Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Remont Biblioteki Elbląskiej czas zacząć

 
Elbląg, Remont Biblioteki Elbląskiej czas zacząć
(fot. Anna Dembińska)

Prawie 7 milionów złotych będzie kosztował remont gmachu Biblioteki Elbląskiej – najstarszej części naszego miasta. Prace mają się potrwać do końca października 2019 roku. To jednak nie koniec zmian w tej placówce.

Biblioteka Elbląska doczekała się remontu. Przed wiekami w miejscu, gdzie dziś króluje słowo pisane, opiekowano się starcami i leczono (jak potrafiono) mieszkańców dawnego Elbląga. Wiekowe mury potrzebują remontu. Wystarczy przyjrzeć się bliżej, żeby zobaczyć np. ogromne szpary w gmachu.
     Dziś (12 marca) w Ratuszu Miejskim podpisano umowę na remont gmachu Biblioteki. Co się zmieni? Przede wszystkim zamontowana będzie izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna, wykonawca usunie też skażenie biologiczne. Zostanie wymieniony dach, okna i drzwi, a sam budynek doczeka się iluminacji. Warto też zwrócić uwagę na zagospodarowanie bibliotecznego dziedzińca, który ma się stać miejscem spotkań elblążan. Ta część remontu będzie kosztowała ok. 7 mln zł, samorządowi udało się uzyskać 6 mln zł z funduszy unijnych. Remont wykona elbląska firma Mytych, która wygrała przetarg. Prace mają trwać do końca października 2019 r.
     - To jest ostatni czas, żeby wykonać remont, nim budynek zdegraduje się jeszcze bardziej – mówił dziś Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej podczas podpisania umowy. Jak zapewnia, remont nie odbije się na funkcjonowaniu placówki. Książki nadal będzie można wypożyczać, normalnie będzie można korzystać z innych aktywności placówki.
     To nie koniec zmian w Bibliotece Elbląskiej. Ma tutaj powstać tak zwana Elkamera: czyli kilka wystaw prezentujących zeszyty uczniów Gimnazjum Elbląskiego, dzieje książki, samego gmachu i historię szpitala zakonnego oraz dzieje Kanału Elbląskiego i żeglugi śródlądowej.

  Od lewej: wykonawca prac Ryszard Mytych, prezydent Witold Wróblewski i dyrektor Biblioteki Jacek Nowiński (fot. Anna Dembińska)
Od lewej: wykonawca prac Ryszard Mytych, prezydent Witold Wróblewski i dyrektor Biblioteki Jacek Nowiński (fot. Anna Dembińska)


     - W piwnicy powstanie miejsce do prezentacji starodruków. To będzie około 250-280 metrów kwadratowych przeznaczone na interaktywną wystawę – planuje Jacek Nowiński. - Przez pryzmat materiałów, które posiadamy i księgozbioru, chcemy pokazać różne aspekty życia w naszym mieście.
     Nie wiadomo jeszcze, kto będzie wykonawcą tej części prac. Mają się zakończyć w 2020 roku i kosztować prawie 2 mln złotych. Razem pierwszy etap modernizacji Biblioteki Elbląskiej ma więc kosztować ponad 9 mln zł, z czego 7 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Biblioteka to jeden wielki remont - od czasu dowództwa Dyrektora Jacka N. Dobrze by się stało, aby choć część tych tytanicznych wysiłków skierowano na systemowy i profesjonalny zakup nowości wydawniczych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 1
  (2018-03-12)
 • A który to dyrektor Biblioteki Elbląskiej? Jest pan Mytych, jest pan Wróblewski a ten trzeci to kto, czyżby brygadzista?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  śnieg(2018-03-12)
 • uuuu ale się posunął w latach Pan Mytych - gdzie ten błysk w oku - starość się Panu Bogu nie udała. .. .:(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 5
  jaaaaa....(2018-03-12)
 • a może przy okazji remontu dachu zrekonstruować wieżyczkę, bo łyso jest. .. tylko bez ocynku i nie w stylu gołębnik
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2018-03-12)
 • Po co ten remont, ta biblioteka w Elblągu jest niepotrzebna, bo z niej mało osób korzysta. Nasi mieszkańcy chcieliby, aby była to galeria handlowa z naciskiem na tworzenie tam małej gastronomii oraz barów piwnych. W górnej części można by było zorganizować oddział IPN, gdzie chętni mogliby zapoznać się z najnowszymi pracami o naszej przeszłości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 14
  Stanil(2018-03-12)
 • A po co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 4
  Ulcia(2018-03-12)
 • Biblioteka jakoś zawsze znajduje pieniadze na kolejne remonty, ale na podstawowy remont Palacyku przy ulicy Piechoty, róg Pułaskiego od lat nie ma kasy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2018-03-12)
 • jak dlugo jeszcze podziemia Ratusza Staromiejskiego będą staly niezagospodarowane. ? Urzednicy odpowiedzialni za tą sytuację ogarnijcie się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  (2018-03-12)
 • Mytych suedzi i kase liczy juz zarobiona a jego pracownicy nawet rak do sniadania nie maja gdzie umyc i kupe robia w tojtoj przy mrozie --10,taki prywaciaz, wstyd chudy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  misiu(2018-03-12)
 • Czekamy na zwrot przez Szwecję ukradzionych dzieł Kopernika!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2018-03-13)
 • Czy to oznacza, że do tego października 2019 (a pewnie dłużej, bo znając życie remont się wydłuży) będzie zamknięta? Znowu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Prus(2018-03-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna III