Sobota 21-07-2018, imieniny Daniela, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Strażnik dobry na wszystko

W Elblągu, oprócz policji, porządku strzeże 26 strażników miejskich. Na ich pomoc i opiekę mieszkańcy miasta mogą liczyć w sytuacjach zagrożenia. Jak zapewnia Jan Korzeniowski, komendant elbląskiej straży miejskiej, jego podwładni przeszkoleni są również w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Elbląscy strażnicy miejscy patrolują ulice przez pięć dni w tygodniu.
     - Straż miejska należy do służb samorządowych, a te ustawowo nie pracują w weekendy - wyjaśnia Jan Korzeniowski, komendant elbląskiej straży miejskiej. - Jednak w wypadkach, gdy w mieście odbywają się festyny czy koncerty, strażnicy zabezpieczają je sami lub wspólnie z policją. Pracują wówczas nawet do późnych godzin nocnych. W zamian za weekendową lub wydłużoną służbę otrzymują dni wolne nie ma bowiem pieniędzy, aby zapłacić im za nadgodziny.
     Decyzję o pełnieniu służby w czasie wolnym od pracy podejmuje komendant.
     W soboty natomiast dyżurują obstawy targowiska miejskiego i okolic Urzędu Miejskiego - w szczególności parkingu przy Urzędzie Stanu Cywilnego.
     - Tam najczęściej dochodzi do scysji z powodu dzieci, które próbują wyłudzić pieniądze od nowożeńców i gości weselnych - dodaje Jan Korzeniowski.
     Strażnicy pełnią również dyżury przy monitoringu miasta.
     - Dzięki kamerom świetnie widać, co dzieje się na Pl. Kazimierza Jagiellończyka na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Płk. Dąbka - mówi komendant Korzeniowski. - Dyżurujący strażnicy informują o zagrożeniach policyjne służby prewencyjne.
     Strażnicy miejscy zobligowani są przede wszystkim do patroli ulicznych. Średnio dziennie na elbląskich ulicach bezpieczeństwa strzeże 7-8 zmian. Strażnicy mają obowiązek udzielić pomocy w razie wszelkiego rodzaju zagrożeń. Również spowodowanych chorobą czy wypadkiem.
     - Wszyscy elbląscy funkcjonariusze przeszli kurs strażnika miejskiego, w ramach którego odbywały się również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy - mówi komendant. - Podczas patroli reagują na leżących na trawniku mężczyzn. Mają obowiązek sprawdzić, czy osoba ta znajduje się pod wpływem alkoholu czy też może zasłabła. Zawsze powiadamiają o tym "bazę", która z kolei informuje pogotowie ratunkowe. Miesięcznie odnotowujemy kilka takich przypadków. Najczęściej mężczyźni leżą na trawie w pobliżu targowiska miejskiego. Przeważnie są pijani - nie możemy jednak podjąć decyzji o umieszczeniu ich w Izbie Wytrzeźwień. Takie orzeczenie wydaje lekarz pogotowia. Zdarzały się jednak przypadki zasłabnięć i ataków padaczki.
     Komendant zapewnia, że również sam potrafi udzielić pierwszej pomocy.
     - Nie wiem czy dałbym sobie radę w trudniejszych przypadkach, ale poradzę sobie z zabezpieczeniem złamanych kończyn, opatrzeniem stłuczeń czy zranień - twierdzi Jan Korzeniowski. - Czym z resztą miałem się już okazję wykazać na elbląskich ulicach.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Ciekawe czy zlapie mnie policja za to ze dzisiaj zgasl mi samochod na skrzyzowaniu Plk. Dabka i Pilsudskiego ? A tak w ogole policja to wporzo ludziki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Szeryf(2001-07-20)
 • Dlaczego aktywność patroli SM ujawnia się tylko wobec źle zaparkowanych pojazdów, dlaczego z wyjątkową skrupulatnością czepiają się rosjan, za co policja w Kaliningradzie odwzajemnia się polując na "naszych".Dlaczego z taką satysfakcją zakładają blokady nie wnikając w sedno sprawy. Może są miastu potrzebni, ale paru strażników jeszcze długo będzie musiało się uczyć być człówiekiem do pomocy. Dla niekórych mundur i bloczek mandatowy to taka blokada na własny rozum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bim-bom(2001-07-20)
 • bim bom ... nikt nie jest doskonaly nawet SM
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Sachmet(2001-07-23)
 • niech zaczną sprawdzać zezwolenia na handel na targowiskach to przyniesie lepszy skutek niż odwracanie głowy w drugą stronę na widok handlującego Ormianina odbierającego chleb elbląskim kupcom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Adam(2001-07-26)
 • Elblązanie, a może tak kilka przykładów ewidentnego łamania prawa przez "strażników miejskich"? Ja zacznę! 1. Zatrzymywanie samochodów w ruchu do kontroli...i wlepianie mandatów...i nieistotne za co. Poprostu straż miejska nie ma takich uprwnień! PAMIĘTAJCIE!!! Nie zatrzymujcie się, chyba że jest to w obecności policjanta! 2. Czajenie się za murem po to aby ....(patrz pkt 1) czekam na kolejne przykłady... a potem prześlę je do Pana Komendanta i Rady Miasta! Z góry dziękuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Chwilowo Bez(Radny)(2001-07-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble Szafka pod RTV 2
Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 4