UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Stali się właścicielami, co dalej? (aktualizacja)

 
Elbląg, Stali się właścicielami, co dalej? (aktualizacja)
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

W Elblągu jest około 1200 gruntów, których użytkownicy wieczyści z mocy ustawy od 1 stycznia stali się ich pełnoprawnymi właścicielami. Samorząd nie podjął jeszcze decyzji, czy w mieście będą obowiązywać bonifikaty za to przekształcenie. - Jest to obecnie przedmiotem konsultacji i analiz – informuje ratusz. Tymczasem w środę projekt uchwały w tej sprawie złożył klub radnych PiS.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa od 1 stycznia 2019 roku wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 roku. Kto na niej skorzysta? Wszyscy, którzy są użytkownikami wieczystymi gruntów zabudowanych w celach mieszkaniowych. Dotyczy to wyłącznie: budynków mieszkalnych jednorodzinnych (musi być odbiór budynku i pozwolenie na użytkowanie), wielorodzinnych, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne (liczy się liczba lokali, a nie powierzchnia użytkowa), budynków mieszkalnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych. Jeśli więc ktoś jest właścicielem garażu nieprzynależącego do nieruchomości „mieszkalnej”, to z tego prawa niestety nie skorzysta.
       Jak będzie przebiegać procedura przekształcenia użytkowania wieczystego we własność? - Podstawę ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków stanowi zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Jedno zaświadczenie będzie wydawane dla jednej nieruchomości gruntowej, a nie dla poszczególnych współużytkowników wieczystych. Zaświadczenie będzie zawierało oznaczenie nieruchomości gruntowej i lokalowej, wg ewidencji gruntów i budynków oraz ksiąg wieczystych gruntowych i lokalowych ponadto oznaczenia i datę wydania. W zaświadczeniu będzie informacja o obowiązku wnoszenia opłaty przekształceniowej, jej wysokości i okresie wnoszenia. Wartość opłaty jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia – wyjaśnia Urząd Miejski w Elblągu.
       - Zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów otrzymają wszyscy dotychczasowi  użytkownicy wieczyści, o ile ich nieruchomości spełniają warunki przewidziane w ustawie tj. są zabudowane  budynkami mieszkalnymi  bez dodatkowych innych obiektów budowlanych w obrębie tej samej nieruchomości – dodaje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Urzędnicy mają czas do końca 2019 roku na wydanie zaświadczeń. Jeśli sami złożymy wniosek do ratusza – czas skraca się do 4 miesięcy (w szczególnych przypadkach może wynieść 30 dni). Wniosek mieszkańca jest jednak płatny – opłata skarbowa wynosi 50 zł.
       Samo przekształcenie użytkowanie wieczystego we własność nie jest bezpłatne. Właściciel będzie ponosił coroczną opłatę, przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia. Samorządy mogą wprowadzić bonifikaty, ale na razie w Elblągu Rada Miejska nie podjęła takiej decyzji.
       - Na dzisiaj nie ma uchwały Rady Miejskiej w Elblągu  w sprawie udzielenia bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, jest to jednak przedmiotem konsultacji i analiz – dodaje Łukasz Mierzejewski.
       Jeszcze w grudniu inicjatywę uchwałodawczą w tej sprawie złożył klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Pan prezydent obiecał, że przenalizuje sprawę, ale do dzisiaj nie przygotował projektu uchwały. Dlatego w  środę jako klub radnych PiS złożyliśmy własny projekt, który zakłada 90-procentową bonifikatę za osób, które zapłacą całą sumę za przekształcenie w ciągu pierwszego roku obowiązywania ustawy. W kolejnych latach bonifikata miałaby proporcjonalnie maleć. To oczywiście propozycja, która jest pod dyskusję. Sprawa jest niezwykle ważna społecznie. Nie powinniśmy z nią czekać, inne samorządy już takie uchwały o bonfikatach przegłosowały - mówi Marek Pruszak z klubu radnych PiS. - Nasz projekt, zgodnie ze znowelizowanymi w ubiegłym roku przepisami, musi być automatycznie wprowadzony po programu najbliższej sesji. Mamy nadzieję, że odbędzie się nad nim dyskusja.
       W Elblągu jest około 1200 nieruchomości, które są objęte nowymi przepisami.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • " Samorządy mogą wprowadzić bonifikaty, ale na razie w Elblągu Rada Miejska nie podjęła takiej decyzji ", jak ja słyszę o jakiejś analizie w elbląskim Urzędzie Miejskim, to mi się słabo robi. Powiedzmy : ) Nic z tego mądrego nie będzie. A zainteresowani tematem są.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 1
  pampi-ZAWADA(2019-01-16)
 • Nic nie piszecie co z tymi co byli już wcześniej właścicielami i zrobi przekształcenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  (2019-01-16)
 • " Jeśli sami złożymy wniosek do ratusza – czas skraca się do 4 miesięcy (w szczególnych przypadkach może wynieść 30 dni). " Nieprawda - do tej ustawy była już poprawka i urzędnicy z UM mają czas na wydanie zaświadczenia w terminie max do 30 dni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  zainteresowany(2019-01-16)
 • Czyli jesteśmy uszczęśliwiani na siłę oczywiście na nasz koszt. Kolejny sposób aby wyciągnąć kasę od podatnika. No cóż utrzymanie ponad pół tysiąca urzędników w naszym UM kosztuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 10
  Elg.(2019-01-16)
 • Ile czasu będą trwały te wasze konsultacje i analizy ? Opłatę za użytkowanie wieczyste na rok bieżący, podniesioną, otrzymałem już w połowie grudnia i tu byliście gotowi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 3
  (2019-01-16)
 • Pytanie, zagadka do władz elbląskich UM: czy ogródek, koło domu, który użytkuję od ponad 40 lat, prze zasiedzenie, jako użytek wieczysty, stanie się moją własnością ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 3
  /Alojzy/(2019-01-16)
 • Elbląg to miasto zawsze w tzw. ogonie. A co robił do tej pory włodarz? Już dawno zainteresowani mieszkańcy powinni wiedzieć o bonifikatach /. .. Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa od 1 stycznia 2019 roku wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 roku. .. Czy ten włodarz to jest od przecinania wstęg? czy po to mieszkańcy wynajęli go do pracy w UM?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 4
  kolo(2019-01-16)
 • A jak to jest w spółdzielniach ? Uwzględnione to w czynszu będzie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  (2019-01-16)
 • @/Alojzy/ - Nie. Tylko to co ma pan w ksiedze wieczystej i do tej pory było Pana dzierżawą wieczystą. Cos takiego jak "zasiedzenie" nie istnieje już u nas i nie jest prawnie wiążące. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2019-01-16)
 • Kiedy RM Elbląga podejmie decyzję w sprawie bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność? W większości miast decyzje te już są znane. Ciekawe, co prezydent Wróblewski zaproponuje mieszkańcom Elbląga? Z tego co wiem, nie jest on zbyt chętny na dawanie bonifikat mieszkańcom. To będzie pierwszy egzamin z lojalności wobec własnych wyborców Panie Prezydencie. .. .. Proponuję 90-95 % bonifikaty, bo elblążanie, to niezbyt zasobni obywatele. Takim gestem, zjedna Pan sobie wielu zwolenników, w przeciwnym razie, może być opcja podobna do Pana Nowaczyka - taczka:).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 2
  Janasny(2019-01-16)
 • @Janasny - Dzisiaj radość posiadam własność :) Jutro będzie zgrzytanie zębów - wejdzie podatek katastralny- to będzie dopiero płacz. Zamiast 200 zł za użytkowanie wieczyste będzie 2000 podatku od nieruchomości :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 1
  Uhahany(2019-01-16)
 • @pampi-ZAWADA - Był czas na przekształcanie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z bonifikatą 91%. Wychodziły grosze. Gdzie byliście? Czemu nie składaliście wniosków? A teraz Miasto nie musi udzielać żadnych bonifikat udzielać, to jest ustawa narzucona przez Rząd niech rząd zrekompensuje miastu utratę dochodów z prawa użytkowania wieczystego później możemy rozmawiać o bonifikatach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 16
  Dariusz153(2019-01-16)
Reklama