UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Strażacy protestują, ale pomocy nie odmówią

 
Elbląg, Strażacy protestują, ale pomocy nie odmówią
Elbląskie jednostki straży pożarnej są oflagowane, a samochody ratowniczo-gaśnicze zostały opatrzone ulotkami (fot. Michał Skroboszewski)

Elbląscy strażacy oflagowali swoje siedziby przy ul. Bema i Browarnej, jak również pojazdy ratowniczo-gaśnicze. Nie mogą strajkować, ale w ten sposób wyrażają poparcie dla ogólnopolskiej akcji protestacyjnej służb mundurowych.

Protest Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej, trwa od połowy lipca. Decyzję o podjęciu ogólnopolskiej akcji podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
     Początkowo związkowcy domagali się m.in.: od stycznia 2019 podniesienie płac o 650 zł, a w kolejnym roku o 500 zł; powrotu do zasad przechodzenia na emeryturę sprzed reformy z 2013 roku (prawo do emerytury po 15, a nie 25 latach służby); przywrócenia 100 proc. pensji podczas zwolnienia chorobowego (od 2014 jest to 80 proc.) oraz płatnych nadgodzin. W marcu wysłali swoje postulaty do szefów ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Finansów i Sprawiedliwości. Już wtedy Federacja informowała, że jeśli porozumienia nie będzie, będą protesty.
     W efekcie policjanci wystawiają mandaty tylko w szczególnych przypadkach, ale gdy tylko mogą stosują pouczenia. A od czwartku, o czym informuje Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów, rozszerzyli swój protest i zaczęli rozdawać kierowcom naklejki z napisem popierającym ich akcję. - Osoby poruszające się samochodami oznaczonymi takimi naklejkami będą mogły liczyć na wyrozumiałość podczas kontroli drogowych - zapowiadają związkowcy.
     Protestują również strażacy m.in. ze Związku Zawodowego Strażaków "Florian". W Elblągu oflagowane są obie strażnice - przy ul. Bema i Browarnej.
     - Generalnie, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze - mówi bryg. Tomasz Malesiński z Komendy Miejskiej PSP w Elblągu. -M.in. o płatne w 100. proc. zwolnienia lekarskie, a także o podwyżki - 800 zł w ciągu trzech lat. Nie wzrastają nam pensje podstawowe, co oznacza, że będą i niższe emerytury.
     Strażacy zapewniają, że nie są to przywileje, a raczej wypracowane przez lata należności.
     - Oflagowanie to jedyna forma protestu, bo strajkować nie możemy - podkreśla bryg. Tomasz Malesiński. - Wyjeżdżamy do zdarzeń i udzielamy pomocy, jak zawsze. I czekamy na spełnienie naszych postulatów. Jeśli nic się nie zmieni, we wrześniu planowana jest w Warszawie pikieta wszystkich służb mundurowych - kończy strażak.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Tym służbą mundurowe wiecznie mało mało mało. Jak wam źle to idźcie do obozów pracy czytaj hipermarkety tam dadzą wam więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  34 34
  (2018-08-17)
 • Płatne nadgodziny, soboty, niedziele - jak najbardziej. Chorobowe i emerytura powinni mieć normalnie jak inne zawody.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 11
  (2018-08-17)
 • Wg konstytucji wszyscy są równi wiec panowie strażacy zapindalac do 65 ! Tak jak każdy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  35 14
  Araqu(2018-08-17)
 • To prawda, że PiS chce wydać 300 mln zł na muzeum holokaustu innego narodu w USA?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 7
  (2018-08-17)
 • Już widzę Twoją minę jak Ciebie lub nie daj Boże Twoje dzieci przyjada ratować 65 letnie dziadki!!! Ciekawe co wtedy napiszesz w komentarzu...a sory,nic...bedziesz martwy...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 12
  Olobolo(2018-08-17)
 • Tuskanie syny, jak im tusk zabierał to klaskali synkowie ubeków. Teraz jak Morawiecki mówi że da im podwyżki strajkują. Do roboty mundurowe. .. .. , . A nie strajkować. Nie podoba się won do kopalni, albo do stoczni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21 15
  Słowa(2018-08-17)
 • Niepodoba sie praca i placa to sie zwolnij POLSKA ma ponad 1000 lat . I zawsze dala rade dzieki silnemu społeczeństwu a nie elitom z policji strazy czy inych tłustych gębą .wszystcy sie niezwolnie bo nic innego nie potrafia .taka gra w pokera z słabymi kartami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 11
  Onr(2018-08-17)
 • Wyobrażasz sobie że 65 latki jadą do powodzi do pożarów bądź innych wypadków ? Gdy już nie są sprawni fizycznie ? Ludzi ciągle brak w takich zawodach o wypadków pożarów powodzi oto tyle samo a bd więcej bo to nie długo dziadki bd a młodych do pracy nie ma
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 8
  Ska..(2018-08-17)
 • Olobolo - A kto powiedział że strażak ma pracować w straży do końca tz 65 roku życia - niech przepracuje np do 40-stki a dalej np na budowie drogi s 7.Teraz nie jest tak żeby w jednej robocie robić do końca. Normalni ludzie zmieniają zawody i firmy i nie narzekają, i nie protestują tylko jak się nie podoba to idą gdzie indziej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 10
  Bobbb(2018-08-17)
 • Wszyscy tacy mądrzy jesteście w komentarzach, tylko jak wam się zamki w drzwiach blokują lub pszczółki przeszkadzają to z każdą pierdoła dzwonicie i strażaków wzywacie. .. .Nikt z was nie ma pojęcia z jakimi zagrożeniami życia ich praca się wiążę. .. .ratując wasze tyłki i dobytki ryzykują własnym. .. .tego już nikt nie widzi. Jako społeczeństwo tylko hejtować potraficie a jak trwoga to do Boga. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 18
  KKK(2018-08-17)
 • A te wszystkie łapki w dul to służby mundurowe klikaja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 15
  Onr(2018-08-17)
 • najlepszy jest zdrajca z Konopnickiej hahahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2018-08-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 3
Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%