UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Śmieci nasze coraz droższe

 
Elbląg, Śmieci nasze coraz droższe
(fot. archiwum portEl.pl)
Reklama

Od nowego roku elblążan czekają 40-procentowe podwyżki opłat do wywóz odpadów. O wiele więcej zapłacą osoby, które nie będą segregować śmieci. Decyzję mają podjąć radni na najbliższej sesji 28 listopada.

Z roku na rok w samorządach rosną koszty obsługi systemu gospodarowania odpadami. Jedną z przyczyn jest wzrost opłat za korzystanie ze środowiska, ustalanych przez rząd. W tym roku Elbląg tylko z tego tytułu zapłaci 2,9 mln złotych, w 2020 roku już 5 milionów złotych.

- Pieniędzy, które wpłacają mieszkańcy za wywóz odpadów, jest za mało, by pokryć koszty funkcjonowania systemu, który zgodnie z ustawą musi się samobilansować – argumentują władze Elbląga, podając że co roku miasto dokłada do systemu od 1,2 do 2,5 mln złotych.

Stąd propozycja podwyżek, zapisana w jednej z uchwał, przygotowywanych na sesję 28 listopada. Mają wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

Osoby segregujące odpady zapłacą o 40 procent więcej niż dotychczas (17,40 zł miesięcznie od osoby w gospodarstwie do 4 osób). Gigantyczna podwyżka będzie czekać za to osoby, które śmieci nie segregują – zapłacą 34,80 złotych miesięcznie.

- Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje Radę Miejską w Elblągu do określenia stawki opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, w wysokości nie niższej niż dwukrotna wysokość i nie wyższej niż czterokrotna wysokość stawki ustalonej przez Radę Miejską w Elblągu w przypadku zbiórki selektywnej – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Znowelizowana ustawa zobowiązuje też samorządy do zwolnienia w części z opłat osoby, które kompostują bioodpady w przydomowych kompostownikach. W Elblągu będą mogły one liczyć na ulgę w wysokości 90 groszy miesięcznie od stawki bazowej.

Jak podają urzędnicy, 4-osobowa rodzina w Elblągu, segregująca odpady, będzie od 1 stycznia płacić 69,60 złotych miesięcznie za wywóz śmieci (dotychczas 49,20 zł), 5-osobowa rodzina – 80,50 zł (dotychczas 56,90 zł), a 11-osobowa rodzina – 136,10 zł (dotychczas 96,20 zł).

-  W ubiegłym roku podnieśliśmy opłaty, ale nie na tyle, by zrekompensować wszystkie koszty, bo wzięliśmy pod uwagę sytuację mieszkańców. Dzisiaj wiele miast podniosło już opłaty. Wzrost opłat w Elblągu na pewno będzie mniejszy niż w innych samorządach. Jeśli Rada Miejska tę propozycję przyjmie, opłaty w Elblągu będą i tak jednymi z najniższych w kraju – mówił kilka dni temu na konferencji prasowej dotyczącej budżetu miasta prezydent Witold Wróblewski.

Sprawdziliśmy propozycję miast o podobnej wielkości jak Elbląg. Na przykład w Opolu podstawowa stawka za odbiór odpadów segregowanych wzrośnie do 19 złotych, w Słupsku – do 18 złotych.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Dziekuje ci PiSie za te chojne dary jednym dasz 500 a drugim zabierasz 700set. .. a idz Pan z tym dobrobytem w PiS. .. .TVPiS napiernicza ze w Warszawie smieci drozeja i obiady dla dzieci i lżą ze taki marny gospodarz. To polzyjmy razem bo w CALEJ POLSCE sa takie same podwyzki bez wzgledu na to czy mistem rzadzi pisowiec czy peowiec. .. podla zmiano.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  57 39
  (2019-11-18)
 • Wróblewski i KO (PO) miszą ODEJŚĆ! Referendum
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  61 37
  (2019-11-18)
 • Nic nie musza i nie odejda. .. To dobrzy gospodarze. Podziekuj czrodziejowi z Powerpointem Mateuszkowi za te podwyzki!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 36
  (2019-11-18)
 • Pragnę zauważyć, że w Elblągu sprawują władzę Wróblewski i PO i to im należy podziękować za podwyżli!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  74 31
  (2019-11-18)
 • Tak gwoli przypomnienia kto wymyślił ustawę śmieciową gdzie śmieci poszły nagle 500% w górę i wszyscy mieli płacić PO ?, a teraz znowu co rok im się nie opłaca i podwyżki. Nic tylko otwierać swoje wysypisko śmieci, jeden rok i jestem milionerem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44 5
  (2019-11-18)
 • Ja mam kur.. segregowac smiec a nie roby co pracuja na wysypisku beda przychodzic do pracy i wino chlac zamiast robic swoja robote?? Chyba wy sobie żartujecie...dzieki tej podwyzce i tej segregacji ktora wcale nie powinna do nas nalezec tylko do nie robow z ZUO wiecej smieci trafi do lasu parku i na ulice
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  43 14
  2000(2019-11-18)
 • Dlaczego ZBK nadal nie ogradza śmietnikowych miejsc tylko śmieci fruwają. Brak zamknietych obudów powoduje podrzucanie śmieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  36 0
  (2019-11-18)
 • A rodziny jedno i dwu osobowe muszą płacic za cztery osoby dlaczego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28 4
  (2019-11-18)
 • A co to ma do rzeczy jaka opcja ma, jak to niektórzy napisali, władzę w mieście. Opłaty za śmieci to efekt naszego wieloletniego zaniedbania, a przede wszystkim całkowitego zaniechania segregacji. To co u nas występuje w tej materii to totalny brak myślenia i deprawacja w zakresie dbałości o czystość oraz środowisko. Pernamentne, perfidne zaśmiecanie to nasza powszchna narodowa przywara. To co obserwuje się przy zsypach i śmietnikach przechodzi ludzkie pojęcie. Ten horror istnieje nie tylko w dużych skupiskach mieszkaniowych, ale nawet w małych wspólnotach. Teraz za to płacimy. I to im gorzej było w poszczególnych miejscowościach tym teraz będą tam wyższe ceny. A śmieci, za które płacimy, to przecież nasza sprawa, a tu najczęściej słychać, że nie będziemy segregować, bo to bezsens i nikomu niepotrzebne działanie. Stąd wyrzucamy je byle jak i byle gdzie, a potem krzyk i szukanie winnych. Bo lepiej oskarżać innych niż naprawiać własne błędy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 5
  Śmieciuszka(2019-11-18)
 • Co ma PiS do tego podziekuj wroblewskiemu to on tak rządzi ze ciągle mu czegoś brak zenada
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 26
  Zgelblag (2019-11-18)
 • Nie broń gospodarza jakim nazywasz Wróblewskiego żaden z niego dobry gospodarz gdyby był taki dobry Elblag by tak nie wyglądał zaniedbany ze szkoda słów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 14
  Zgelblag (2019-11-18)
 • Hej włodarze naszego kochanego miasta A może by tak pomyśleć jak te odpady przetworzyc i odzyskać cześć kosztów Halo mamy przecież modrzewine można by porozmawiać z jakąś firmą która posiada technologię do tego Wiem że to raczej kolega nie będzie ale możecie spróbować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 4
  Z i e l a r z (2019-11-18)
Reklama