Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rok 2014 w saperskiej statystyce

 
Elbląg, Rok 2014 w saperskiej statystyce
fot. archiwum 16 PDZ

Saperzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w 2014 roku nie próżnowali. Patrole rozminowania Bursztynowej Dywizji w minionym roku prowadziły oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych na terenie 5 województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego.

W 2014 r. Patrole Rozminowania z 16 Batalionu Dowodzeni (nr 8) w Elblągu, 9 Brygady Kawalerii Pancernej (nr 9) w Braniewie, 15 Brygady Zmechanizowanej (nr 10) w Giżycku, 15 batalionu saperów w Orzyszu (nr 12), 1 Brygady Pancernej (nr 17) w Wesołej oraz z 1 batalionu zmechanizowanego 1 Brygady Pancernej (nr 35) w Chełmie, zrealizowały 1632 zgłoszenia (w 2013 roku odnotowano ponad 1400 zgłoszeń). Ogółem nasi saperzy podjęli i unieszkodliwili m. in.:
     Bomby lotnicze – 339 szt.;
     Miny przeciwpiechotne i przeciwpancerne – 368 szt.;
     Pociski artyleryjskie i moździerzowe – 4666 szt.;
     Granaty ręczne i przeciwpancerne – 595 szt.;
     Różnego rodzaju amunicja – 18 464 szt.
     Razem podjęto i unieszkodliwiono 24 432 sztuki przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych – niewypały i niewybuchy z czasów II Wojny Światowej.
     Do podjęcia, przetransportowania i unieszkodliwienia tych niebezpiecznych znalezisk zużyto m. in. 2314 kg. materiałów wybuchowych oraz 56,4 ton oleju napędowego.
     2015 rok także „przyniósł” już saperom 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej kilka kolejnych zgłoszeń i konieczność podjęcia i zniszczenia niebezpiecznych pozostałości z czasów II Wojny.
     Pragnę dodać, iż zarówno przedstawiciele Patroli Saperskich jak i jednostek wojskowych 16 Dywizji, prowadzą i mogą prowadzić – na prośbę zainteresowanych – akcje profilaktyczne w szkołach, gimnazjach, przedszkolach czy też innych instytucjach, zainteresowanych tego typu profilaktyką, do czego serdecznie zachęcamy. Tego typu akcje – w formie pogadanek czy też w oparciu o specjalistyczny sprzęt i wyposażenie Patroli Saperskich – prowadzone były w 2014 roku i cieszyły się dużym zainteresowaniem.
     
     Trochę teorii

     Minerski patrol oczyszczania terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, to specjalistyczny pododdział wojsk inżynieryjnych, przeznaczony do rozpoznania, usuwania i niszczenia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, pochodzenia wojskowego, metodą interwencyjną.
     Niewybuch – pocisk, granat, bomba, mina i. t. p., w którym mimo stworzonych warunków do wybuchu (uderzenie o przeszkodę, uzbrojenie zapalnika i. t. p.) nie nastąpiła detonacja.
     Niewypał – nabój – pocisk, który nie został odpalony z powodu usterek i niesprawności broni lub amunicji.
     Każdy niewypał czy niewybuch powinien być usunięty w czasie 72 godzin, przy czym usuwanie materiałów w miejscach publicznych (np. szkoły, drogi, budynki, urzędy państwowe itp.) patrole saperskie traktują jako zgłoszenie priorytetowe – do realizacji w ciągu 24 godzin.
     
     Ważne
     Podjęcie przedmiotów niebezpiecznych, ich ładowanie i przewożenie powinno odbywać się przy świetle dziennym.
     Zalecenia w przypadku znalezienia przedmiotów niebezpiecznych;
     Całkowity zakaz dotykania, rozbrajania, rzucania oraz przenoszenia;
     Oznakowanie miejsca znalezienia przedmiotu, w miarę możliwości zabezpieczenia miejsca do czasu przybycia Policji;
     Natychmiastowe powiadomienie o znalezieniu przedmiotu i miejscu jego lokalizacji Policji lub Straży Pożarnej lub Straży Miejskiej.
     Za ochronę ujawnionych niewypałów lub niewybuchów – do czasu przybycia Patrolu Saperskiego – odpowiada Policja Państwowa.
     
     
mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble łazienkowe 4
Promocja RATY 0%
AMK Szafa z drzwiami suwanymi 3
AMK Szkło ozdobne 6