Środa 24-10-2018, imieniny Antoniego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prokuratorzy są z siebie zadowoleni

Elbląg, Prokuratorzy są z siebie zadowoleni Prokuratorzy są z siebie zadowoleni (w środku prokurator okręgowy Zbigniew Więckiewicz) fot. PS

Nasi prokuratorzy są szybcy, skuteczni, dobrze oceniają zebrany materiał, a oskarżani przez nich przestępcy rzadko są uniewinniani. - Są powody do zadowolenia - mówi prokurator okręgowy Zbigniew Więckiewicz.

W 2008 r. do prokuratur okręgu elbląskiego wpłynęło 13 939 spraw - to o 2 039 mniej niż rok wcześniej.
     - To znaczący spadek - mówi prokurator okręgowy Zbigniew Więckiewicz. - Wzrost odnotowujemy natomiast w stałych przestępstwach, takich jak rozboje, bójki, pobicia, przestępstwa gospodarcze oraz narkotykowe.
     Przeciętny miesięczny wpływ spraw w 2008 r. w okręgu elbląskim wyniósł 1 162 (w 2007 r. - 1 332 sprawy). Średnie obciążenie na jednego prokuratora w prokuraturach rejonowych wyniosło 23,1 spraw.
     - To duża wydajność - zapewnia prokurator Więckiewicz.
     Zwiększyła się też szybkość postępowania. 31 grudnia 2008 r. w prokuraturach naszego okręgu odnotowano łącznie 122 sprawy pozostające w biegu przez okres od 3 do 6 miesięcy; w grupie spraw pozostających w biegu przez okres powyżej 6 miesięcy do roku odnotowano 30 spraw. Powyżej 2 lat „biegnie” tylko jedna.
     - To sprawa dotycząca zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością samochodową - wyjaśnia prokurator Jerzy Waryszak, szef V Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Elblągu. - Działalność grupy polegała na fabrykowaniu dokumentów samochodów rzekomo sprowadzonych zza granicy. Fabrykowaniu podlegała dokumentacja celna, związana z rejestracją auta czy z ubezpieczeniem. Wcześniej członkowie grupy wyłudzali kredyty na zakup samochodów. Działali od października 2005 r. do sierpnia 2006 r. W tym czasie zarobili ponad 1,6 mln zł. W ubiegłym roku oskarżonych zostało 50 osób.
     W roku 2008 w okręgu elbląskim zakończono łącznie 14 069 spraw, tj. o 130 więcej od rocznego wpływu.
     - Jesteśmy w czołówce w Apelacji Gdańskiej, jeśli chodzi o liczbę skierowanych aktów oskarżenia - cieszy się prokurator Zbigniew Więckiewicz. - Prokuratury okręgu elbląskiego skierowały do sądów 6 403 akty oskarżenia przeciwko 7 769 osobom, 82 wnioski o warunkowe umorzenie postępowania karnego przeciwko 87 osobom oraz skierowano 11 wniosków o umorzenie postępowania karnego i zastosowanie środków zabezpieczających.
     Prokuratorzy okręgu elbląskiego mają jeszcze jeden powód do zadowolenia.
     - Mamy bardzo wysoki wskaźnik osób oskarżonych - wyjaśnia prokurator okręgowy. - W 2008 r. w naszym okręgu odnotowaliśmy 9 098 osób podejrzanych, wskaźnik oskarżonych wyniósł 85,4 proc. i jest najwyższy w Apelacji Gdańskiej.
     Cieszyć może kolejny wskaźnik - umorzenia wobec niewykrycia sprawców. Ogółem w prokuraturach okręgu elbląskiego umorzono z tego powodu 942 sprawy, co stanowiło tylko 7,8 proc. spraw załatwionych. Wskaźnik ten, w porównaniu z rokiem 2007, zmalał o 9,1 proc.
     - Potwierdza on utrzymujący się bardzo wysoki poziom wykrywalności, który ma przełożenie na wysoką skuteczność ścigania - mówi prokurator Więckiewicz. - Praca wykrywcza to zasługa policji. Elbląscy policjanci są bardzo skuteczni.
     W roku 2008 odmową wszczęcia postępowania karnego zakończono 1 942 sprawy, co stanowiło 13,8 spraw zakończonych.
     - To nie jest wskaźnik ujemny dla prokuratury - wyjaśnia prokurator Więckiewicz. - Prokuratorzy w postępowaniu sprawdzającym określają, czy materiał kwalifikuje sprawę do dalszych czynności. Jak widać, oceny naszych prokuratorów były właściwe. Nie chodzi o pozbycie się sprawy, tylko o właściwą ocenę materiału.
     Prokuratorów cieszy kwota, jaką udało się uzyskać dzięki zabezpieczeniom majątkowym. Jak podkreślają, to bardzo dotkliwa kara dla przestępców. Wartość mienia zabezpieczonego w roku 2008 wyniosła 3 016 393 zł (wzrosła o prawie milion w porównaniu z rokiem poprzednim).
     Prokuratury okręgu elbląskiego przodują także w postępowaniach sądowych. Na ogólną ilość 7 702 osób osądzonych odnotowano 72 uniewinnienia (o 27 mniej niż w roku 2007).
     - To jedna z niższych liczb osób uniewinnionych w Apelacji Gdańskiej - przekonuje prokurator Maria Bąk. - Podkreślić należy, że w roku ubiegłym nie odnotowano uniewinnienia osób uprzednio tymczasowo aresztowanych.
     Zdaniem prokurator Bąk, na przyzwoitym poziomie utrzymuje się wskaźnik zaskarżalności wyroków. W 2008 r. apelacje i sprzeciwy stanowiły 8,9 proc. wszystkich spraw.
     Wzrosła natomiast skuteczność prokuratorskich apelacji - wskaźnik co do osób wyniósł 64,7 proc. oraz 67,9 proc. co do spraw. To również najlepszy wynik w Apelacji Gdańskiej.
     
     Mówi prokurator okręgowy Zbigniew Więckiewicz:

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Buhahahhahahahaha. Znacie srokę która we własne gniazdo s. .. kra kra kra
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Europejczyk(2009-02-22)
 • No to niech teraz się adwokaci wypowiedzą o tak "wspaniałych" wynikach prokuratury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  podatnik myślący(2009-02-22)
 • ha ha ha wiekszosc wyrokow to wyroki w zawieszeniu!!! a korupcja w prokuraturze kwitnie jak tralalalal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-02-23)
 • My rodziny komendantów policji z Elbląga dziękujemy za nie oskarżenie nas w głośnej sprawie wyłudzenia odszkodowania po wymyślonej przez nas kolizji w 2005 r. Jesteście boscy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-02-23)
 • ja tez sie ciesze ze jak pewien wojskowy zastrzelił kolege Darka za 150 zł to do tej pory sprawa sie jeszcze nie odbyła. Hura jak fajnie i spokojnie jest w Elblagu-sielanka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  koleżanka(2009-02-24)
 • pytanie czy ktoś poza prokuratorami jest zadowolony z ich pracy??? z raportów amnesty international wynika, ze nasz kraj jest dość daleko w tyle jeśli chodzi o prawa człowieka, tz zatrzymanego któremu nie udowodniono winy, areszty (srodki zapobiegawcze) są bezprawnie wydlużane w nieskończoność, prawa zatrzymanych są nagminnie łamane, a to wszystko zasługa prokuratury, a raczej ich nieudolności, opieszałości, niekompetencji, marzeniem wiecznie niespełnionym jest szybkie i sprawne sledztwo, bez marnotrawienia publicznych pieniedzy z zachowaniem litery prawa, bez umawianych wyrokow (którymi to chwalą się w tym artykule)z znajomymi sędziami poza kulisami - moze raczej za zamknietymi drzwiami ich pokojów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  obywatel gc(2009-02-27)
 • Te wskaźniki jak niewszczynanie śledztw oraz oddalanie zażaleń na postanowienia prokuratury świadczą jedynie na niekorzyść prokuratorów i sędziów. Malutki człowieczek, umarzamy jego sprawę i niech dochodzi w sądzie swoich krzywd. Duża ryba- to popisy prokuratury w nadgorliwości. Niech ktoś zrobi sondaż wśród elblążan czy są zadowoleni z pracy prokuratorów a nie wychwalać się samym. Wstyd. To kasta ludzi mających się za takich jak w czasach stalinizmu. I tu niewiele się zmieniło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pokrzywdzony przez prokuraturę(2009-02-27)
 • Samochwala w kacie stala--ta CHOROBA jest ZARAZLIWA; wlasciwie juz wyglada jak EPIDEMIA!!!!! PAN PREZYDENT, PROKURATURA itd. itp. JEDNO PYTANIE; Jezeli jest tak DOBRZE, to dlaczego jest tak ZLE?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  st.(2009-02-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Audi
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat