Piątek 22-06-2018, imieniny Pauliny, Tomasza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Na skraju świata Na skraju świata

Pracują sprawnie, ale liczą na nowy sprzęt

Elbląg, Pracują sprawnie, ale liczą na nowy sprzęt Fot. PS.

Na terenie miasta i powiatu elbląskiego bezpieczeństwa strzeże 403 policjantów. W 2008 roku odnotowali oni blisko 5,5 tysiąca przestępstw, których wykrywalność sięgnęła ponad 70 procent. Z pracy swoich podwładnych jest zadowolony mł. insp. Marek Osik. - Nie pracujemy dla statystyk - podkreślał podczas dzisiejszej odprawy. - Pracujemy dla społeczeństwa i to ono wystawia nam ocenę.

W roku 2008 na terenie miasta i powiatu elbląskiego policjanci odnotowali 5 428 przestępstw. To spadek w porównaniu z rokiem 2007 (wówczas sprawcy popełnili 8 160 przestępstw). Jednak nieco spadła ich wykrywalność - z 80,8 proc. na 71,3 proc.
     - W niektórych kategoriach przestępczość delikatnie spada, w innych nieznacznie rośnie - przyznał podczas dzisiejszej (27 stycznia) odprawy mł. insp. Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu. - Ze statystyk rocznych widać wyraźnie, że spada na przykład liczba kradzieży - w roku 2007 odnotowaliśmy 1133 takich przestępstw, a rok później już 986. Wykrywalność kradzieży sięga około 50 procent. Spada również ilość kradzieży samochodów - w roku 2007 - 62; w roku 2008 - 27. Tu wykrywalność sięga 35,7 proc. Spada również, choć nieznacznie, liczba kradzieży z włamaniem - w roku 2007 - 776; w roku 2008 - 697. Wykrywalność sprawców sięga ok. 50 proc.
     - Mniej jest także bójek i pobić - w roku 2007 było ich 69, a rok później 51 - kontynuuje komendant Osik. - Spadkowi towarzyszy blisko 80-procentowa wykrywalność. Zmniejsza się nieznacznie liczba przestępstw popełnianych przez nieletnich - zaznacza. - W roku 2007 młodzi ludzie dopuścili się 538 czynów zabronionych, a w roku 2008 - 531. Więcej jest natomiast rozbojów i wymuszeń rozbójniczych. W roku 2007 policjanci odnotowali 108 takich przestępstw, a rok później już 114. Wykrywalność sprawców sięga 81,7 proc.
     Z statystyk wynika również, że drastycznie wzrosła liczba wypadków drogowych. W roku 2007 było ich 142, zginęło w nich 27 osób, a już rok później liczba ta wzrosła do 271, zginęło 26 osób. Ale sytuacja nie wygląda tak tragicznie, mieliśmy bowiem problem z przygotowaniem statystyk - w 2008 r. były one inaczej naliczane - wyjaśnia mł. insp. Marek Osik.
     Plagą nadal są pijani kierowcy. Ich liczba z roku na rok rośnie - w 2007 elbląscy policjanci zatrzymali 445 kierowców „na gazie”, a rok później 507.
     
     Grunt to prewencja
     Na terenie miasta i powiatu elbląskiego nad bezpieczeństwem 186 tysięcy mieszkańców czuwa 403 policjantów. W większości mają oni od 30 do 39 lat (188 osób); najliczniej obsadzone są stanowiska w pionie prewencji - 251.
     W 2008 roku policjanci wypełnili 29 673 służby prewencyjne (dla porównania w roku 2007 - 27 231), w tym z psami służbowymi 590, patroli pieszych 2 984.
     W ubiegłym roku policjanci interweniowali 26 650 razy - najczęściej w miejscach publicznych - 11 306 razy. Nałożyli 25 806 mandatów karnych, najwięcej za wykroczenia drogowe - 11 306.
     
     Będą nowe radiowozy i komputery
     Tabor samochodowy jest bolączką elbląskich policjantów. Choć wysłużone auta są wymieniane (w 2008 r. KMP w Elblągu wzbogaciła się o dwa nowe samochody osobowe, jeden osobowo-terenowy i jeden furgon) nadal wymaga zmian.
     - Patrząc na budżet policji, wymiana ta może być trudna, liczymy więc na pomoc samorządów - mówi komendant Marek Osik. - One - w miarę swoich możliwości finansowych - zawsze nas wspierają.
     - W ubiegłym roku rozstrzygnięta została znaczna część przetargów na sprzęt komputerowy i samochodowy - mówi insp. Sławomir Mierzwa, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. - Elbląska komenda już otrzymała kilka aut i otrzyma kolejne. Trzeba wymienić stare samochody na nowe - co lepsze dla policjantów, lepsze i dla społeczeństwa.
     Bolączką elbląskich policjantów jest również brak sprzętu komputerowego. W ubiegłym roku otrzymywali oni wprawdzie 12 pecetów oraz 9 laptopów, ale to wciąż za mało.
     Podczas dzisiejszej odprawy Krzysztof Święcicki, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu, w imieniu prezydenta miasta wręczył komendantowi Markowi Osikowi deklarację wpłaty na informatyzację policji 100 tysięcy złotych.
     
     Jest jedno ale…
     Z efektów pracy elbląskich policjantów cieszy się ich szef mł. insp. Marek Osik: - Nie pracujemy dla statystyk, pracujemy dla społeczeństwa i to ono wystawi nam ocenę - podkreślał.
     Z osiągnięć KMP w Elblągu zadowolony jest też Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie: - Elbląska komenda jest wiodącą w naszym regionie - mówił insp. Sławomir Mierzwa. - Cieszy fakt, że bezpieczeństwo na terenie jej działalności wzrasta. Policjanci pracują wzorowo.
     Było jednak jedno ale…
     - 16 postępowań zakończyło się dopiero po upływie pół roku, zaś 55 w granicy od 3 do 6 miesięcy - to zbyt długo - stwierdził insp. Mierzwa. – Oczywiście, każdą z tych spraw trzeba by zbadać, a wówczas mogłoby się okazać, że tak długie czynności były uzasadnione.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • "Kradzieże, kradzieże samochodów, kradzieże z włamaniem. .. - Mniej jest także bójek i pobić - w roku 2007 było ich 69,a rok później 51.Zmniejsza się nieznacznie liczba przestępstw popełnianych przez nieletnich. Więcej jest natomiast rozbojów i wymuszeń rozbójniczych. Drastycznie wzrosła liczba wypadków drogowych. W roku 2007 było ich 142,zginęło w nich 27 osób, a już rok później liczba ta wzrosła do 271,zginęło 26 osób. Plagą nadal są pijani kierowcy. Ich liczba z roku na rok rośnie. " . .. A ile jest gwałtów? Co o tej zbrodni przeciw Ludzkości mówi statystyka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pit(2009-01-28)
 • statystyki??? śmiech na sali skoro wiedzą ile jest przestępstw to czemu tylko 80% wykryli??? elbląska policja zajmuje się głównie ściganiem "przestępców", którzy nasiusiali tam gdzie nie wolno. Gdy naprawdę się ich wzywa to okres oczekiwania jest porażająco dłuuugi wiem z doświadczenia, a gdy coś się wydarzy to trzeba ich prosić by się tym zajęli, a monitoring miejski jest dla żartu. pośmiewisko a skuteczność mierna. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  policefun(2009-01-28)
 • Generalnie trzeba oddać honor Policji. Jednocześnie zaapelować, by udoskonaliła system samooczyszczania się z czarnych owiec. Czołem wam chłopaki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-28)
 • Bandziorów jest u nich jeszcze dostatek np. wilkołak z grupy przestępczej wyłudzeniowej po kolizyjnej lewych zdażeń drogowych. I takich bandziorów milicja dalej trzyma DLACZEGO ? Kto go chroni ? Może ktoś z Gdańska !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-28)
 • reka reke myje tam. .. bo gdzie to sie zglosi na policje???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ktos z nikad(2009-01-28)
 • Policja bylaby jeszcze efektywniejsza, gdyby ich dzialań nie psula prokuratura i sądy, zwalniajac natychmiast po przesluchaniu, albo jeszcze wczesniej, to dolujaca robota, lapiesz, a oni wypuszczają i tak w kolko, az przestaje się chcieć lapać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z abstrakcyjnymi wzorami
Fototapety z końmi
Fototapety industrial
Fototapety do łazienki