Drogi Czytelniku,
uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.
Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.
Nie straszny mu wiatr, burza, sztorm, mróz, palące słońce, suche podłoże - mikołajek nadmorski jest rośliną, która naprawdę wiele potrafi znieść. To gatunek wyjątkowej urody, występujący rzadko, który znajduje się pod ścisłą ochroną. Można go spotkać m.in. na Mierzei Wiślanej.
"Gatunek ten najczęściej rozmnaża się wegetatywnie poprzez zdrewniałe i silnie rozgałęzione kłącze, z którego po fragmentacji wyrastają nowe osobniki. Mikołajek rzadko rozmnaża się z nasion, ponieważ jednoroczne, słabo ukorzenione siewki mają nikłe szanse na przetrwanie w trudnych wydmowych warunkach" – czytamy w ulotce na temat tej rośliny, przygotowanej przez Nadmorski Park Krajobrazowy.
Warto dodać, że jest to również jedna z roślin stabilizująca wydmy.
"Jego okazałe kępy nie tylko zdobią wydmy, urozmaicając krajobraz, ale przede wszystkim stanowią naturalną ochronę tych wrażliwych siedlisk. Głębokie systemy korzeniowe wiążą luźne piaski wydmowe i zabezpieczają przed erozją wietrzną" – wyjaśnia Jan Wilkanowski na stronie Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana".
Roślina ta ceniona jest również za walory estetyczne. Motyw mikołajka, jak czytamy w ulotce Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, pojawia się w kaszubskiej sztuce użytkowej (haft, ceramika, wzornictwo monet) i jest symbolem polskiego wybrzeża. Wizerunek tej rośliny obecny jest również w herbach takich miejscowości jak Dziwnów, Żelistrzewo, Ustronie Morskie.
najnowszych
-
Zgłoś do moderacji
Odpowiedz
8 10(2018-12-02)
-
Zgłoś do moderacji
Odpowiedz
2 5(2018-12-02)
-
Zgłoś do moderacji
Odpowiedz
4 3(2018-12-02)
-
Zgłoś do moderacji
Odpowiedz
2 5Kazik.2000(2018-12-02)
-
Zgłoś do moderacji
Odpowiedz
8 1(2018-12-03)
-
Zgłoś do moderacji
Odpowiedz
5 0grace,,(2018-12-03)
-
Zgłoś do moderacji
Odpowiedz
0 0(2018-12-03)