Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Przedszkole to ich mały świat

Elbląg, Przedszkole to ich mały świat Fot. Agnieszka Sarbinowska.

Dzisiaj (10 lutego) miała miejsce inauguracja projektu utworzenia dziewięciu przedszkoli na terenach wiejskich w rejonie Elbląga. Uroczystość odbyła się w CKiWM „Światowid”. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu rozpoczęło realizację tego przedsięwzięcia w grudniu zeszłego roku, a już 2 marca zostaną otwarte punkty przedszkolne.

W ramach projektu powstaną przedszkola w powiecie elbląskim i braniewskim, w miejscowościach Markusy, Pogrodzie, Ogrodniki, Jegłownik, Godkowo, Lipowina, Piotrowiec, Lelkowo i Nowica. Program wychowania przedszkolnego obejmie 180-osobową grupę dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Zajęcia będą się odbywały po pięć godzin dziennie.
     Każdy punkt zostanie wyposażony w meble, pomoce dydaktyczne dla nauczycieli, pomoce edukacyjne i zabawki dla dzieci. W większości placówek dzieci będą miały zapewniony transport do przedszkola ze względu na utrudniony dojazd (Pogrodzie, Jegłownik, Godkowo, Markusy, Piotrowiec, Lelkowo). TPD nie zapomniało również o zorganizowaniu akcji dożywiania dla swoich podopiecznych a także zapewnieniu atrakcji w postaci wycieczek oraz wyjazdów do kina i teatru. Ciekawą inicjatywą będą spotkania rodziców z psychologiem i pedagogiem, którzy doradzą, jak pokonywać problemy wychowawcze od najmłodszych lat dziecka, co zaprocentuje z czasem. W ramach projektu są już prowadzone szkolenia dla przyszłych pracowników, doskonalące ich umiejętności pedagogiczne w zakresie nowych metod nauczania.
     Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 1,9 mln zł, z czego 98 proc. zostanie dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Głównym założeniem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z terenów wiejskich poprzez upowszechnienie edukacji wczesnoszkolnej.
     - Dysproporcje są ogromne, gdyż zaledwie 17 proc. wiejskich dzieci w wieku od 3 do 5 lat korzysta z edukacji przedszkolnej. Dla porównania, ich rówieśnicy z miasta stanowią 62 proc. Najgorsza sytuacja jest w naszym województwie, ale również w podlaskim i kujawsko-pomorskim - mówi Halina Wankowska-Marczak, konsultantka programu „Dla Dzieci” z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego w Warszawie. - Jesteśmy na szarym końcu pod tym względem na tle innych państw europejskich, ale, co ciekawe, jesteśmy w środku, jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy na rzecz placówek. Natomiast jeśli chodzi o udział organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz najmłodszych, to stanowi zaledwie 1,2 proc., co w przeliczeniu na ilość przedszkoli na terenie kraju daje nam 97 placówek. Niestety, to wciąż za mało, gdyż dziecko kształtuje się od najmłodszych lat. Poza tym tylko przez edukację można podnieść jakość życia.
     Podczas uroczystości Anna Krajewska zaprezentowała zbawienny wpływ przedszkola w rozwoju społecznym dziecka i nie tylko.
     Największe wrażenie na słuchaczach wywarło wystąpienie prof. Marty Bogdanowicz z Uniwersytetu Gdańskiego, autorki Metody Dobrego Startu. Metoda Dobrego Startu pomaga dzieciom z deficytami w nauce czytania i pisania, w oparciu o nowatorskie metody pracy. Prostym narzędziem „przesiewowym” w wykrywaniu tego typu schorzeń stała się skala ryzyka dysleksji, w której zawarto 21 symptomów. Częstość występowania dysleksji waha się na granicy 10 proc., co stanowi ok. cztery osoby w jednej klasie.
     - Tym dzieciom trzeba pomóc. Dysleksja to problem na całe życie, nieleczona nie znika. Dzieci nie wyrastają z dysleksji jak z majtek czy ubrań - powiedziała Marta Bogdanowicz, dosadnie obalając mit, krążący w szkołach. – A dzieci z dysleksją nie „rodzą się” w szkole, tylko biorą się z przedszkola.
     Realizacja projektu została przewidziana od marca 2009 do listopada 2010. Więcej informacji na www.tpd.elblag.com.pl .
Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Co to za przedszkole co będzie czynne tylko pięć godzin!? Rodzice pracują po 8 godzin, a ten czas się jeszcze wydluża bo trzeba dojechać do miejsca pracy. Godziny otwarcia przedszkola powinny być dostosowane do ludzi pracujących a nie typowo pod rolników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mieszkaniec gm. Markusy(2009-02-11)
 • nie przedszkola tylko punkty przedszkolne a to różnica!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-02-11)
 • Szkoda, że teraz otwierają punkty przedszkolne i to w tych miejscowościach w których z taką ochotą parę lat temu zamykano dobrze pracujące przedszkola. .. więjskie szkoły liczące czasami 4 lub 5 klas. Co za idiotyzm w tym kraju panuje jeden zamyka by otworzył inny i jeszcze glorię za to zebrał. A co będzie po zakończeniu projektu? Wszystkie meble pomoce zabaki a przede wszystkim dzieci na bruk. .. Już raz tak zrobiono
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-02-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)