedy spadło ponad 70 litrów wody na mkw., Kumiela wylała, a Elbląg oraz okoliczne tereny zostały podtopione. 
     - Można się zachwycać i mówić, że służby bardzo dobrze działały, a wszyscy starali się straty pomniejszyć oraz pomóc ludziom, ale trzeba też zapytać: czy taki deszcz, w takim regionie, powinien spowodować aż tak wielkie kłopoty? – mówił Jerzy Wcisła, senator.
     A przecież, jak dodał parlamentarzysta, kilka lat temu zrealizowano pierwszy etap projektu Kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław.
     - W regionie powiatu braniewskiego, elbląskiego oraz w Elblągu, wydaliśmy 130 mln zł na poprawę infrastruktury zabezpieczającej nas przed powodziami. Dziś mamy jedną noc opadów i okazuje się, że kawał Elbląga jest zalany przez mały strumyczek – Kumielę – i mamy kłopoty w całym regionie. Pytanie jest takie: czy ta infrastruktura właściwie zadziałała? – mówił Jerzy Wcisła. - Przeprowadziłem wiele wywiadów z tymi, którzy organizują i odpowiadają za akcje przeciwpowodziowe. Wnioski nie są dobre. Można powiedzieć, że ta infrastruktura nie chroni nas przed powodzią. A powiedzmy sobie szczerze, że nie była to sytuacja skrajna. Jesteśmy w regionie, gdzie istnieje 1800 budowli, które mają nas chronić przed powodzią, mamy 1400 km kanałów i rzek, które też mogą zagrozić powodzią, mamy 400 km wałów. To jest region stworzony przez człowieka i istnieje tylko wtedy, gdy ten o niego dba.
     Jaka jest zatem recepta według senatora Wcisły?
     - Rozmowy z ludźmi, którzy brali udział w tej akcji dają następujące wnioski. Przede wszystkim ta infrastruktura, zbudowana takim kosztem, dzisiaj jest zarośnięta, rowy są zarośnięte, tak samo jak i międzywale, na wałach grasują bobry, które je osłabiają, rzeki są wypłycone, woda spływa powoli – wyliczał Jerzy Wcisła. - I co też jest ważne nie ma żadnej strategii ani procedur, jak postępować w sytuacji zagrożenia. Wiele pisano na temat tego, czy Kumiela powinna mieć zbiornik retencyjny albo miejsce przelewu. Oczywiście nie ma go. Czy basen miejski może pełnić taką rolę? Nie wiem, czy może, czy nie, ale ktoś powinien to zbadać.
     Jak dodał Jerzy Wcisła jego zdaniem samorządowcy powinni również spotkać się z władzami Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministerstwa Środowiska, żeby wypracować procedury, stworzyć strukturę zarządzającą sytuacją powodziową i sprawdzić "czy ludzie na odpowiednich stanowiskach spełnili swoje zadania".

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Przez 8 lat platfusy nic nie robili, a teraz udają wielkich speców i fachowców od wszystkiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 4
  antykacap(2017-09-25)
 • Znowu trzej muszkieterowie na czele z panią w laczkach kobieto zajmnij się szpitalem od spraw wodnych są specjaliści z tej branży i nie ma sie co w to wciskać zwasze udajecie wielkich specjalistów tylko od czego -----od niczego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 1
  (2017-09-25)
 • To pan nie wie panie Pośle że dla PiS-u to jest najważniejsze rządzić w oparciu o konflikty? A w sprawie tej nieszczęsnej powodzi panie Senatorze to "zwyciężyła" opieszałość w podejmowaniu działań. I za co bierze pieniądze - oprócz emerytury - szef od zarządzania kryzysowego, co z obroną cywilną?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 3
  wist(2017-09-25)
 • Panie Protas wróć Pan do szkoły jako wuefmen może będzie z tego jakiś pożytek, zabierz też bufetową, i z Warszawy HGW. Wtedy będą ludzie Ci wdzięczni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 2
  hamulcowy(2017-09-25)
 • Mamy już dosyć Gronkiewiczów, Adamowiczów i innych targowiczan!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 2
  (2017-09-25)
 • Platforma UBywatelska wciąż istnieje? Myślałem, że te przekrętasy już dawno gniją w pierdlach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  (2017-09-25)
 • @wist - Mówienie "nie" niemieckim i rosyjskim kłamstwom i sprzeciwianie się ich szkodliwym na dla Polski działaniom nazywasz "rządzeniem przez konflikty"? Nawet Twój własny pies Cię w końcu ugryzie, gdy przegniesz z drażnieniem go.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  (2017-09-25)
 • a co wy zrobiliście panie wcisła?? teraz dogadujecie się z wróblewskim ws. obsadzania stanowisk w miejskich społkach a nam mydlicie oczy. Za sprzedanie stanowska dyrektora mosir bugajnemu dostaliście zastępstwo dla kucharczyka?? Wstyd!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  haniakirstein(2017-09-25)
 • ponad 250 mln zł może wyparować z regionu, a Pisowcy wciąż. .. .przez 8 lat. .dlaczego rząd blokuje pieniądze na drogi, kulturę i poprawę bezpieczeństwa granic?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 8
  250MLN(2017-09-25)
 • Spieprzac już lenie złodzieje !!! Coscie zrobili przez 8 lat dla Elbląga !!!! Dorobkiewicze kosztem swoich wyborców !! NIGDY WIECEJ WY !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 1
  juzniepo(2017-09-25)
 • Te darmozjady przy korycie zawsze się wyżywią. Co zrobiliście oszuści by miasto dźwignęło się ?! NICCCCC
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  (2017-09-25)
 • Parlamentarzyści i władze naszego miasta najlepiej zrobią jak zamiast kombinować z pięknymi i nowymi kąpieliskami wyremontują otwarty basen. Lecz tak wyremontują żeby spełniał on wymogi zbiornika retencyjnego w okresie jesienno-zimowym zaś latem funkcjonalnego miłego kąpieliska. Czasem warto wziąć pod uwagę myśl techniczną rodem z Niemiec bo to właśnie nasi sąsiedzi pokazali jak powinno wyglądać tego typu przedsięwzięcie służące wszystkim beż wyjątków. Natomiast panowie projektanci nie swoje ambicje realizują gdzie indziej i oby jak najdalej od naszego pięknego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2017-09-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna
RTV + SZAFA