Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Pracownik ze Wschodu pilnie poszukiwany

 
Elbląg, Pracownik ze Wschodu pilnie poszukiwany Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu (fot. Witold Sadowski, arch. PortEl.pl)
Rek

Coraz więcej pracodawców z Elbląga i z terenu powiatu elbląskiego zatrudnia obcokrajowców. W ciągu minionego roku liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, złożonych do Powiatowego Urzędu Pracy, ogromnie wzrosła.

Z takiej procedury zatrudnienia korzystać mogą obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy. Ich polski pracodawca składa oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi do powiatowego urzędu pracy. Dzięki temu cudzoziemcy ci mogą być legalnie zatrudnieni (muszą posiadać tzw. tytuł pobytowy uprawniający do tego) przez sześć miesięcy w ciągu kolejnych dwunastu. Jeśli pracodawca chce ten okres wydłużyć – musi się zwrócić do wojewody.
     Jak wykazują statystyki do elbląskiego Powiatowego Urzędu Pracy w 2014 r. wpłynęło 150 takich oświadczeń, rok później było ich 100, a w 2016 r. o 1025 więcej. I ta liczba rośnie, bo tylko w tym roku zarejestrowano już prawie 500 oświadczeń.
     Takie osoby pracują najczęściej w branży budowlanej, hotelarskiej czy gastronomicznej.
     Przy czym nie można powiedzieć, że w każdym przypadku jest to "tania siła robocza".
     - W Pasłęku istnieje pewna firma krawiecka. Pracodawczyni, która się do nas zwróciła, najpierw złożyła oświadczenie na zatrudnienie kilku Ukrainek w zawodzie szwacz-krawiec, a teraz poinformowała nas, że po tym okresie sześciu miesięcy wystąpiła z wnioskiem do wojewody o wydanie zezwolenia na dalsze zatrudnienie, na kolejne dwa lata. Płaci im więcej niż swojej najlepszej krawcowej, Polce. Dlaczego? Dlatego, że te panie mają bardzo duże kwalifikacje oraz doświadczenie – opowiadała Iwona Radej podczas Komisji Polityki Regionalnej i Promocji Miasta, która odbywa się przed sesją Rady Miejskiej. - One były przygotowane i powiedziały, że jeśli nie uzyskają określonej stawki, która je zadowola, pojadą pod Łódź czy do Warszawy i tam znajdą zatrudnienie. I ona im płaci naprawdę godziwe pieniądze.
     Dlaczego pracodawcy wolą zatrudniać osoby zza wschodniej granicy? Jak mówiła Iwona Radej jedną z przyczyn może być duża rotacja wśród osób skierowanych przez urząd do danej pracy.
     - Zdarzało się, że taka osoba rezygnowała, na przykład ze stażu, i nie informowała o tym pracodawcy – wyjaśniała dyrektor PUP-u.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Dla Ukrainca Litwina czy Białorusina 13zł/h to kosmos i jest w stanie porzucić wszystko dla takiej pracy, a Polak ma ambicje godność i szacunek do samego siebie i nie będzie dorabiać ''Pseudo''Elbląskich prywaciarzy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  50 12
  (2017-03-29)
 • Co w tym dziwnego, że ktoś zrezygnował (porzucił) ze stażu. Tochyba logiczne, że za 830 zł nie będzie zapiepszał jak pracownik na etacie, a tego wymagają 'pracodawcy'.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49 3
  (2017-03-29)
 • Urzedy pracy szkodzą polskiemu obywatelowi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51 6
  kfs(2017-03-29)
 • Najlepiej by chcieli Ukraińca czy Białorusina, pracujacego po 12 godzin, a formalnie będącego na stażu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39 4
  (2017-03-29)
 • Potrzeba więcej czarnuchów do pracy za te śmieszne pieniądze!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 8
  Misha(2017-03-29)
 • PiS zniszczy Polskę otwierając drzwi Ukrainie a Polak nie ma co do gara włożyć !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33 15
  Hiszpanii(2017-03-29)
 • I nici z podwyżek plac w naszym mieście... wszędzie trabia o rynku pracownika, jak to super się dzieje w Polsce a tu nadal 80% ogloszen najniższa krajowa w tym większość umowa zlecenie, kolejne ogloszenia za 1600-1800 na rękę, a cos więcej to zaledwie kilka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 1
  tfy(2017-03-29)
 • Niestety w Elblągu tak jest, że albo 1/4 etatu, albo jakiś staż lub trzeba mieć grupę inwalidzką, i prywaciarze niestety to wykorzystują;/. Tak się przyjęło w tym mieście i nikt nic z tym nie robi, to jest przykre. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 1
  X(2017-03-29)
 • Co drugi prywaciarz zatrudnia gromadke budowlańców na czarno i płaci 10 zł. na godzinę, to dopiero śmieszne. Dziwne, że us nie widzi jakie mają obroty na firmie, a raptem ze czterech pracowników na umowie oczywiście wliczając w to księgową. Tak jest w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 3
  (2017-03-29)
 • A czy na pewno p. dyrektor PUP-u wie co mówi, bo praca powinna być opłacalna dla dwóch stron, a nie tylko dla pracodawcy? Stąd zatrudnianie cudzoziemców, bo ich nie dotyczy 13 zł za godzinę pracy, tak czy nie tak p. dyrektor PUP-u?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 1
  wist(2017-03-29)
 • pracodawca zatrudniajacy cudzoziemcow podcina galazke na ktorej siedzi a panstwo ktore na to pozwala niszczy nasza gospodarke krotkowzroczna polityka lub zaplanowana zaglada
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 5
  (2017-03-29)
 • Ale jak Polacy wyjeżdżają i za najmniejszą w danym kraju tyrają to dobrze. .. A kiedy chcą ich wyrzucić to źle. Widzicie tylko innych a nie siebie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 15
  (2017-03-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe