UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rondo "Zamech" ku pamięci

 
Elbląg, Rondo "Zamech" ku pamięci
Petycję z podpisami przekazał dziś prezydentowi Elbląga Daniel Lewandowski z biura konstruktycjnego GE (fot. Michał Skroboszewski)

4,5 tysiąca mieszkańców chce, by rondo u zbiegu ul. Robotniczej i Teatralnej przyjęło nazwę „Zamech”. Petycja z podpisami w tej sprawie trafiła dziś (29 marca) do rąk prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. - Takie zaangażowanie mieszkańców bardzo cieszy, a nadanie takiej nazwy jest uhonorowaniem naszej historii, bo przecież każdy z nas miał w rodzinie „zamechowca” - przyznał.

Rondo u zbiegu ulic: Robotnicza, Teatralna, Browarna i Nowa powstało w 2014 roku w związku z przebudową drogi nr 503. Do dzisiaj nie ma nazwy. W 2017 roku z inicjatywą, by patronami ronda zostali Maria i Lech Kaczyńscy wystąpili działacze Klubu Gazety Polskiej. W styczniu tego roku radni Koalicji Obywatelskiej zgłosili wniosek o nadania nazwy „Zamech”. To między innymi pokłosie naszych publikacji, w jednej z internetowych sond (oddano ponad 2,5 tys. głosów) za „Zamechem” opowiedziało się ponad 57 proc. głosujących.
     W akcję zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie zaangażowało się Biuro Konstrukcyjne Turbin Parowych GE Power.
     - Nasza firma czuje się sukcesorem, kontynuatorem tradycji Zamechu, czujemy się też odpowiedzialni za pielęgnowanie historii – mówi Daniel Lewandowski, kierownik Biura Konstrukcyjnego Turbin Parowych GE. - Wiele osób zaangażowało się w akcję zbierania podpisów i myślę, że ta nazwa [Zamech – red.] jest w Elblągu rozpoznawalna i budzi tylko dobre skojarzenia.
     Petycja, na której widnieje 4,5 tys. podpisów trafiła dziś do rąk prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.
     - Takie zaangażowanie mieszkańców bardzo mnie cieszy – przyznaje. - Już nadałem bieg sprawie, jest pozytywna opinia komisji nazewnictwa i postaram się, by do porządku obrad sesji kwietniowej skierować projekt uchwały o nadanie nazwy „Rondo Zamech”.
     Daniel Lewandowski podkreśla, że to komponowałoby się z jubileuszem 70-lecia Zamechu, jaki obchodzony był w ubiegłym roku. - Zamech powstał w 1948 r. i od tej daty oficjalnie liczymy naszą historię – tłumaczy.
     Miasto wspólnie z GE opracuje projekt oznakowania nowego ronda.
     - Zgodnie z rozporządzeniem ministra powinien być to słupek i tabliczka, ale robimy odstępstwa – przyznaje prezydent Witold Wróblewski. - Tu także pomyślimy, co będzie symbolizowało Zamech. Obliguje nas jednak prawo o ruchu drogowym, bo musi zostać zapewniona widoczność na rondzie ze względów bezpieczeństwa – podkreśla. - Trzeba też pamiętać, że rondo nie jest pomnikiem, a niejednokrotnie tak jest traktowane. Pod oznakowaniem ulicy nikt kwiatów nie składa, ale na naszych niektórych rondach wygląda to różnie.
     Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Antoni Czyżyk wskazuje, że nadanie nazwy rondu - „Zamech” - będzie dobrze wpisywało się w obchody Roku Pionierów: - Prezydent powołał zespół, który na rok 2019 przygotowuje różne wydarzenia związane z historią miasta. Myślę, że w kwietniu poznamy gotowy program.
     A przed nami jeszcze wiele szczególnych wydarzeń. W tym roku bowiem przypada m.in. 30. rocznica wolnych wyborów z roku 1989, 70. rocznica sprawy elbląskiej, 20. rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Elblągu.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Polska nazwa i elbląska, tak ma być.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  54 6
  (2019-03-29)
 • Zamech był potęgą obecnie ??? Rondo na tak.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33 6
  (2019-03-29)
 • To jednak nie im. Jarka no jaka szkoda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 30
  (2019-03-29)
 • No i nareszcie jest normalność. Należy przeprowadzić audyt wszystkich rond i jeżeli jest wymóg umieszczania jedynie tabliczki i słupka / nie kojarzyć z ostatnimi wyborami /, to należy zmienić zgodnie z rozporządzeniem. I nie ma tu żadnych odstępstw, najważniejsze jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym panie prezydencie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 6
  kolo(2019-03-29)
 • Jajśmieszniejsze jest to, że ci co sprzedali za bezcen Zamech, a teraz reprezentuja ta szkodliwą dla kraju partię. Tak bardzo zaczeli honorowac i upamietniac Zamech. To jest czysta KPINA!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 19
  (2019-03-29)
 • panie Antek nie rób pan z siebie kondom. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  (2019-03-29)
 • Czekamy na decyzję w sprawie zakupu 24 nowych polskich tranwaji z pesy, podwyżki dla motorniczych,nowej dyrekcji TE.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 5
  Żuławskie Psy.(2019-03-29)
 • Towarzysze niech żyją niech żyją niech żyją he he he
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 5
  (2019-03-29)
 • Komuna wiecznie w umyslach pokolenia zniewolonego przez okupanta radzieckiego, tylko mlodziezy i Polski szkoda bo nie wiedza kiedy powiedziec dosc i budowanie ojczyzny przekazac mlodziezy. W naszym smutnym i czerwonym miescie emerytow nic tylko teknota za komuna, to lodowisko czy tor lyzwiarski wybudowane za miliony, otwarte przez dwa miesiace w roku bo kiedys dwie lyzwiarki zdobyly medale olimpijskie :D to nazywanie ronda imieniem zakladu, w ktorym ludzie zarabiali po 4 dolary miesiecznie :D zenada
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 29
  ZdzichuMarynarz(2019-03-29)
 • @Żuławskie Psy. - Następnym razem napisz" 24 polskie tramwaje z Pesy" Tramwaji powtarzasz setny raz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 4
  J71+1(2019-03-29)
 • @Żuławskie Psy. - Tramwai.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 4
  góralniskopienny(2019-03-29)
 • Hej hej zaraz zaraz. .. pół żartem pół serio ale. .. .jeśli nam wszystkim marzy się upamiętnienie zakładu funkcjonującego w PRLu który dawał prace, naukę, radość mieszkańcom naszego miasta i sławił Elbląg w Polsce i na świecie to czy nie powinna być pełna nazwa taka jak funkcjonowała przez dekady?! Czyli pełna nazwa to "Zakłady Mechaniczne im. gen. Karola Świerczewskiego w Elblągu" he he he teraz z drugiej strony jeśli ten wielki zakład działając jednak w okresie PRLu nie osłabiał lecz umacniał tamten system dostarczając waluty dla budżetu państwa gdzie gospodarka była centralnie zarządzana?! Jak to się ma do dekomunizacji?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 13
  Fan_Gargamela(2019-03-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka GODŁO
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka HERB ELBLĄGA
Czapka z nadrukiem