Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Pracują sprawnie, ale liczą na nowy sprzęt

Elbląg, Pracują sprawnie, ale liczą na nowy sprzęt Fot. PS.

Na terenie miasta i powiatu elbląskiego bezpieczeństwa strzeże 403 policjantów. W 2008 roku odnotowali oni blisko 5,5 tysiąca przestępstw, których wykrywalność sięgnęła ponad 70 procent. Z pracy swoich podwładnych jest zadowolony mł. insp. Marek Osik. - Nie pracujemy dla statystyk - podkreślał podczas dzisiejszej odprawy. - Pracujemy dla społeczeństwa i to ono wystawia nam ocenę.

W roku 2008 na terenie miasta i powiatu elbląskiego policjanci odnotowali 5 428 przestępstw. To spadek w porównaniu z rokiem 2007 (wówczas sprawcy popełnili 8 160 przestępstw). Jednak nieco spadła ich wykrywalność - z 80,8 proc. na 71,3 proc.
     - W niektórych kategoriach przestępczość delikatnie spada, w innych nieznacznie rośnie - przyznał podczas dzisiejszej (27 stycznia) odprawy mł. insp. Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu. - Ze statystyk rocznych widać wyraźnie, że spada na przykład liczba kradzieży - w roku 2007 odnotowaliśmy 1133 takich przestępstw, a rok później już 986. Wykrywalność kradzieży sięga około 50 procent. Spada również ilość kradzieży samochodów - w roku 2007 - 62; w roku 2008 - 27. Tu wykrywalność sięga 35,7 proc. Spada również, choć nieznacznie, liczba kradzieży z włamaniem - w roku 2007 - 776; w roku 2008 - 697. Wykrywalność sprawców sięga ok. 50 proc.
     - Mniej jest także bójek i pobić - w roku 2007 było ich 69, a rok później 51 - kontynuuje komendant Osik. - Spadkowi towarzyszy blisko 80-procentowa wykrywalność. Zmniejsza się nieznacznie liczba przestępstw popełnianych przez nieletnich - zaznacza. - W roku 2007 młodzi ludzie dopuścili się 538 czynów zabronionych, a w roku 2008 - 531. Więcej jest natomiast rozbojów i wymuszeń rozbójniczych. W roku 2007 policjanci odnotowali 108 takich przestępstw, a rok później już 114. Wykrywalność sprawców sięga 81,7 proc.
     Z statystyk wynika również, że drastycznie wzrosła liczba wypadków drogowych. W roku 2007 było ich 142, zginęło w nich 27 osób, a już rok później liczba ta wzrosła do 271, zginęło 26 osób. Ale sytuacja nie wygląda tak tragicznie, mieliśmy bowiem problem z przygotowaniem statystyk - w 2008 r. były one inaczej naliczane - wyjaśnia mł. insp. Marek Osik.
     Plagą nadal są pijani kierowcy. Ich liczba z roku na rok rośnie - w 2007 elbląscy policjanci zatrzymali 445 kierowców „na gazie”, a rok później 507.
     
     Grunt to prewencja
     Na terenie miasta i powiatu elbląskiego nad bezpieczeństwem 186 tysięcy mieszkańców czuwa 403 policjantów. W większości mają oni od 30 do 39 lat (188 osób); najliczniej obsadzone są stanowiska w pionie prewencji - 251.
     W 2008 roku policjanci wypełnili 29 673 służby prewencyjne (dla porównania w roku 2007 - 27 231), w tym z psami służbowymi 590, patroli pieszych 2 984.
     W ubiegłym roku policjanci interweniowali 26 650 razy - najczęściej w miejscach publicznych - 11 306 razy. Nałożyli 25 806 mandatów karnych, najwięcej za wykroczenia drogowe - 11 306.
     
     Będą nowe radiowozy i komputery
     Tabor samochodowy jest bolączką elbląskich policjantów. Choć wysłużone auta są wymieniane (w 2008 r. KMP w Elblągu wzbogaciła się o dwa nowe samochody osobowe, jeden osobowo-terenowy i jeden furgon) nadal wymaga zmian.
     - Patrząc na budżet policji, wymiana ta może być trudna, liczymy więc na pomoc samorządów - mówi komendant Marek Osik. - One - w miarę swoich możliwości finansowych - zawsze nas wspierają.
     - W ubiegłym roku rozstrzygnięta została znaczna część przetargów na sprzęt komputerowy i samochodowy - mówi insp. Sławomir Mierzwa, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. - Elbląska komenda już otrzymała kilka aut i otrzyma kolejne. Trzeba wymienić stare samochody na nowe - co lepsze dla policjantów, lepsze i dla społeczeństwa.
     Bolączką elbląskich policjantów jest również brak sprzętu komputerowego. W ubiegłym roku otrzymywali oni wprawdzie 12 pecetów oraz 9 laptopów, ale to wciąż za mało.
     Podczas dzisiejszej odprawy Krzysztof Święcicki, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu, w imieniu prezydenta miasta wręczył komendantowi Markowi Osikowi deklarację wpłaty na informatyzację policji 100 tysięcy złotych.
     
     Jest jedno ale…
     Z efektów pracy elbląskich policjantów cieszy się ich szef mł. insp. Marek Osik: - Nie pracujemy dla statystyk, pracujemy dla społeczeństwa i to ono wystawi nam ocenę - podkreślał.
     Z osiągnięć KMP w Elblągu zadowolony jest też Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie: - Elbląska komenda jest wiodącą w naszym regionie - mówił insp. Sławomir Mierzwa. - Cieszy fakt, że bezpieczeństwo na terenie jej działalności wzrasta. Policjanci pracują wzorowo.
     Było jednak jedno ale…
     - 16 postępowań zakończyło się dopiero po upływie pół roku, zaś 55 w granicy od 3 do 6 miesięcy - to zbyt długo - stwierdził insp. Mierzwa. – Oczywiście, każdą z tych spraw trzeba by zbadać, a wówczas mogłoby się okazać, że tak długie czynności były uzasadnione.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • "Kradzieże, kradzieże samochodów, kradzieże z włamaniem. .. - Mniej jest także bójek i pobić - w roku 2007 było ich 69,a rok później 51.Zmniejsza się nieznacznie liczba przestępstw popełnianych przez nieletnich. Więcej jest natomiast rozbojów i wymuszeń rozbójniczych. Drastycznie wzrosła liczba wypadków drogowych. W roku 2007 było ich 142,zginęło w nich 27 osób, a już rok później liczba ta wzrosła do 271,zginęło 26 osób. Plagą nadal są pijani kierowcy. Ich liczba z roku na rok rośnie. " . .. A ile jest gwałtów? Co o tej zbrodni przeciw Ludzkości mówi statystyka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pit(2009-01-28)
 • statystyki??? śmiech na sali skoro wiedzą ile jest przestępstw to czemu tylko 80% wykryli??? elbląska policja zajmuje się głównie ściganiem "przestępców", którzy nasiusiali tam gdzie nie wolno. Gdy naprawdę się ich wzywa to okres oczekiwania jest porażająco dłuuugi wiem z doświadczenia, a gdy coś się wydarzy to trzeba ich prosić by się tym zajęli, a monitoring miejski jest dla żartu. pośmiewisko a skuteczność mierna. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  policefun(2009-01-28)
 • Generalnie trzeba oddać honor Policji. Jednocześnie zaapelować, by udoskonaliła system samooczyszczania się z czarnych owiec. Czołem wam chłopaki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-28)
 • Bandziorów jest u nich jeszcze dostatek np. wilkołak z grupy przestępczej wyłudzeniowej po kolizyjnej lewych zdażeń drogowych. I takich bandziorów milicja dalej trzyma DLACZEGO ? Kto go chroni ? Może ktoś z Gdańska !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-28)
 • reka reke myje tam. .. bo gdzie to sie zglosi na policje???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ktos z nikad(2009-01-28)
 • Policja bylaby jeszcze efektywniejsza, gdyby ich dzialań nie psula prokuratura i sądy, zwalniajac natychmiast po przesluchaniu, albo jeszcze wczesniej, to dolujaca robota, lapiesz, a oni wypuszczają i tak w kolko, az przestaje się chcieć lapać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini