Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Różnorodność jest ważna (Opowieści z lasu, odc.104)

 
Elbląg, Różnorodność jest ważna (Opowieści z lasu, odc.104) Młodnik w Nadleśnictwie Elbląg (fot. Jan Piotrowski)
Rek

Przebudowa domu, drogi czy ulicy to normalna sprawa, nikogo to nie dziwi. Ale przebudowa lasu? Cóż to takiego? Jak mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg to jedno z narzędzi, którymi posługują się leśnicy aby zachować las w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń.

- Dojrzewające dziś drzewostany sadzone były w okresie przed drugą wojną światową i tuż po niej. Wtedy stan wiedzy leśnej i zasady rządzące leśnictwem oraz potrzeby ludzi były inne niż obecnie - opowiada Jan Piotrowski. - Na przykład po drugiej wojnie światowej w Polsce potrzeba było dużo drewna konstrukcyjnego, w miarę szybko rosnącego, na przykład sosny czy świerka, do odbudowy kraju. Dziś leśnicy patrzą  zdecydowanie inaczej.
     Aby lasy, również te w okolicy Elbląga, pełniły równocześnie różnorakie funkcje - gospodarczą, ochronną, społeczną - zgodnie z obowiązującymi współcześnie zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej muszą być przebudowywane. Robi się to tam, gdzie zachodzi taka potrzeba. Na czym to polega?
     - W dużym skrócie chodzi o to, że w miejscach, w których rosną na przykład sosny, a powinny rosnąć na przykład buki, dojrzałe do wycinki drzewa wycina się w taki sposób, aby możliwe było przywrócenie w to miejsce właściwych gatunków drzew - wyjaśnia Jan Piotrowski.
     Jak dodaje taki zabieg wymaga od leśników sporo doświadczenia i wiedzy.
     - Szczególnie w takich miejscach jak lasy Nadleśnictwa Elbląg, które są bardzo różnorodne - tłumaczy leśnik. - Dzięki sporządzanym co 10 lat planom urządzania lasu [ to dokument, który jest dla wszystkich nadleśnictw w Polsce podstawą do gospodarowania w lesie - red.]  wiemy dokładnie jak i co wycinać, żebyśmy później mogli to miejsce przebudować, to znaczy doprowadzić je do zgodności z otoczeniem. W wyniku przebudowy powstaje las różnorodny pod względem znajdujących się tam gatunków drzew i ich wieku.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Samochody używane HADM Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej