Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Pedofile i gwałciciele w sieci

 
Elbląg, Pedofile i gwałciciele w sieci Dane osób skazanych za przestępstwa na tle seksualnym są ogólnodostępne w Internecie (fot. Witold Sadowski, arch. portEl)
Rek

W Internecie dostępny jest Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Zostały w nim umieszczone dane blisko 800 gwałcicieli i pedofilów. Wśród sprawców jest mieszkaniec Elbląga.

Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym składa się z dwóch części. Do pierwszej (rejestr z dostępem ograniczonym) mają dostęp przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku dla dzieci (np. kolonii letnich, wyjazdów na ferie zimowe, agroturystyki, obozów sportowych) będą musieli sprawdzać, czy nowo zatrudniane przez nich osoby figurują w tym rejestrze. Kto tego nie dopełni lub zatrudni osobę, o której wie, że figuruje ona w rejestrze, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł;
     Druga część rejestru (rejestr publiczny) jest ogólnodostępna w Internecie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Znajdą się na niej dane najbardziej groźnych sprawców m.in.: imię i nazwisko, sygnatura akt sprawy, data wydania oraz uprawomocnienia się orzeczenia, data i miejsce popełnienia czynu zabronionego będącego przedmiotem postępowania; informacja o orzeczonych karach, warunkowym umorzeniu postępowania, środkach karnych, zabezpieczających, okresie próby, dozorze kuratora; informacja o rozpoczęciu, zakończeniu oraz miejscu wykonywania kar: pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności i dożywotniego pozbawienia wolności, aresztu i aresztu wojskowego oraz zastępczej kary pozbawienia wolności i pobytu w zakładzie psychiatrycznym; informacja o odroczeniu i przerwie wykonania kary pozbawienia wolności; o warunkowym zwolnieniu i odwołaniu takiego zwolnienia. Został również opublikowany wizerunek twarzy osoby ujętej w rejestrze oraz nazwa miejscowości, w której osoba przebywa.
     Wśród blisko 800 gwałcicieli i pedofilów, których dane udostępniono w części publicznej rejestru jest nazwisko mieszkańca Elbląga. Obecnie 22-letni mężczyzna w maju 2013 roku dopuścił się przestępstwa na tle seksualnym wobec osoby małoletniej poniżej 15. roku życia. Zdarzenie miało miejsce w Elblągu. Za ten czyn - zakwalifikowany jako gwałt - w lipcu 2014 roku usłyszał wyrok dwóch lat więzienia, ale sąd zawiesił wykonanie kary na pięć lat. Mężczyzna ma także ośmioletni zakaz kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonych na odległość nie mniejszą nić pięć metrów, dozór kuratora i zobowiązanie do nauki.
     Uruchomienie rejestru zostało przewidziane w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, uchwalonej 13 maja 2016 r. Nowe przepisy wprowadzają kompleksowy system ochrony przed tego rodzaju przestępczością, zwłaszcza, gdy może być skierowana przeciwko dzieciom.
     Skazani, których dane trafiają do Rejestru, muszą informować Policję o faktycznym adresie swego pobytu oraz o każdej zmianie tego adresu (ponad trzy dni). Jeśli tego nie zrobią, grozi im areszt, ograniczenie wolności lub grzywna. Komisariaty zostały wyposażone w aplikację, dzięki której informacja o aktualnym miejscu pobytu sprawcy natychmiast trafi do Rejestru.
     Ponadto Policja będzie prowadzić na bieżąco uaktualnianą mapę przestępczości na tle seksualnym. Mapa, dostępna dla każdego na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, wskazywać będzie miejsca szczególnego zagrożenia tego typu przestępczością.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok