Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Spalasz śmieci, spodziewaj się kontroli Straży Miejskiej

 
Elbląg, Spalasz śmieci, spodziewaj się kontroli Straży Miejskiej fot. Straż Miejska
Rek

Smog w Polsce staje się coraz większym problemem. Jakość powietrza, jak również wielkość emisji zanieczyszczeń nierozerwalnie związane są z rodzajem stosowanych paliw. W wyniku działalności człowieka i niekorzystnych naturalnych zjawisk atmosferycznych w powietrzu występuje szereg zanieczyszczeń, które mogą przyczynić się do tworzenia smogu.

Niska emisja ma bardzo duży wpływ na jego powstawanie i zatruwa nas oraz środowisko. Jest to emisja zanieczyszczeń (pyłów i szkodliwych gazów) wydobywających się ze źródeł emisji na wysokości poniżej 40 m. Głównym czynnikiem tego problemu jest indywidualne ogrzewanie budynków, nienowoczesne techniki spalania, jakość palenisk i jakość paliw, ale także motoryzacja i rozwój przemysłu. Tworzeniu się smogu sprzyja także bezwietrzna pogoda i wysoka wilgotność.
     
     Do podstawowych substancji zanieczyszczających atmosferę należy zaliczyć:
     - dwutlenek siarki,
     - dwutlenek azotu i tlenki azotu,
     - tlenek węgla,
     - zanieczyszczenia pyłowe, których składnikami mogą być:
     arsen,
     kadm,
     nikiel,
     ołów,
     rtęć,
     benzo(a)piren, który jest szczególnie niebezpieczną substancją rakotwórczą,
     i wiele innych związków groźnych dla naszego zdrowia.
     
     Niska emisja ma bardzo niekorzystny, a czasem wręcz zabójczy wpływ na nasz organizm. Jest powodem wielu chorób układu oddechowego, alergii, bólów głowy, układu krążenia, chorób wątroby, chorób skórnych, zaburzeń hormonalnych, a nawet nowotworów.
     
     Wraz z nadejściem chłodu, co roku powraca problem emisji do atmosfery szkodliwych pyłów i gazów. Powstają one m.in. w wyniku spalania odpadów w domowych paleniskach mimo że za spalanie śmieci grożą dotkliwe kary. Spalanie takich odpadów jak: folie, plastikowe butelki, puszki po napojach, odpady z płyt meblowych, stare meble czy impregnowane i malowane drewno oraz opony i odzież to według wielu osób dobry sposób na zaoszczędzenie, rzadziej na pozbycie się odpadów.
     
     Regulacje prawne zakazujące w/w praktyk:
     - Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. Nr 0, poz. 21) – art. 191. Kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów, podlega karze aresztu (do 30 dni) albo grzywny (do 5 tys. zł.);
     - Kodeks Karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz.533 z późn. zm.) – art. 225 §1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
     
     Mając na uwadze zdrowie nas wszystkich, straż miejska przeprowadza wzmożone kontrole palenisk na terenach nieruchomości, w mieszkaniach i w przedsiębiorstwach ogólnousługowych, na podstawie obserwacji własnej oraz informacji od mieszkańców.
     Osoby „przyłapane” na spalaniu odpadów powinny liczyć się z surowymi sankcjami. Strażnicy miejscy mogą ukarać sprawcę tego wykroczenia mandatem karnym w wysokości do 500 zł.
     Nie bądź obojętny! Jeżeli jesteś świadkiem spalania odpadów, możesz zgłosić ten fakt pod nr tel. 55 239 30 34 lub tel. alarmowy 986.
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Kontrolerzy Służb Miejskich !!! Na początek ul. Szczygla, gdzie " cywilizacja przybyła zza Buga, jak jest ciemno daje taki czad jakich mało. Ponadto tam jest niecka terenowa i chmura czadu - dymu nie rozwiewa się łatwo. Nie męczcie się sami. Trzeba wziąć "za dupę" Ochronę Środowiska " ( ta przy b. czołgu) do kontroli, bo tam są obijający się pracownicy ( łowią tylko ryby na Drużnie gdy jest zakaz ), ale posiadający sprzęt specjalistyczny do badań na wysięgnikach. Ponoć sami w mieście nie mogą kontrolować. .. tylko na wsi !!! Z wami będą musieli ! Wystarczy decyzja Prezydenta !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2017-12-04)
 • W okolicach Żyrardowskiej też by się przydały kontrole co jakiś czas. Widać jak z niektórych kominów `wyłazi` ciemnoszary dymek. Ludzie są naprawdę bez wyobraźni. Kary finansowe na pewno podziałają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 3
  1a1a(2017-12-04)
 • Kontrola ok. Tylko kapcie konrolującym kupcie bo inaczej do mieszkania nie wejda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2017-12-04)
 • a pocałujta mnie w doope
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  spalacz.onucy(2017-12-04)
 • Dla wszystkich którzy mają ogrzewania elektryczne i gazowe dofinansowania z unii a dla smogowców dotacje na założenie z unii tak powino być w 21 wieku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2017-12-04)
 • kapo di tuti kapo jak nie zakapujesz to jestes kiep kapusniaki az milo a pisiakiom w to graj
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  punizionypisiouardes(2017-12-04)
 • kapo di tuti kapo jak nie zakapujesz to jestes kiep kapusniaki az milo a pisiakiom w to graj A TEN KOMIN TO PRZY RATUSZU STRASZY MIEJSKIEJ TAK KOPCI KOPCIUCHY
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 2
  punizionypisiouardes(2017-12-04)
 • To ma się rozumieć Że ratusz przeprowadzi dopłaty do węgla i koksu dla ubogich których nie stać na opał a nie chcą zamarznąć ?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2017-12-04)
 • @punizionypisiouardes - W grę wchodzi nasze zdrowie tłuku!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2017-12-04)
 • Wikrowo, Wiktorowo, Adamowo-Osiedle, Kazimierzowo firmy naprzeciw salonu Toyoty, w tym salon także, Nowodworska i wiele wiele innych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-12-04)
 • Zapomniales dopisac miejscowosc Helenowo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-12-04)
 • Okolice Wiślickiej bardzo proszę sprawdzić szczególnie uliczka między Niepodległości a Carrefourem. Dymy walą jak z prosektorium bez mała. I tak od lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2017-12-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Volkswagen
Serwis i oryginalne części Seat
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC