Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pracownik ze Wschodu pilnie poszukiwany

 
Elbląg, Pracownik ze Wschodu pilnie poszukiwany
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu (fot. Witold Sadowski, arch. PortEl.pl)

Coraz więcej pracodawców z Elbląga i z terenu powiatu elbląskiego zatrudnia obcokrajowców. W ciągu minionego roku liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, złożonych do Powiatowego Urzędu Pracy, ogromnie wzrosła.

Z takiej procedury zatrudnienia korzystać mogą obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy. Ich polski pracodawca składa oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi do powiatowego urzędu pracy. Dzięki temu cudzoziemcy ci mogą być legalnie zatrudnieni (muszą posiadać tzw. tytuł pobytowy uprawniający do tego) przez sześć miesięcy w ciągu kolejnych dwunastu. Jeśli pracodawca chce ten okres wydłużyć – musi się zwrócić do wojewody.
     Jak wykazują statystyki do elbląskiego Powiatowego Urzędu Pracy w 2014 r. wpłynęło 150 takich oświadczeń, rok później było ich 100, a w 2016 r. o 1025 więcej. I ta liczba rośnie, bo tylko w tym roku zarejestrowano już prawie 500 oświadczeń.
     Takie osoby pracują najczęściej w branży budowlanej, hotelarskiej czy gastronomicznej.
     Przy czym nie można powiedzieć, że w każdym przypadku jest to "tania siła robocza".
     - W Pasłęku istnieje pewna firma krawiecka. Pracodawczyni, która się do nas zwróciła, najpierw złożyła oświadczenie na zatrudnienie kilku Ukrainek w zawodzie szwacz-krawiec, a teraz poinformowała nas, że po tym okresie sześciu miesięcy wystąpiła z wnioskiem do wojewody o wydanie zezwolenia na dalsze zatrudnienie, na kolejne dwa lata. Płaci im więcej niż swojej najlepszej krawcowej, Polce. Dlaczego? Dlatego, że te panie mają bardzo duże kwalifikacje oraz doświadczenie – opowiadała Iwona Radej podczas Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta, która odbywa się przed sesją Rady Miejskiej. - One były przygotowane i powiedziały, że jeśli nie uzyskają określonej stawki, która je zadowola, pojadą pod Łódź czy do Warszawy i tam znajdą zatrudnienie. I ona im płaci naprawdę godziwe pieniądze.
     Dlaczego pracodawcy wolą zatrudniać osoby zza wschodniej granicy? Jak mówiła Iwona Radej jedną z przyczyn może być duża rotacja wśród osób skierowanych przez urząd do danej pracy.
     - Zdarzało się, że taka osoba rezygnowała, na przykład ze stażu, i nie informowała o tym pracodawcy – wyjaśniała dyrektor PUP-u.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Dla Ukrainca Litwina czy Białorusina 13zł/h to kosmos i jest w stanie porzucić wszystko dla takiej pracy, a Polak ma ambicje godność i szacunek do samego siebie i nie będzie dorabiać ''Pseudo''Elbląskich prywaciarzy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  50 12
  (2017-03-29)
 • Co w tym dziwnego, że ktoś zrezygnował (porzucił) ze stażu. Tochyba logiczne, że za 830 zł nie będzie zapiepszał jak pracownik na etacie, a tego wymagają 'pracodawcy'.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49 3
  (2017-03-29)
 • Urzedy pracy szkodzą polskiemu obywatelowi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51 6
  kfs(2017-03-29)
 • Najlepiej by chcieli Ukraińca czy Białorusina, pracujacego po 12 godzin, a formalnie będącego na stażu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39 4
  (2017-03-29)
 • Potrzeba więcej czarnuchów do pracy za te śmieszne pieniądze!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 8
  Misha(2017-03-29)
 • PiS zniszczy Polskę otwierając drzwi Ukrainie a Polak nie ma co do gara włożyć !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33 15
  Hiszpanii(2017-03-29)
 • I nici z podwyżek plac w naszym mieście... wszędzie trabia o rynku pracownika, jak to super się dzieje w Polsce a tu nadal 80% ogloszen najniższa krajowa w tym większość umowa zlecenie, kolejne ogloszenia za 1600-1800 na rękę, a cos więcej to zaledwie kilka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 1
  tfy(2017-03-29)
 • Niestety w Elblągu tak jest, że albo 1/4 etatu, albo jakiś staż lub trzeba mieć grupę inwalidzką, i prywaciarze niestety to wykorzystują;/. Tak się przyjęło w tym mieście i nikt nic z tym nie robi, to jest przykre. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 1
  X(2017-03-29)
 • Co drugi prywaciarz zatrudnia gromadke budowlańców na czarno i płaci 10 zł. na godzinę, to dopiero śmieszne. Dziwne, że us nie widzi jakie mają obroty na firmie, a raptem ze czterech pracowników na umowie oczywiście wliczając w to księgową. Tak jest w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 3
  (2017-03-29)
 • A czy na pewno p. dyrektor PUP-u wie co mówi, bo praca powinna być opłacalna dla dwóch stron, a nie tylko dla pracodawcy? Stąd zatrudnianie cudzoziemców, bo ich nie dotyczy 13 zł za godzinę pracy, tak czy nie tak p. dyrektor PUP-u?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 1
  wist(2017-03-29)
 • pracodawca zatrudniajacy cudzoziemcow podcina galazke na ktorej siedzi a panstwo ktore na to pozwala niszczy nasza gospodarke krotkowzroczna polityka lub zaplanowana zaglada
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 5
  (2017-03-29)
 • Ale jak Polacy wyjeżdżają i za najmniejszą w danym kraju tyrają to dobrze. .. A kiedy chcą ich wyrzucić to źle. Widzicie tylko innych a nie siebie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 15
  (2017-03-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI