Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rozmowa o ogrodowych rozmowach

Elbląg, Rozmowa o ogrodowych rozmowach fot. arch. AD
Rek

1 czerwca rozpoczęły się Ósme Letnie Ogrody „Polityki” w Bibliotece Elbląskiej. To duże wydarzenie w kalendarzu naszego miasta – kulturalne, ale nie tylko. Dla wielu elblążan solą Ogrodów są panele dyskusyjne, od których rozpoczyna się każdy dzień tej imprezy (w tym roku Ogrody potrwają do soboty).

Piotr Derlukiewicz: – Tradycją Ogrodów jest, że pierwszy panel prowadzi redaktor naczelny „Polityki” Jerzy Baczyński, a więc jest to panel najważniejszy, albo przynajmniej najpoważniejszy...
     
Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej: – Dzień pierwszy to bardzo poważny, ale też ważny panel na tematy gospodarcze i polityczne. Mamy tutaj ekstraklasę gości, prowadzić go będzie Dziennikarz Dwudziestolecia, czyli redaktor Jerzy Baczyński. W dyskusji z Państwem udział wezmą Michał Szubski, prezes zarządu PGNiG, naszego giganta energetycznego; prezes zarządu Grupy Lotos, elblążanin Paweł Olechnowicz i były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka Janusz Steinhoff. Dyskusja dotyczyć będzie Europy różnych prędkości... W ciągu minionego roku wiele wyjaśniło się z naszym gazem łupkowym...
     
     – To będzie panel energetyczny?
     
– Gospodarczy, a że gospodarka oddziałuje bezpośrednio na politykę, więc na pewno od polityki nie uciekniemy. Tym bardziej, że to równo miesiąc przed polską prezydencją w Unii Europejskiej. Myślę, że rozmowa w tym kierunku powędruje, że będzie komu zadać pytanie, co dalej z Grecją, z Hiszpanią, z Portugalią i co dalej z nami – czy wciąż jesteśmy tą zieloną wyspą Europy.
     
     – Ale gospodarka i polityka nie zdominują tegorocznych Ogrodów.
     
– Na pewno nie, bo już dzień drugi to temat kulturalny, a może społeczno-obyczajowy. Mowa będzie o subkulturach młodzieżowych. Akurat w naszym mieście mamy z tymi subkulturami niewiele do czynienia, choć tak naprawdę najważniejszą w tej chwili polską subkulturą są kibole, subkultura niekoniecznie młodzieżowa. Zajmuje się nią świeżo upieczony doktor habilitowany Mariusz Czubaj, który będzie jednym z gości panelu. Będą też Bartek Chaciński i profesor Barbara Fatyga. Panel poprowadzi Mirek Pęczak, który aktualnie kończy książkę o hippisach, a jest autorem wielu publikacji dotyczących subkultur młodzieżowych.
     
     – Dzień trzeci jest trochę o nas, dziennikarzach...
     
– Jest adresowany do wszystkich, którzy się zajmują problemem lokalności, regionalności, ale przede wszystkim liczę na to, że zainteresuje on dziennikarzy lokalnych mediów. Dlatego, że będzie to tak naprawdę o nich, trochę też dla nich. Rzecz będzie o mediach niecentralnych, czyli o lokalności jako wartości. No i tutaj znowu znakomici goście. Prowadzić dyskusję będzie Wiesław Władyka z „Polityki”, będzie Seweryn Blumsztajn z „Gazety Wyborczej”, czyli twórca i likwidator dodatku jej lokalnego – „Gazety w Elblągu”. Będziesz ty, jako dziennikarz...
     
     – Zlikwidowany...
     
– Zlikwidowany, ale czynny teraz w internecie. Będzie też swoisty fenomen w skali ogólnopolskiej, taki Rupert Murdoch Jarocina, czyli Piotr Piotrowicz, twórca prasy w Jarocinie, i Mirek Pęczak jako socjolog zajmujący się tym zjawiskiem. Myślę, że warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w tym momencie dziejowym, w którym jesteśmy, prasa, media lokalne mają jeszcze sens, czy są potrzebne, w jakim kierunku będą zmierzać. Myślę, że goście zostali tak dobrani, że polemika może być zażarta, na co liczę.
     
     – Ostatni, sobotni panel to powrót do wielkiej polityki?
     
– 4 czerwca to rocznica zwalczenia w Polsce komunizmu, więc rzecz będzie w sumie polityczna. Po raz kolejny mamy rok wyborczy, po raz kolejny pojęcie „wizerunek” będzie odmieniane przez wszystkie przypadki. Prowadzić ten panel będzie redaktor Janina Paradowska, a goście będą znakomici i reprezentatywni. Będzie to nasz komisarz, europoseł Janusz Lewandowski, który będzie mógł powiedzieć o własnych doświadczeniach. W latach 90. był negatywnym wzorcem polityka, który rzekomo miał się wzbogacić na prywatyzacji. Będzie była posłanka Ziemi Elbląskiej Małgorzata Ostrowska, która – też na własnej skórze – doświadczyła, jak wygląda niszczenie wizerunku polityka w mediach poprzez działania wówczas rządzącej partii i związanych z nią służb. I będzie Jacek Wasilewski, literaturoznawca, medioznawca, który na temat wizerunku politycznego ma sporą wiedzę. Sądzę, że panele Ósmych Letnich Ogrodów „Polityki” są różnorodne, liczę na to, że będą mocno polemiczne w gronie paneli stów, że będą różne punkty widzenia i że dyskusja będzie gorąca. I do takiej gorącej dyskusji Państwa gorąco zapraszam.
     
     Szczegółowy program ogrodowych paneli.
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • jutro zapraszam na rozmowy o rozmowach rozmów w płk. dąbka 666,w szczególności mocherki ojciec rydzyk będzie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-06-01)
 • "Dla wielu elblążan solą Ogrodów są panele dyskusyjne. .. " dla mnie solą jest fakt, że biblioteka zmienia się w gminny ośrodek kultury - zamiast zająć się książkami robią koncerty z chlaniem piwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  :-)(2011-06-01)
 • Gminny ośrodek kultury. .. Poniżej wyciąg z Ustawy o bibliotekach. Art. 4. Do podstawowych zadań bibliotek należy: 1) gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych, 2) obsługa użytkowników, przede wszystkim udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej, zwłaszcza informowanie o zbiorach własnych, innych bibliotek, muzeów i ośrodków informacji naukowej, a także współdziałanie z archiwami w tym zakresie. Do zadań bibliotek może ponadto należeć prowadzenie działalności bibliograficznej, dokumentacyjnej, naukowo-badawczej, wydawniczej, edukacyjnej, popularyzatorskiej i instrukcyjno-metodycznej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Denerwuje mnie to..(2011-06-01)
 • przede wszystkim celem bibliotek jest PROMOCJA CZYTELNICTWA a POLITYKA jest najważniejszym tygodnikiem opinii w Polsce !!! biedni frustraci można Ogrodów w Elblągu NIE ROBIĆ czym się wtedy wyrożnicie frustraci???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bibliofil(2011-06-01)
 • elbląski poziom dyskusji -opluć każdego kto coś robi -wiocha!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-06-01)
 • Ja też nie rozumiem tych wpisów. Komu przeszkadza ten rodzaj działalności biblioteki. Zresztą nowoczesna biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek. Poza tym ile imprez w Elblągu ma taka promocję w najbardziej poczytnym tygodniku opinii w kraju. Warto przyjść na Ogrody, przy okazji wypożyczyć w bibliotece książkę i posłuchać ciekawych rozmów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rozsądny(2011-06-01)
 • brutalna i nachalna komerycjnego pisma, chocby był "najpoczytniejszym tygodnikiem opinii" uwłacza misji kulturalnej. Polityka jest pismem które sie nawet nie sili na obiektywizm. Dzieje sie to za pieniądze podatnika.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-06-01)
 • o jakich pieniądzach podatnika mówisz znawco?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-06-01)
 • Do wszystkich którzy bronią Ogrodów. Macie rację, impreza jest na wysokim poziomie. Nie mam co do tego wątpliwości. Jest tylko drugie dno, które można poznać pracując tu. Zapraszam was do pracy w bibliotece i zapewniam że jak będziecie mieli tylko inną furtkę wyjścia to spierniczycie stąd tak szybko jak się tylko da. I tylko czekam na ten moment. Tak, macie rację, nie szanuję tej pracy, tak samo jak w tej pracy nie szanuje się pracownika. Tak, jestem sfrustrowanym pracownikiem jak wielu z nas. .. Wszystko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ~lalka(2011-06-01)
 • Do ~Lalki~~ Bravo i popieram, każde Twoje zdanie. Brak szacunku do pracowników ze strony szefostwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-06-01)
 • Do Lalki rzuć się z mostu dziewczyno, za free chcesz brak kaskę, skończyły się czasy jak się siedziało na dupce i brało kaskę. Biblioteka plus to nie tylko książki. To koncerty które organizuje biblioteka gotycka. pl, to turnieje komputerowe to wszystko co się dzieje w BE, a biblioteka dla dzieci a filie na których się dzieje i to dużo. A to ze trzeba pracować i nie ma szacunku to druga kwestia ale wiesz co pójdź do pracy do prywaciarza i dostaniesz 1000 brutto i będziesz rąbać po 9 - 10 godzin dziennie a będziesz miała płacone za 8.W naszym zapyziałym mieście i tak się nic nie dzieje to lepiej żeby pozamykać wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Speedy(2011-06-01)
 • trochę to odbiega od tematu, ale z pracą w bibliotece to prawda, cieszę się, że już tam nie pracuję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-06-01)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary korekcyjne EVA MINGE