Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Remont McDonald's Remont McDonald's

Quo vadis, powiecie?

W Regionalnym Centrum Doradztwa Rolniczego w Starym Polu powstał dokument, który może być interesujący nie tylko dla mieszkańców i przedsiębiorców z powiatu elbląskiego, głównych adresatów materiału.

"Studium potencjału gospodarczego powiatu elbląskiego", bo taką nazwę nosi dokument, o którym mowa, liczy ponad 300 stron. Pracowało nad nim 11 przedstawicieli Centrum Doradztwa oraz elbląskiego starostwa powiatowego. Oprócz analiz danych statystycznych, znalazły się tu także wyniki sondaży wśród samorządowców, przedsiębiorców i młodzieży. Okazuje się np., że na 9 gmin, które wchodzą w skład powiatu, napisać wniosek o środki zewnętrzne potrafi tylko 15 pracowników z 6 gmin, w samym starostwie umiejętność tę posiada 8 osób. W żadnej z gmin nie ma także osoby, która zajmuje się promocją i rozwojem, a tylko w jednej jest stanowisko do spraw integracji europejskiej i wspierania przedsiębiorczości.
     Za największe bariery w korzystaniu ze środków pomocowych Unii Europejskiej gminne samorządy z okolic Elbląga uważają brak własnych środków i skomplikowane procedury ubiegania się o pieniądze z zewnątrz. Jeśli chodzi o badania uczniów, autorzy opracowania zauważają, że "dominuje (wśród nich - red.) postawa pasywna, brak koncepcji i chęci do zaangażowania się w poprawę sytuacji społeczno - gospodarczej w powiecie i gminie".
     Tylko co dziesiąty młody człowiek wiąże swoją przyszłość z obecnym miejscem zamieszkania. Sondaż wśród ponad 200 przedsiębiorców pokazał natomiast, że w ostatnim czasie lub w najbliższej przyszłości około 75 procent z nich nie planuje żadnych nakładów inwestycyjnych - na nowe obiekty czy maszyny. Większe inwestycje, warte co najmniej 50 tysięcy złotych, planuje tylko co dziesiąte przedsiębiorstwo.
     Współpracę z samorządami właściciele firm określają jako średnią. Doceniają dostęp do informacji i pomoc organizacyjną, narzekają jednak na dbałość o infrastrukturę i wspieranie przedsiębiorczości. W "Studium" są także propozycje działań, które mogą ożywić gospodarkę powiatu. Mowa jest m.in. o tworzeniu inkubatorów przedsiębiorczości, ulgach i innego rodzaju formach pomocy dla prowadzących działalność na własny rachunek, powołaniu Centrum Informacji Gospodarczej, lekcjach przedsiębiorczości dla młodzieży oraz promocji dobrych rozwiązań i działalności w niszach rynkowych. Jak powiedział nam starosta elbląski, Sławomir Jezierski, "Studium potencjału gospodarczego" zostanie wykorzystane w pracach nad dokumentami związanymi z funduszami europejskimi.
     
     
     Zobacz także: "Liderzy potrzebni od zaraz"
Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Powiat jest tak zadłużony, że mu już żadne słuszne programy czy inne dokumenty nie pomogą. Czas na emeryturę Panie...... .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Wyborca(2003-12-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
Naszywka HERB ELBLĄGA
POLO z HAFTEM
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA