UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przebaczyć, ale nie zapomnieć

 
Elbląg, Uroczystości 78. rocznicy zbrodni katyńskiej na elbląski cmentarzu Agrykola
Uroczystości 78. rocznicy zbrodni katyńskiej na elbląski cmentarzu Agrykola (fot. Anna Dembińska)

Od kwietnia do maja 1940 r. polscy oficerowie, ale i policjanci, adwokaci, nauczyciele, urzędnicy, duchowni, artyści oraz przedstawiciele innych zawodów byli mordowani przez sowietów strzałem w tył głowy, a ich ciała wrzucano do dołów. Prawda o zbrodni katyńskiej była przez dziesięciolecia skrywana. Dziś można i trzeba o nie mówić. Po obu stronach granicy. - Trzeba budować zgodę między narodami, ale musi być to oparte na uznaniu tej prawdy. Przebaczyć tak, ale nie zapomnieć - mówił dziś (13 kwietnia) pod Krzyżem Katyńskim Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. Zobacz fotorelację z uroczystości.

Decyzja katyńska z 5 marca 1940 r. miała na celu zniszczenie polskiej elity i ukaranie narodu za wojnę z bolszewikami w 1920 r. Około 22 tys. polskich oficerów, policjantów, prawników, lekarzy, urzędników, ludzi nauki i kultury zginęło od strzału w tył głowy z broni krótkiej. Za spust podciągała radziecka policja polityczna NKWD. Dziś (13 kwietnia) elblążanie oddali cześć bohaterom tamtych lat.
       - Spotykamy się tu dziś, by wspominać Polaków, którzy 78 lat temu zostali bestialsko zamordowani przez sowieckich oprawców i pochowani w zbiorowych, bezimiennych grobach, a ich losy pozostały nieznane przez długie lata - mówił wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka. - Kilka dni temu w tym samym miejscu wspominaliśmy ofiary katastrofy smoleńskiej, które zmierzały na obchody zbrodni katyńskiej. Ich losy splotły się dramatycznie.
       - Tragedia z 1940 r. jest tym boleśniejsza, że rozgrywa się na wielu płaszczyznach - kontynuował wiceprezydent Boruszka. - To tragedia pomordowanych ludzi, ból ich rodzin, które nigdy więcej  nie zobaczyły swoich bliskich, a także tragedia całego narodu - zginęli ci, na których Polska mogła liczyć w chwilach próby. Wreszcie zbrodnia katyńska była tym tragiczniejsza, że zamiast głośno o niej mówić, stała się przedmiotem manipulacji miedzy hitlerowskimi Niemcami i sowiecką Rosją, a przez kolejne dziesięciolecia PRL zamazywana była o niej prawda. Jednak żywymi świadkami zbrodni byli bliscy ofiar. Powinnością naszą jest pamiętać o tamtych wydarzeniach - podkreślał. - Powtarzajmy kolejnym pokoleniom prawdę o Katyniu, jednym z najtragiczniejszych wydarzeń historii Polski XX wieku. Ta prawda niech będzie dla nas czytelnym znakiem, aby taka tragedia nie miała już nigdy więcej miejsca.
       O pamięci mówił również wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak.
       - Trzeba budować zgodę między narodami, ale musi być to oparte na prawdzie, na uznaniu tej prawdy - wskazywał. - Trzeba wiedzieć, że nawet w dzisiejszych podręcznikach historii w Rosji jest zapis o tym, że ta zbrodnia była sprawiedliwym odwetem na polskim narodzie za lata 20. To coś okropnego, że tak uczy się młodzież za wschodnią granicą. W ten sposób relacje są niedobre. Przebaczać trzeba, ale nie można zapomnieć  - mówił z przekonaniem Marek Pruszak.
       Pod Krzyżem Katyńskim zapłonęły znicze, a delegacje przedstawicieli władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzystów, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, elbląskich szkół, organizacji i instytucji złożyły wieńce i kwiaty. Wśród drzew słychać było huk salwy honorowej, dla tych, którzy 78 lat temu wśród drzew zginęli...
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • "ale musi być to oparte na prawdzie, na uznaniu tej prawdy - wskazywał" - TY ANTYSEMITO!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2018-04-13)
 • "bohaterze powyżej" jeszcze ci mało podziałów? Przy tak tragicznej rocznicy, ty jeszcze dzielisz. Wstyd!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 3
  (2018-04-13)
 • Konsul Mołdawii.... ten ma parcie na szkło, wreszcie doceniony, zapraszany.... Biedny Pan od WF.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Jagodaa(2018-04-13)
 • 27 373 ludzi w cenzusem zastrzelono we wszystkich obozach NKWD i tylko one są na, ,tapecie, ,. .. a 200 000 zwykłych Polaków przeważnie kobiet, dzieci i starców wymordowano widłami, siekierami, pałkami, piłami. .. i do tej chwili nie można nic zrobić, ,przyjaciołom, ,z UPA bo to polityczni sojusznicy. .. pytanie tylko kogo. .czy pisowej władzy ? Wyrżnięci jak zwierzęta, bez grobów, pamięci, a na kurhanach wypasaja krowy na ukrainie! Na pohybel wszystkim hamulcowym w upamiętnieniu tragicznej śmierci zwykłych ludzi !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  klmn(2018-04-13)
 • Ciekawe, czy 11 lipca, tak samo pompatycznie wystąpią. .. szuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2018-04-13)
 • od dwóch lat ciągle tylko babranie się w historii a planów na jutro ni widu ni słychu eeeeech
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  (2018-04-13)
 • Tak, dzielę w Polsce ludzi na Polaków i polonofobów. Ty zostałeś zakwalifikowany do tej drugiej grupy, bo jesteś zdolny do przyzwolenia innym na zniszczenie kraju, byle tylko mieć "święty spokój". Ale nie rób sobie nadziei, po ciebie też wrogowie przyjadą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  (2018-04-14)
 • Jak to? Przecież codziennie jest mowa o tym, że mamy wziąć kolejne kilka milionów UPAińców, zbudować kolejne muzea dla narodu na "ż", zapłacić narodowi na "ż" 65 mld dolarów (kwota ostanio wzrosła do 300 mld). Ma zostać zniszczony przemysł futrzarski, przemysł drobiowy, wołowy, jagnięcy, mają zostać wyprzedane kopalnie za grosze. Takie są plany na przyszłość Polski - Polak ma być obywatelem drugiej kategorii. Dzwne, że o tym nie słyszałeś.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  (2018-04-14)
 • ludzie zapatrzeni w przeszłość, nie potrafią planować przyszłości. Na szczęście sporo z nich zapomniało ilu niewinnych Polaków zabili Szwedzi podczas potopu. A były to dziesiątki tysięcy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2018-04-14)
 • ile tysięcy Polaków zginęło podczas wojen napoleońskich ilu oficerów francuskich rabowało Jasną Górę! Czy o tym nie pamiętacie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2018-04-14)
 • Jeżeli grzebiecie w historii wybiórczej, to okaże się, że wszyscy dookoła nas mordowali, a my nikogo. Bo tylko taką wygodną historię znacie. Na prawdę my też nieźle się zeświniliśmy. Poczytajcie, ale książki a nie durne gazety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2018-04-14)
 • Dlatego gamonie nie glosujcie na partie tylko na narodowców zobaczcie marsz niepodleglosci jak lewackie scier. .wo boi sie silnego, homogenicznego narodu to jest wyjscie, o upa i usraelu czyli tzw elicie rzadzacej usa :) nie ma co gadac. Na nasze szczescie usrael traci dominacje petro dolara na rzecz petro juana dlatego tak przebieraja nozkami. To koniec drukowania dolarów wiec koniec usa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ihope(2018-04-16)
Reklama