UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rycerza na koniu tu nie będzie

 
Elbląg, Dzieje Elbląga wg. Ady Kotyńskiej
Dzieje Elbląga wg. Ady Kotyńskiej (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Ta historia się klei. I maluje. I będzie abstrakcyjną mapą wydarzeń ważnych dla Elbląga. Na panelach akustycznych przy pętli tramwajowej na ul. Ogólnej powstaje oryginalny mural realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zobacz fotorelację.

Dziś (13 października) od rana na rusztowaniach stoją Adriana Kotyńska (architekt i autorka projektu) i Ewa Obrycka. Malują i kleją na ekranach dźwiękochłonnych to, co wymyśliła Ada. Historię Elbląga na przestrzeni wieków.
       - Realizujemy projekt z Budżetu Obywatelskiego pana Tomka Stężały – wyjaśnia Adriana Kotyńska. - Polega on na przedstawieniu historii Elbląga na przestrzeni dziejów. Jestem autorką części estetycznej i dziś właśnie nanosimy projekt na panele akustyczne.
       Zdziwi się jednak ten, kto spodziewa się ilustracji, jak z podręcznika do historii.
       - Początkowo temat wydał mi się bardzo trudny, no bo jak? Rycerz na koniu? Chciałam, by to było moje, tak, jak ja to czuję – wyjaśnia autorka projektu. I trzeba przyznać, że znana z poprzednich murali przy ul. Rzeźnickiej oraz w parku Dolinka pani architekt, trzyma swój styl. Oszczędny, matematyczny.
       - Coś w tym jest, moje pierwsze studia to była matematyka stosowana – śmieje się Adriana Kotyńska. - Bardzo chciałam odejść od typowego przedstawiania historii jak w podręczniku. Wymyśliłam przedstawienie historii miasta za pomocą abstrakcyjnej ilustracji, która jest wykresem na osi czasu. Linie: czerwona, zielona i niebieska układają się w obrazy, postacie, budynki, ale nie są one dosłowne. Ten etap prac obejmuje historię od czasów Truso do 1410 r., kiedy Jagiełło wkroczył do Elbląga – wyjaśnia. - Robiłam projekt dla całego muralu, który pojawi się na dalszej części tych ekranów w przyszłym roku, jeśli oczywiście pomysł w Budżecie Obywatelskim zdobędzie uznanie mieszkańców. Drugi mural kończy się na końcówce XX w. Ostatnie ważne wydarzenie w dziejach miasta – zdaniem Stężały – to pielgrzymka Jana Pawła II.
       Póki co, maluje się historia do XV wieku. Jak się maluje?

  Elbląg, Projekty wchodzą w fazę realizacji
Projekty wchodzą w fazę realizacji (fot. MS)

- Dobrze, a jak nie wieje to bardzo dobrze – śmieje się Ada Kotyńska.
       Do pracy używają sprayów grafficiarskich, szablonów z folii i taśmy malarskiej.
       Mural jest charakterystyczny dla stylu Adriany Kotyńskiej, która zachęca artystów do tworzenia tego typu sztuki.
       - Dla miasta, ale i dla mnie byłoby dobrze, gdyby ktoś jeszcze malował – mówi. - Moje murale są specyficzne więc brakuje różnorodności. Ja nie będę robiła czegoś wbrew sobie, to mój sposób, konceptualny, ale mogłyby pojawić się w przestrzeni miejskiej także inne.
       Adriana Kotyńska przyznaje, że murale są bardzo popularne w dużych miasta, funkcjonuje tzw. turystyka ich śladem.
       - Jeżeli nie jest to tylko brzydki wyraz brzydko napisany to murale mają wartość – przekonuje.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • namalujcie złom tramwaj Konstal jako najbardziej tłukacą atrakcje tramwajową w Elblągu. Nikt nie zaprzeczy że komunikacja oparta jest na tym złomie tramwajowym. Wyhbudujcie tory prosto na złomowiec dla tych wagonów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 4
  (2016-10-13)
 • Szkoda, że miasto wybrało do wykonania pracy... (znajomych). Chcieliśmy też wziąć udział konkursie, ale dostaliśmy informację, że jednak nie on się nie odbędzie. Myślę za 8000. PLN ta praca powinna lepiej wyglądać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 9
  OO(2016-10-13)
 • A może dać graficiarzom most kolejowy nad rzeką do wymalowania. Ten przy porcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  erce(2016-10-13)
 • a gdzie jakiekolwiek BHP ??? gdzie szelki gdzie kaski gdzie maski przecież farby używali w puszkach pod ciśnieniem. ale patologia. pokazujcie innym jak to się robi wbrew wszelkim przepisom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 10
  Pętla(2016-10-13)
 • A gdzie Balk założyciel miasta? Jak można było pominąć tą postać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 6
  Anty(2016-10-13)
 • @Anty: Mural jeszcze nie jest gotowy - Balk będzie;-) @Pętla: Przy malowaniu na rusztowaniach kaski były, a tu chyba nikt nie wchodzi wyżej niż na metrową drabinkę. @OO: Jak wyżej - mural nie jest jeszcze skończony, więc oceny pozostawmy na koniec. Co do konkursu - nie po znajomości tylko po komisyjnej ocenie anonimowo prezentowanych prac i ostatecznie nie 8000 tylko 6000 brutto (!). Myślę, że procedura konkursu nie była tajemnicą, ale ponieważ nie jestem organizatorem i nie znam wszystkich detali, to nie podejmę się dalszego tłumaczenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  Łukasz23(2016-10-13)
 • twórcze działania, zdolna i kreatywna osobowość, świetne zagospodarowanie przestrzeni, ale. .. Elbląg jak zawsze trzyma poziom. .. malkontenctwa. odejdźcie od monitorów i zacznijcie sami działać. a nie. sorry. to trudniejsze niż anonimowe wrzuty. ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  jojo2016(2016-10-13)
 • Zapowiada się bardzo ciekawa praca! Kibicujemy mocno!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  (2016-10-13)
 • Dziewczyny, zainwestujcie w jakieś fajne spodnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 7
  (2016-10-13)
 • Będzie też coś o starożytnej Lechii, kontaktach z wikingami?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2016-10-13)
 • A po kilku dniach przyjdą wandale i dopiszą co nieco!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  WON!(2016-10-14)
 • Ładne Nogi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-10-14)
Reklama