Poniedziałek 15-10-2018, imieniny Teresy, Florentyny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Piękny jesienny poranek Piękny jesienny poranek

Przed podróżą

Przed zimowym wyjazdem na narty lub - jak kto woli - podróżą do ciepłych krajów warto zapoznać się z radami inspektorów elbląskiej delegatury Państwowej Inspekcji Handlowej dotyczącymi korzystania z ofert biur turystycznych.

W Polsce działa około 4 tysięcy biur i agencji turystycznych zajmujących się organizacją i sprzedażą różnych usług. By dobrze odpocząć, warto zastanowić się, z której oferty skorzystać.
     - Wybierając ofertę konkretnego organizatora w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy jest on wpisany do rejestru - radzą inspektorzy. - Taką informację możemy uzyskać w departamencie Turystyki Ministerstwa Gospodarki i Pracy w Warszawie lub w Oddziale Turystyki przy urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na siedzibę organizatora.
     Kolejną czynnością przed zawarciem umowy jest dokładne zapoznanie się z prawami i obowiązkami stron. Warto dowiedzieć się na przykład, jakie są warunki rezygnacji z usługi, czy oferta dotyczy ubezpieczenia na czas podróży, a także jak można dokonać ewentualnej reklamacji. W razie wątpliwości należy zwrócić się do organizatora o wyjaśnienie zapisów umowy.
     Istotnym warunkiem - żeby nie powiedzieć decydującym - jest cena podróży i pobytu.
     - Biuro podróży przedstawiając ofertę musi podać jej cenę - twierdzą inspektorzy. - Mamy prawo sądzić, że obejmuje ona wszystkie opłaty związane z wycieczką. Jeżeli jest inaczej, organizator jest zobowiązany wyraźnie to określić. Cena podana w ofercie nie może być zmieniona z chwilą, gdy klient ją przyjął.
     - Cena ustalona w umowie nie może być podwyższona - zastrzegają inspektorzy. - Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w umowie zapisana jest taka możliwość związana z np. wzrostem kosztów transportu, opłat urzędowych czy podatków lub opłat należnych za takie usługi, jak lotniskowe czy załadunkowe w portach morskich i lotniczych. Zmiana ceny może być także związana ze wzrostem kursów walut.
     Jednak ustalona cena nie może być podwyższona w okresie 20 dni przed datą wyjazdu. W przypadku zmian organizatora poinformowany klient ma prawo przyjąć nową ofertę lub odstąpić od umowy za zwrotem wszystkich wpłaconych należności.
     - Jednym z najbardziej powszechnych przykładów niewykonania lub nienależytego wykonania umowy jest kwestia programu imprezy - dodają inspektorzy. - Ustawowo organizator nie odpowiada za zmiany, gdy klient sam zrezygnuje z udziału w wybranych punktach imprez, gdy spowodują je osoby trzecie lub gdy zadziała tzw. siła wyższa - chodzi tu o zdarzenia, którym nie udało się zapobiec lub ich przewidzieć.
     Warto również wiedzieć, że zarówno przed jak i w trakcie wycieczki mamy prawo z niej zrezygnować.
     - Jeżeli nastąpiło to z powodu okoliczności leżących po stronie biura podróży np. zmiany istotnych warunków umowy, jak cena, termin, miejsce pobytu i standardu zakwaterowania, środka transportu, trasa wycieczki turyście należy się zwrot pełnej wpłaconej kwoty bez żadnych potrąceń - wyjaśniają inspektorzy. - W razie, gdy za okoliczności te ponosi odpowiedzialność biuro podróży przez np. mylną informację o terminie wyjazdu, można żądać także odszkodowania.
     Jednak, gdy to turysta rezygnuje z wycieczki z różnych powodów musi zapłacić umówioną. Organizator może również zażądać potrąceń.
     Ich wysokość zależy od terminu rezygnacji z wycieczki. Jest to rodzaj kary umownej, zastrzeżonej na przypadek niewykonania zobowiązania przez uczestnika. Dlatego zawierając umowę z organizatorem, warto rozważyć możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Rada dla wybierajacych sie na Kube, cygara sprzedawane sa w skrzynkach po 25 sztuk ale mozna wywiezc tylko 23 ,dlatego nalezy wyjac zawczasu 2 sztuki bo celnicy zabiora cale pudlo i nie ma zmiluj sie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    bywalec(2004-12-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Hosting WWW START
Czytnik kart kryptograficznych Mini