Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Po porożu je rozpoznacie (Opowieści z lasu, odc.96)

 
Elbląg, Po porożu je rozpoznacie (Opowieści z lasu, odc.96) Infografika umieszczona dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Elbląg
Rek

Służy ono do obrony, pomaga w walce o samice w okresie godowym. Czasami określane jest mianem łopat, innym razem są to badyle czy parostki, wszystko zależy od gatunku. Zrzucane co roku poroże to znak rozpoznawczy jeleniowatych.

W Polsce występuje kilka gatunków jeleniowatych: łoś, jeleń szlachetny, daniel, sarna.
     - Ich rozpoznawanie nie powinno być trudne, szczególnie gdy mamy do czynienia z samcami – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Większość z nas nie ma problemu z identyfikacją samca łosia. Może to być jednak kłopotliwe w przypadku, gdybyśmy chcieli odróżnić byka jelenia szlachetnego od kozła sarny czy byka daniela.
     Jak wyjaśnia leśnik wszystkie te gatunki różnią się właśnie porożem.
     - Łoś wykształca zazwyczaj charakterystycznie spłaszczone poroże, nazywane łopatami. Jeśli nie uda mu się ich uformować, co jest dość częste, to wtedy na głowie tego ssaka kopytnego wyrastają badyle – opowiada Jan Piotrowski.
     Nieco podobnie jest w przypadku poroża danieli.
     - One również wykształcają łopaty, których, przy odrobinie wprawy, nie da się z niczym pomylić – tłumaczy leśnik. – Poroże jelenia jest duże i ma wiele odnóg, razem tworzą wieniec. Z kolei sarna wytwarza parostki, które są znacznie mniejsze i mają dwie odnogi [można to dokładniej zobaczyć na zamieszczonej infografice – red.].
     Jak wyjaśnia Jan Piotrowski zdarza się, że niektórzy mylą poroża z rogami. A różnica jest znaczna.
     - Rogi posiadają na przykład krowy albo żubry. Charakteryzują się tym, że są puste w środku i przyrastają tylko u nasady, a także tym, że rosną przez całe życie zwierzęcia – objaśnia leśnik. - Natomiast poroże powstaje dzięki specjalnej tkance. Scypuł, bo tak brzmi jej nazwa, transportuje w miejsce budowy poroża odpowiednie związki. Zwierzę ściera ją w trakcie powstawania poroża.
     Istnieje jeszcze jedna cecha, która odróżnia te dwa zwierzęce wytwory.
     - Poroża od rogów różnią się też i tym, że te pierwsze zrzucane są przez swoich posiadaczy co roku i co roku są nakładane – dodaje Jan Piotrowski.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy