Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

SLD kontra PiS. Poszło o obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej

 
Elbląg, SLD kontra PiS. Poszło o obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej Pod tym krzyżem 10 kwietnia odbędą się obchody dotyczące katastrofy smoleńskiej (fot. arch. WS)
Rek

Lokalne struktury Sojuszu Lewicy Demokratycznej "ze zdumieniem i zaskoczeniem" przyjęły informację o organizacji miejskich obchodów 4. rocznicy katastrofy smoleńskiej pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Agrykola. I wysłały w tej sprawie list do elbląskich mediów. Tymczasem, jak tłumaczy prezydent Wilk, zaskoczenia nie powinno być, bo obchody zaplanowano już pod koniec ubiegłego roku.

W liście elbląskiego SLD, który trafił do elbląskich mediów czytamy również, że "Zaplanowane obchody mają się odbyć w oprawie przewidzianej dla uroczystości państwowych z udziałem pocztów sztandarowych, w tym pocztów sztandarowych elbląskich szkół i w obecności przymusowo gromadzonych uczniów.
     Nikt nie neguje potrzeby zadumy, refleksji i pamięci nad tragedią, która pochłonęła 96-ciu znamienitych obywateli naszej ojczyzny. Organizowanie jednak miejskich uroczystości według scenariusza jednej partii politycznej, w dodatku dalekiej od obiektywnej oceny rzeczywistego stanu tych tragicznych wydarzeń w historii Polski, jest niedopuszczalne.
     Krzyż Katyński upamiętnia zupełnie inne wydarzenia z historii naszego narodu".
     
     Jestem zaskoczony
     Prezydent Jerzy Wilk ma inne zdanie na ten temat.
     - To jest totalne nieporozumienie. Pod koniec ubiegłego roku, zresztą jak co roku, zorganizowano spotkanie, na którym obecni byli przedstawiciele prezydenta, ale i reprezentanci organizacji społecznych czy różnych związków, a także wojsko. To tam ustalany jest kalendarz uroczystości państwowych na następny rok – tłumaczył Jerzy Wilk. – I to właśnie na tym spotkaniu nowy dowódca dywizji podjął decyzję, że w związku z tym, iż tego dnia zginęli wszyscy najważniejsi generałowie on akceptuje to, żeby przy krzyżu katyńskim odczytano nazwiska poległych dowódców. Ja, jako prezydent miasta, mam wystąpić tylko z krótkim przemówieniem dotyczącym tej katastrofy. Tak więc to nie jest inicjatywa sprzed kilku dni. Jestem zaskoczony stanowiskiem SLD.
     To, że uroczystość taka została ustalona pod koniec ubiegłego roku potwierdza również mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik 16 PDZ.
     - Bierzemy w tym udział zgodnie z uzgodnieniem i wystawiamy asystę wojskową. To dla nas ważna rocznica, dla nas nie ma znaczenia opcja polityczna – tłumaczy major Zbigniew Tuszyński, rzecznik 16 PDZ.
     
     Przymusu nie ma
     Elbląskie SLD twierdzi również, że "stosowany wobec młodzieży przymus oraz daleko posunięte upolitycznienie wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku wypaczają ideę ducha narodowej jedności demonstrowanej zgodnie przez Polaków w te pamiętne dni".
     Tymczasem Monika Borzdyńska, rzeczniczka prezydenta uważa inaczej.
     - Na tego typu uroczystości wysyłamy zaproszenia do wszystkich szkół, zapraszamy poczty sztandarowe – mówi Borzdyńska. - Chodzi o to, żeby krzewić myśl patriotyczną, ale to nie jest tak, że wszystkie szkoły uczestniczą we wszystkich obchodach. Jeśli jakaś nie weźmie udziału to nie oznacza, że spotkają ją jakieś represje.
     Przedstawiciele SLD już zapowiedzieli, że nie wezmą udziału w uroczystościach zaplanowanych na 10 kwietnia, a jedynie w obchodach 74. rocznicy Mordu Katyńskiego.
     
     Sprawa uroczystości w rocznicę katastrofy smoleńskiej rozgrzała lokalnych polityków. Oświadczenia w tej sprawie wydali działacze elbląskiej Platformy Obywatelskiej oraz prezydent Jerzy Wilk.
     
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • SLD na obchodach 74.rocznicy Mordu Katyńskiego? To tak jakby Ławrientij Beria( szef NKWD) ze swoimi siepaczami pojawił się przy grobach ponad 22 tys. ofiar rzezi, na którą sam wydał rozkaz! Pewnie swoją obecnością " zaszczyci" obchody sam towarzysz Klim, który w 1991 roku, będąc oficem LWP, próbował dyscyplinarnie usuwać ze służby ludzi, którzy rozpowszechniali ulotki dotyczące właśnie Katynia. A przecież dokonała się tzw. transformacja ustrojowa, mówiono, że wolno mówić wszystko. Ale nie w imię wiecznej przyjaźni polsko- sowieckiej, prawda? A teraz najważniejsze to zbić kapitalik polityczny, choćby po trupach ludzi, którzy nie zasłużyli na taką hańbę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 7
  (2014-04-03)
 • głupota polityków ma się dobrze w Elblągu. Boże !! czy muszą nami rządzić debile ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  lechos(2014-04-03)
 • jest mord katyński i zamach katyński
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 10
  (2014-04-03)
 • zmiany, zmiany, zmiany Piotrze, pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  łubu,dubu(2014-04-03)
 • Przeczytałem artykuł i nie znalazłem w stanowisku SLD nawet cienia dowodu na upolitycznienie tych obchodów w Elblągu. Działacze lewicy zachowali się jakby dzień wcześniej zeszli z drzewa skoro nie zauważyli, że w rocznicę śmierci prezydenta RP i tylu innych osób w całym kraju odbywają się państwowe, regionalne i miejskie uroczystości. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 11
  (2014-04-03)
 • piszący powinni sobie zdawać sprawę, że dzieci czytają ich komentarze i osądzają sposób argumentacji. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 15
  (2014-04-04)
 • No i? Każdy ma prawo ( na razie) do swobodnego wypowiadania swoich opinii, tak jak każdy, kto się z nimi zapoznaje ma prawo je krytycznie oceniać. Trzeba uczyć dzieci i młodzież samodzielnego myślenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 0
  (2014-04-04)
 • A czy obecne rządy to nie jest mord na narodzie ? Brak pracy, brak dostępu do służby zdrowia, coraz więcej samobójstw w kraju jak to nazwać ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 7
  bynio199(2014-04-04)
 • Pis, Sld, Po, Tr, Psl-jedno bagno a Wy dalej dawajcie się w to wciągać. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 8
  AutonomiczniN...(2014-04-04)
 • .. .w takim razie przenieść obchody pod. .. .. no gdzie?. Gdzie jest w Elblągu obelisk, pomnik, tablica upamiętniająca tragedię? A może chodzi aby była. .. " cisza sza" ? Wstyd SLD. Tam także zginęli " wasi" ludzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 7
  Eeeee(2014-04-04)
 • " w tym pocztów sztandarowych elbląskich szkół i w obecności przymusowo gromadzonych uczniów" - to już jest konfabulowanie. mam koleżanki nauczycielki i nie słyszałam od żadnej z nich o jakikmkolwiek przymusie; szkoły otrzymały zaproszenie i jezeli chcą mogą pojawić się na uroczystości. Tu może wychodzi sentyment Pana Nowaka do poprzedniego systemu kiedy przymusowo goniono nas na pierwszomajowe pochody.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 2
  (2014-04-04)
 • Ciszej nad tą trumną , ciszej !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 6
  kalafiory i pomidory (2014-04-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem