UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prośba zamiast sprzeciwu w sprawie 16 PDZ. Ale czy to coś zmieni?

 
Elbląg, Prośba zamiast sprzeciwu w sprawie 16 PDZ. Ale czy to coś zmieni?
(fot. AD, archiwum portEl.pl)
Reklama

Radni i prezydent Elbląga nie składają broni w sprawie siedziby dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, na poniedziałek zwołują nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej. I to pomimo wypowiedzi ministra Antoniego Macierewicza, z których wynika, że decyzje już zapadły i Elbląg będzie się musiał z dowództwem dywizji pożegnać.

Ostatnia próba przyjęcia stanowiska przez Radę Miejską w sprawie siedziby dowództwa 16 PDZ zakończyła się klapą. W poniedziałek ma odbyć się drugie podejście. Jest już gotowy projekt uchwały, w nowej złagodzonej przez PiS wersji, w którym samorząd... prosi ministra o „rewizję swoich planów zaniechanie działań związanych z przeniesieniem sztabu 16. PDZ”. Wcześniejszy projekt mówił o „sprzeciwie” wobec takich planów.
       „Nasze miasto przywiązuje dużą wagę do kształcenia młodzieży w duchu odpowiedzialności za Ojczyznę również w zakresie obronności. i bezpieczeństwa. Jednym z priorytetów edukacyjnych naszego Samorządu jest funkcjonowanie klas mundurowych w szkołach średnich. Od wielu lat w czterech szkołach zawodowych funkcjonują klasy wojskowe, policyjne, straży granicznej i straży pożarnej. Młodzież przy bardzo dobrej współpracy z 16.PDZ szkoli się na poligonach i dodatkowych zajęciach. Tak przygotowani młodzi ludzie mogą zasilić Wojskową Obronę Terytorialną – formację, którą tworzy Pan Minister” - czytamy w projekcie uchwały, w którym przywoływane są również związki, jaki łączą nasze miasto z historią 16. PDZ, losy dwóch jednostek wyprowadzonych w ostatnich latach z Elbląga. Jest także obietnica, że samorząd pomoże w przystosowaniu budynków dla potrzeb dowództwa dywizji.
       Przypomnijmy, że minister Antoni Macierewicz w ostatnich dniach dwukrotnie na antenie TVP INFO i TVP Olsztyn powiedział, że w Elblągu nie mogą jednocześnie stacjonować dowództwa 16 PDZ i Wielonarodowej Dywizji NATO Północ-Wschód, dlatego sztab 16 PDZ będzie przeniesiony poza Elbląg. Obecnie mieści się tymczasowo w koszarach przy ul. Łęczyckiej, bo budynki przy ul. Podchorążych przygotowywane są na przyjęcia dywizji NATO, co ma nastąpić 3 lipca.
       Wysłaliśmy do Ministerstwa Obrony Narodowej kilka pytań w tej sprawie:
       1. Czy decyzja w sprawie przeniesienia sztabu 16 PDZ z Elbląga jest już przez ministra podjęta i jest ostateczna?
       2. Jakie argumenty przemawiają za takim rozwiązaniem?
       3. Z naszych informacji wynika, że sztab ma być przeniesiony do Białobrzegów. Czy to prawda?
       4. Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że w Elblągu ma być utworzona nowa jednostka wojskowa – logistyczna, której formowanie ma się rozpocząć w przyszłym roku. Czy to prawda? Ile żołnierzy będzie liczyć?
       Dostaliśmy dzisiaj następującą lakoniczną odpowiedź: „ W odniesieniu do przesłanej korespondencji uprzejmie informuję, że obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej  trwają prace analityczne związane z funkcjonowaniem Dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu” - napisała mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy MON.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Gdyby zostali to Elbląg by wyparował z pierwszych minutach wojny, a tak będziemy mieli spokój. Dobra decyzja dl Elbląga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 25
  (2017-06-02)
 • No i co na to PiS-owscy radni? Albo są z elblążanami, albo przeciw. Innej alternatywy nie ma.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 5
  klik(2017-06-02)
 • Jak prosić to tylko na kolanach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 9
  (2017-06-02)
 • no i dobrze gdyby była wojna Elbląg jaki ważny punkt strategiczny zostałby zbombardowany
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 17
  (2017-06-02)
 • Gdyby byla wojna to i tak od razu byscie uciekli :D bohaterowie internetu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 3
  Zdzichu Marynarz(2017-06-02)
 • Jakie to ma strategiczne znaczenie dla Elbląga, żadne. W sztabie Dywizji zatrudnionych cywilów to jest garstka a większość to i tak emeryci wojskowi więc ten "zakład pracy "nie wiele wnosi do gospodarki miejskiej. A po za tym wpływy do budżetu nie zmienią się skoro ma tu powstać sztab Dywizji między narodowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 6
  (2017-06-02)
 • @klik - Jeszcze jest wstrzymanie sie od głosu, hahah, banialuki, co sie stało z tym portelem, nic pozostało lewicowe tak jak było. Pamietam jak były wybory samorządowe w Elblągu, ta strona duzo przyczyniła sie do wygranej Pana Wróblewskiego, i co jest kuźwa zaj.... .. .. Elbląg kwitnie i sie rozwija pod władzą tego włodarza leniwca i było wiadomo że nic nie zrobi, a oni go ciągle promowali, właściciel tego portalu ma lewicowe przekonania, ta strona jest dnem i jak widzę niewiele osób tutaj zagląfa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 6
  mrr(2017-06-02)
 • dnem i jeszcze cenzoruje komentarze :-) :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  mrr(2017-06-02)
 • Czyżby 16 dywizja miała być przeniesiona do Olsztyna? Multikulti dywizja może będzie istniała kilka lat i co później? Przeniosą 16 DZ do spowrotem? Nie przeniosą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  LikeAThorn(2017-06-02)
 • to dlatego z Podchorążych zniknęły pomniki T-55 i BWP :-(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  Bąbel(2017-06-02)
 • "Zagrywka" polityczna PO, SLD I Pana Wróblewskiego ? Rzekomi obrońcy ale KOGO lub czego ? 16 założona została w 1949 za PRL za marszałka Polski z ZSRR Rokossowskiego i to on wtedy decydował, gdzie i co ma być. Dwa, za PO były likwidowane jednostki wojskowe i całe garnizony. Mamy zlikwidowany Batalion Zaopatrzenia i Budowy Lotnisk, czy miasto protestowało ?? Trzy, mały sztab zapewne został wchłonięty przez sztab miedzy narodowej, kto chce to dalej służy, jak to w wojsku raz tu raz tam, ale w tym przypadku w tym samym garnizonie, lepiej nie może być. Żadna strata dla miasta, bo nie widziałem w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu aby MON w swych instytucjach w Elblągu szukał pracowników cywilnych a przecież takowi tam są i wcale nie mało tak jak kilka set w elbląskim WOGu. Itd itp. PO co ten sztuczny, bezproduktywny szum ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 10
  Landryn.(2017-06-02)
 • No, ale jak prezydenci miast, burmistrzowie a może sołtysi wiosek będą decydować, gdzie ma być wojsko w Polsce to wpier. .. .. dostaniemy nie mały. A rusek pokazał co może zrobić z miastem Elblągiem w II wojnie światowej, gdy ogłosiło się twierdzą. Brak wojska, brak walk. Armia TAK, ale poza dużymi skupiskami ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 7
  POj....(2017-06-02)
Reklama