Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Przyszłość MOSiR-u w zawieszeniu (aktualizacja)

 
Elbląg, Przyszłość MOSiR-u w zawieszeniu (aktualizacja) (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Sprawa połączenia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i Centrum Sportowo-Biznesowego zawisła w próżni. Są co prawda przygotowane uchwały w tej sprawie na czwartkową sesję, ale nie chcą ich głosować radni PiS. - Najpierw przeprowadźmy restrukturyzację w MOSiR-ze, a dopiero potem jak poznamy jej wyniki, możemy rozmawiać o połączeniu z CSB – mówił dzisiaj na komisji gospodarki miasta radny PiS Zenon Lecyk.

Dyskusje o połączeniu MOSiR i CSB (w skład którego wchodzi także od niedawna Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka) trwają od kilku miesięcy. Zdaniem prezydenta i urzędników, taka operacja jest konieczna, by ograniczyć koszty funkcjonowania obu instytucji. Z wyliczeń ratusza wynika, że roczne oszczędności mogą sięgnąć ponad 500 tysięcy złotych. Niestety, łączenie oznacza także zwolnienia pracowników. Po reorganizacji nowy MOSiR miałby dysponować prawie 90 etatami (obecnie w obu instytucjach jest 135 etatów).
     - Docelowy wskaźnik zatrudnienia w MOSiR ma wynieść 110 etatów, ale będzie to możliwe po wyremontowaniu i ponownym otwarciu basenu przy ul. Robotniczej. Wtedy ponownie zatrudnimy osoby do obsługi – mówił dzisiaj na posiedzeniu komisji gospodarczej wiceprezydent Bogusław Milusz, któremu podlega m.in. sport.
     Dyskusja na temat planów restrukturyzacji w MOSiR była pełna emocji i wzajemnych zarzutów. Radni opozycji zarzucali wiceprezydentowi Januszowi Nowakowi, że plany nadal są niekonkretne i nie ma zapewnionej ochrony dla zwalnianych pracowników, a wiceprezydent nie pozostawał dłużny, mówiąc o tym, że radni PiS, jak byli u władzy, nic w sprawie MOSiR nie zrobili.
     - Doskonale wszyscy wiedzą, że w MOSiR jest przerost zatrudnienia – mówił Janusz Nowak.
     - Jesteśmy za reorganizacją w MOSiR, ale uważamy, że nie ma co się spieszyć, by łączyć MOSiR z CSB. Najpierw przeprowadźmy zmiany, zobaczmy ich wyniki i dopiero potem dyskutujmy o połączeniu – tłumaczył Zenon Lecyk, radny PiS. 
     - Wy chcecie doprowadzić do sytuacji, że Rada Miejska podejmie decyzję o połączeniu, a potem wszystko, co złe, będzie zwalane na radnych – dodawał Janusz Hajdukowski z PiS, przewodniczący komisji gospodarki miasta.
     Plan prezydenta przewiduje, że MOSiR zostanie przekształcony w jednostkę budżetową, która będzie dostawać pieniądze na działalność jedynie z budżetu miasta. - Teraz jest zakładem budżetowym, który powinien 50 procent dochodów sam wypracować. Ale nie wypracowuje, więc musimy i tak do niego dokładać – argumentował Janusz Nowak.
     Po przekształceniu MOSiR ma się pozbyć wszystkich nieruchomości niezwiązanych ze sportem. Tereny zielone trafią do Zarządu Zieleni Miejskiej, targowiska do Zarządu Budynków Komunalnych, a domki letniskowe w Krynicy Morskiej i Bogaczewie zostaną wystawione na sprzedaż. Na dwa obiekty noclegowe – przy ul. Brzeskiej i Kościuszki - oraz przystań kajakową przy ul. Radomskiej miasto szuka operatora. Na razie bez efektu.
     - Przystanią jest zainteresowana Olimpia, która i tak z niej korzysta, trwają rozmowy w tej sprawie. Jeśli nie zakończą się pomyślnie, przystań pozostanie w MOSiR – powiedział nam Bogusław Milusz.
     Przekazanie części majątku w zarządzanie do innych instytucji nie uratuje części miejsc pracy. Przykładowo do obsługi targowiska będzie potrzebnych 5 osób, a nie jak dotychczas – 12, bo ZBK ma też swoich pracowników.
     Decyzję w sprawie przyszłości MOSiR mają podjąć radni na czwartkowej sesji. Mimo sprzeciwu radnych PiS komisja gospodarki miasta pozytywnie zaopiniowała uchwały w tej sprawie. Na sesji jednak wynik głosowania może być inny, bo to PiS ma większość w Radzie.
     Warto dodać, że obecnie zobowiązania wymagalne MOSiR wynoszą 1,7 miliona złotych.
     
     Aktualizacja: Wszystko wskazuje na to, że projekty uchwał w sprawie MOSiR i CSB nie będą głosowane na czwartkowej sesji Rady Miejskiej. Radni PiS zaproponowali w środę na komisji finansowo-budżetowej, by ten temat przełożyć na kolejną sesję 26 listopada.
     
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Nowe twarze w kierownictwie obiektów sportowych w Elblągu a poprzednicy na pośredniak za nieudacznictwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  (2015-10-27)
 • Czy to aby prawidłowe określenie że "zatrudnienie jest przerośnięte " czy powinno być że mamy przerost zatrudnienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2015-10-27)
 • ZBK niech zajmuje się dłużnikami i eksmisjami bo dług rośnie a G***o robicie w tej sprawie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  (2015-10-27)
 • A tak swoją droga to PISiory maja racje. Najpierw restrukturyzacja, przebudowa basenu na Robotniczej i doprowadzenie go do wyglądu i funkcji jaką w dzisiejszych czasach powinien pełnić taki obiekt a nie jakiś tam odmalowanie i odwszawienie. Potem możemy na obu obiektach stworzyć nową spółkę miejska ale z o. o. A tak to znów jak zwykle skończy sie zatrudnianiem biernych ale wiernych. To tak jak ze szpitalami niby połączyli ale cały czas są dwa i przerost zatrudnienia. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2015-10-27)
 • Najpierw Program /Koncepcja/Funkcjonowania Sportu i Turystyki. Ale pan Wróblewski wybrał inną drogę, zatrudnił pana z Ełku na stanowisko kierownika referatu sportu i turystyki i to bez wymaganej wobec Niego koncepcji rozwoju sportu. A teraz szuka się rozwiązań bez należytego przygotowania. Ponadto o jakich to oszczednosciach jest mowa? Na papierze może i tak, ale nie w realu i nie z takimi osobami jak pan Bugajny i pan Glowacki, czy dotarło panie Wróblewski?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 5
  cosik(2015-10-27)
 • cosik ty cymbale, taki zorientowany jesteś w pracy pana z Ełku? A kto ty jesteś, żeby oceniać mądralo. Sam nic nie robisz w tym urzędzie, siebie nie widzisz, ale do innych czepiasz się
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 8
  (2015-10-27)
 • A gdzie się podziały te komentarze, co były wcześniej pisane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2015-10-27)
 • przede wszystkim pogonic tych starych lesnych dziadow z mosiru i tancorow na ukladzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  turban(2015-10-28)
 • Skoro jest przerost zatrudnienia w MOSiR, a prezydent planował połączenie tej instytucji z CSB (bo zakładam, że to przemyślane i zaplanowane), to mam pytanie: po co było zatrudniać kilkadziesiąt osób na nowy basen, skoro z MOSiR-u ma wylecieć kilkadziesiąt osób? Czy nie można było chociaż części z nich przerzucić do centrum rekreacji wodnej? Teraz zwolnienia były by mniej bolesne. No chyba, że prezydent miał swoich ludzi do ulokowania, to by wiele wyjaśniało. Zresztą pan Krause "pracował" na basenie bodajże od stycznia, a dopiero w czerwcu wygrał konkurs, ale to na marginesie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  kazikmaruda(2015-10-28)
 • W Unii nie mamy wielu sojuszników, ale na przyjaźń Węgrów oraz sympatię Czechów i Słowaków mogliśmy liczyć, do… 22 września. Dziś nasi sąsiedzi ostentacyjnie pokazują, że z Polską w żadnej sprawie współpracować nie będą. Pomysł z dzieleniem się imigrantami pochodzi od Merkel. Gdy z teutońską butą domagała się przerzucenia imigrantów na wschód, gdy publicznie rugała i groziła Polakom, niemieckie gazety pisały: „kraj z którego pochodzi Donald Tusk, w kwestii przyjmowania uchodźców zachowuje się nikczemnie”. I mamy kolejny dowód, że nic nie znaczącą, uległą miernotę na „prezydenta Europy” dobrano tylko po to, aby krnąbne państwa pacyfikować argumentem: przecież Tusk jest jednym z was; jeśli on jest za, to nie może to nie być w waszym interesie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2015-10-28)
 • Cosik, ty naprawdę stawiasz Głowackiego z Bugajnym w jednym szeregu?! Przecież spojrzenie na sport tych dwóch osób jest całkowicie różne. Sam wyciągasz wnioski, czy ktoś udziela tobie nierzetelnych informacji?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Maszcilos(2015-10-28)
 • "Na dwa obiekty noclegowe – przy ul. Brzeskiej i Kościuszki - oraz przystań kajakową przy ul. Radomskiej miasto szuka operatora" - w jaki sposób szuka? Może zbyt mało transparentnie? Proszę o link do ogłoszenia, bo jakoś ma stronie UM, ani na stronie MOSiR nie znajduję, a google nie podpowiadają. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  przyszłyoperator(2015-10-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy