Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przybywa wody w Kumieli i rzece Elbląg (aktualizacja)

 
Elbląg, Przybywa wody w Kumieli i rzece Elbląg  (aktualizacja) Najbardziej newralgicznym miejscem, gdzie Kumiela może dać się we znaki, są okolice ul. Związku Jaszczurczego (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Rośnie stan wody w Kumieli. - Monitorujemy jej stan na bieżąco, na razie nie ma powodów do obaw – usłyszeliśmy w Centrum Zarządzania Kryzysowego. Silny wiatr spowodował za to cofkę na rzece Elbląg, groźna sytuacja panuje w Pasłęku. Zobacz zdjęcia z Nowakowa.

Padające od kilku dni deszcze znacznie podniosły poziom wody w Kumieli, która miesiąc temu zalała część ulic w Elblągu. Czy sytuacja może się powtórzyć? - Monitorujemy stan Kumieli na bieżąco, na razie nie ma powodów do obaw. Więcej wody jest w górnym jej biegu, w dolnym – przy Związku Jaszczurczego i od Fiszewki sytuacja nie jest niepokojąca – usłyszeliśmy w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu.
     - We wrześniu, gdy była powódź, prognozy mówiły o opadach rzędu 50 litrów na metr kwadratowy, było ponad 70. Teraz prognozy mówią o 30 litrach. Oczywiście gleba jest nasiąknięta i nie przyjmuje tak dobrze wody, więc spływa ona do Kumieli. Jesteśmy przygotowani do działań, ale obecnie bardziej obawiamy się wiatru, który może spiętrzyć wodę w rzece Elbląg - powiedział nam Tomasz Świniarski, szef Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu,
     Prognozy pogody nie są korzystne. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w związku z opadami i wiatrem stan wód w rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego będzie rósł aż do wtorku. Możliwe, że przekroczą one stany alarmowe.
     Obecnie stan wody w rzece Elbląg w zależności od miejsca pomiaru wynosi od 565 do 595 cm, do stanów alarmowych brakuje od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Stan ostrzegawczy odnotowano na jeziorze Druzno. W Nowakowie w kilku miejscach położonych najbliżej rzeki strażacy rozłożyli rękawy przeciwpowodziowe. 
     
     Aktualizacja z godz. 12.30. Poziom rzeki Elbląg wzrósł do 602 cm, przekraczając stan ostrzegawczy. Do alarmowego brakuje 8 cm, ale tendencja jest niestety rosnąca. Powodem jest silny wiatr z północy, powodujący cofkę, czyli wpychanie wody z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg,
     
     Aktualizacja z godz.17: Stan wody w rzece Elbląg bez zmian. W samym Elblągu wynosi 602 cm, ale w nocy może się zwiększyć.
     
     Aktualizacja z godz. 18. Woda w rzece opadła o 1 cm, ale nadal prognozy są niekorzystne. 
     
     Aktualizacja, godz. 20. Poziom wody w rzece Elbląg - 602 cm i rośnie. W Nowakowie 604 cm i rośnie. W jeziorze Druzno stan alarmowy przekroczony o 9 cm (wynosi 599 cm), również z tendencją wzrostową. Najgorzej sytuacja wygląda w Pasłęku, gdzie rzeka Wąska przekroczyła stan alarmowy o 39 cm.
     
     Aktualizacja godz. 23.20. 
Sytuacja na rzekach wciąż się pogarsza. W Elblągu poziom sięga 617 centymetrów (stan alarmowy przekroczony o 7 cm), w Nowakowie - 627 cm (stan ostrzegawczy, do alarmowego brakuje 3 cm), na jeziorze Druzno - 603 cm (o 13 cm przekroczony stan alarmowy). W Pasłęku na rzece Wąskiej wynosi już 672 cm (o 42 cm przekroczyny stan alarmowy). 
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia klasyczna