Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

SLD nie chce nowych nazw ulic

 
Elbląg, SLD nie chce nowych nazw ulic
Ulica Armii Ludowej zmieni nazwę na Generała Andersa (fot. MS, arch. portEl)
Rek

Mieszkańcy ulic: Armii Ludowej, Rodziny Nalazków, Kapitana Diaczenki oraz Leona Kruczkowskiego muszą liczyć się ze zmianą adresu. Podczas jutrzejszej (7 września) sesji elbląscy radni podejmą bowiem stosowne uchwały i te nazwy znikną. Wiadomo, że sprzeciw wyrazi klub radnych SLD, ale będzie on miał znaczenie symboliczne. Zapowiada się jednak gorąca dyskusja.

W Elblągu w związku z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną mają się zmienić nazwy czterech ulic: Armii Ludowej (na generała Władysława Andersa), Diaczenki (na Starowiejską), Kruczkowskiego (na Zbigniewa Herberta) i Rodziny Nalazków (na Józefa Wybickiego). W ankiecie tak swoją wolę wyrazili mieszkańcy, a ostateczne wątpliwości rozwiała komisja ds. nazewnictwa ulic (chodziło o wcześniej zaproponowane nazwy Rodziny Ulmów oraz Wisławy Szymborskiej).
     Projekty uchwał są już gotowe i czekają na jutrzejsze (7 września) głosowanie radnych. Już dziś jednak wiadomo, że na takie zmiany zgody nie da klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
     Radni SLD „stają w obronie życiorysów i dorobku, który stanowi część historii Polski”. Stają również w obronie tych, „którzy odbudowywali nasz kraj ze zgliszczy powojennych, tworząc dorobek materialny i kulturalny”.
     Armia Ludowa – przypominają – była kilkudziesięciotysięczną organizacją aktywnie walczącą z okupantem.
     Kapitan Diaczenko to „niski rangą oficer, którego brawurowy rajd przez Festung Elbing próbuje się zdeprecjonować w imię różnych pobudek. Jesteśmy dzisiaj mieszkańcami Elbląga z woli zwycięskich mocarstw, ale kunszt i wysiłek żołnierski, biorąc pod uwagę różne wojenne uwarunkowania powinniśmy docenić. Także w imię poprawnych i normalnych stosunków z sąsiadami zza wschodniej granicy” - czytamy w stanowisku klubu radnych SLD.
     Dalej o Leonie Kruczkowskim - „Kolejnym projektem uchwały podważamy wartość dorobku kultury i dramaturgii polskiej, czyż bowiem przekreślenie nazwy Leona Kruczkowskiego nie umniejsza wartości „Kordiana i Chama” czy „Niemców”, wystawianych na scenach całego świata? Niezależnie od sprawowania przez autora funkcji politycznych nasza krucjata powinna jednak zachować jakieś granice”.
     Dodatkowo, radni SLD piszą: „Uważamy, że w kraju i w naszym mieście są ważniejsze sprawy, którymi powinniśmy się zajmować niż zmiana nazw ulic. Poza tym jest to narażenie elblążan, jak i budżetu miasta na koszty, nerwy i ogrom niepotrzebnych formalności pochłaniających czas. Szczególnie uciążliwe będzie to dla przedsiębiorców. Wiele osób starszych o zmianie dowie się w momencie oczywistych perturbacji”.
     I w podsumowaniu stanowiska: „Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie widzi możliwości poparcia proponowanych projektów uchwał zmieniających nazwy ulic Elbląga, poza skwerem im. Janka Krasickiego, jako miejsca nie nadającego się do posiadania jakiejkolwiek nazwy”.
     To gest bardziej symboliczny niż mający siłę sprawczą, bo większość głosów w Radzie Miejskiej należy do PiS. Ale dyskusja jutro będzie gorąca - to pewne.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ja proponuję Alternatywy 4.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28 2
  (2017-09-06)
 • A my nie chcemy sld.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40 22
  (2017-09-06)
 • No jeśli ktoś uznaje dorobek J. Wybickiego za bardziej znaczący niż Szymborskiej, to nie mam pytań. Proponuję odebrać poetce Nagrodę Nobla. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 5
  smutek(2017-09-06)
 • Ludzie czyście poszaleli ! Chłopaki z Armii Ludowej też przelewali krew i to tu w Polsce, a nie z Andersem na zachodzie, który oszukał żołnierzy że idą walczyć o Polske, której juz po Jałcie nie było ! Więc po co rząd w Londynie wzniecił Powstanie Warszawskie. .. żeby bez sensu utoczyć polskiej krwi. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 15
  (2017-09-06)
 • Tylko " Rodziny Kaczyńskich " !!!! albo Jacka i Placka - o dwóch co ukradli Księżyc. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 12
  (2017-09-06)
 • Zwykła zagrywka, pod przyszłoroczne wybory samorządowe ze strony SLD. Mieszkańcy nie chcą zmian, ale niestety to mus i nie da się tego odwrócić. Więc, po co ten komentarz SLD. Jaki ma cel ?? Gdzie jest realizacja obietnic przedwyborczych radnych SLD z 2014 r ? Zapomniano ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 14
  Św.Czekolady.(2017-09-06)
 • Kupa śmiechu trzech radnych nie chce zmian mało to kogoś interesuje. A SLD co chce wygrać wybory to już przeszłość panowie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 15
  nonie(2017-09-06)
 • co za durnota. .. historii nie da się wyplewić. .. kiedyś komuniści rzucali w zapomnienie Żołnierzy Wyklętych, dzisiaj odwrotnie. .. Wyklęci i Armia Ludowa to część historii Polski, oczywiście nie stawiam czynów i ideologii na równi, niemniej są częścią historii i z tego powodu należy o "nich" pamiętać, niekoniecznie chodzi o upamiętnianie kogokolwiek ale o samą pamięć, losy i wydarzenia. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 3
  (2017-09-06)
 • Całe dowództwo AL to zdrajcy i slugusy sowietów zadań z nich nie zasługuje na szacunek. Niektórzy z nich chcieli by Polska była republika sowiecka. A i mordowali żydów np. Taki Korczyński późniejszy generał który pacyfikowal robotników grudnia 70. Wszystkie czerwone nazwy won
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 9
  anemia(2017-09-06)
 • RobertKoliński Obudzili się wreszcie radni SLD, szkoda, że dopiero teraz, ale lepiej późno, niż wcale;) Pomysł tzw. dekomunizacji jest całkowicie idiotyczny i niesie za sobą konkretne i bardzo duże koszta dla miasta (to nie tylko wymiana dowodów, jak kłamliwie próbuje przekonywać prawica, to również m. in. ukryte koszta dla spółdzielców, przemalowywanie całych osiedli, koszta czynności prawnych, koszta dojazdów do urzędów i marnowanie czasu mieszkańców oraz urzędników), którego dług wciąż wynosi ok. 300 mln zł - o utrudnianiu życia mieszkańcom z ideologicznych, głupawych powodów i PiSowsko-IPNowskiej nagonki to szkoda nawet wspominać. Nie dla dekomunizacji, zlikwidować IPN!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 12
  RobertKoliński(2017-09-06)
 • Żądam nazwy: Świętej Krystyny Pawłowicz. Santo Subito!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 6
  zającpoziomka(2017-09-06)
 • Komunisci do wiora, a wór o mur
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 11
  (2017-09-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%
AMK Szafa z drzwiami suwanymi 3
Szafka RTV pod telewizor Cromer połysk 160 cm