Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Święto 16. Dywizji

 
Elbląg, Święto 16. Dywizji fot. archiwum 16 PDZ
Rek

W piątek i sobotę (19 i 20 września) 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka obchodzić będzie 95. rocznicę swego istnienia. Z tej okazji został przygotowany bardzo bogaty program obchodów naszego święta.

Będziemy go Państwu przedstawiać, jednocześnie przypominając historię i współczesność naszej 16 Dywizji.
     Dziś chcielibyśmy przedstawić historię naszego Związku Taktycznego od jego powstania do roku 1939.
     Historia i tradycje oręża 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej sięgają początku XX wieku i wiążą się z tworzeniem w latach 1919 - 1946 regularnych jednostek armii powstania wielkopolskiego. Duży napływ ochotników z Pomorza i Kaszub do formowanej 4 Dywizji Strzelców Wielkopolskich spowodował, że 16 sierpnia 1919 roku, dywizja otrzymuje nazwę Dywizji Strzelców Pomorskich. Jej pierwszym dowódcą mianowano płk Stanisława Wilhelma Skrzyńskiego. Pierwszym pułkiem wchodzącym w skład dywizji był Toruński Pułk Strzelców, w dalszej kolejności powstawały pułki strzelców: Grudziądzki, Starogardzki i Kaszubski. Brak wykwalifikowanej kadry artyleryjskiej opóźnił proces tworzenia pododdziałów artylerii dywizyjnej. Wspólnym elementem podkreślającym polskość oddziałów dywizji był biały orzełek noszony na rogatywkach. Formowanie oddziałów łączyło się z pokonywaniem wielu trudności o charakterze logistycznym. 24 października 1919 roku Józef Piłsudski przejmuje dowodzenie Kaszubskim Pułkiem Strzelców. W dniu 6 marca 1920r. DSP otrzymuje numer 216 i nazwę 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty. Wszystkim pododdziałom dywizji nadano numer 16. Formowanie dywizji odbywało się w Poznaniu, Inowrocławiu, Modlinie, Włocławku, Głownie i Toruniu. W styczniu 1920 r., oddziały Dywizji Strzelców Pomorskich wkraczają na Pomorze Gdańskie, przyznane Polsce decyzją traktatu wersalskiego. Pod koniec kwietnia 1920 roku, 16 PDP rozpoczęła przygotowania do wymarszu na front. Szlak bojowy 31 Brygady utworzonej na bazie 63 i 64 pp. wiódł przez miejscowości: Rzeczyca, Czarnobyl, Krzywicze, Pankraty. Pod koniec czerwca 1920 r., 66 pp., dowodzony przez ppłk Jarnuszewicza „wyciął” pułk Lenina pod Bobrujkami, a 16 sierpnia 1920 r. 16 PDP w składzie Grupy Uderzeniowej rozpoczyna natarcie i bez większego oporu ze strony nieprzyjaciela, 25 sierpnia osiąga granice Prus Wschodnich w rejonie Łomży.
     Od 14 września dywizja walczyła w rejonie Dywina i Horodca. Po zdobyciu Horodca kontynuowała natarcie opanowując kolejno Drohiczyn, Hoszewo, Chomsk i Nieswież. Po zakończeniu działań wojennych oddziały 16 PDP powracają na Pomorze - 65 pp. do Starogardu Gdańskiego i Gniewu, 63 pp. do Torunia, 64 pp. i 16 pap. do Grudziądza, 66 pp. do Kościerzyny i Kartuz, a następnie przegrupowuje się do Chełmna. Za waleczność i męstwo odznaczono 133 żołnierzy dywizji srebrnym Krzyżem Virtuti Militari V klasy, zaś 389 żołnierzy Krzyżem Walecznych. 22 września 1929 roku na rynku w Grudziądzu pułki (bez 66 pp.) otrzymują sztandary ufundowane przez lokalne społeczności. W czasie zamachu majowego (1926r.), żołnierze dywizji opowiadają się po stronie legalnej władzy. Przed wybuchem II wojny światowej, 16 PDP włączona zostaje w skład Grupy Operacyjnej "Wschód" armii Pomorze. Po mobilizacji, dywizja zajmuje odcinek obrony na rzece Osie od Grudziądza do ujścia rzeki Lutryny. Dopiero 2 września 1939 roku dowódcą 16 PDP zostaje płk Zygmunt Bohusz – Szyszko, przygotowuje plan przeciwuderzenia na Niemców "od Mełna w kierunku wioski Słup do Osy i wzdłuż rzeki w bok walczącego nieprzyjaciela". Do jego realizacji jednak nie dochodzi. Po planowanym odwrocie, od 9 września 16 PDP walczyła w ramach operacji nad Bzurą. W dniu 12 września dywizja zdobywa Łowicz, ale otrzymuje rozkaz odwrotu na północny brzeg Bzury i przejścia do obrony na odcinku Małaszyce - Zabostów. 14 września żołnierze ponownie zdobywają Łowicz, okupując swój sukces bojowy dużymi stratami w ludziach i sprzęcie. Wieczorem, 16 września 16 PDP otrzymuje rozkaz przegrupowania się w rejon Czerniew - Kiernozia. Z 17 na 18 września tylko 65 pp. i dwóm batalionom 64 pp. udaje się przebić w kierunku Iłowa. W nocy z 18 na 19 września 1939 r. dywizja zostaje rozbita w Puszczy Kampinoskiej.
     
     Z okazji naszego święta przygotowaliśmy bardzo bogaty program obchodów rocznicy powstania dywizji, które odbędą się 19 i 20 września.
     Do udziału w uroczystych obchodach rocznicy powstania dywizji chcemy szczególnie gorąco zaprosić mieszkańców Elbląga i regionu, w tym dzieci i młodzież. Zapraszamy także bardzo gorąco kombatantów, rannych, poszkodowanych oraz weteranów działań poza granicami kraju, byłych żołnierzy oraz sympatyków dywizji, skupionych w Elbląskim Stowarzyszeniu Generałów i Oficerów Starszych Wojska Polskiego, Stowarzyszeniu Sympatyków 16 PDZ, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz innych organizacji i stowarzyszeń, skupiających kombatantów, byłych żołnierzy i pracowników wojska. Przecież to było, jest i zawsze będzie nasze wspólne Święto.
     Program:
     18 września
     11. 00 – otwarcie okolicznościowej wystawy fotograficznej „16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana w obiektywie. Siły Zbrojne RP w misjach i operacjach UE” - hol Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Pl. Jagiellończyka 1.
     19 września
     16.00. – Uroczysta Polowa Msza Święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, którą odprawi Biskup Polowy Wojska Polskiego dr Józef Guzdek - Plac Apelowy 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu – ul. Królewiecka 169;
     17.00 – Przemarsz Pododdziałów Reprezentacyjnych z Pocztami Sztandarowymi Jednostek Wojskowych 16 PDZ ulicą Królewiecką do Placu Jagiellończyka;
     18.00. – Uroczysty Apel z okazji 95. Rocznicy Powstania 16 PDZ – Plac Kazimierza Jagiellończyka – na zakończenie uroczystości – defilada pododdziałów pokaz musztry paradnej oraz występ Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg.

 

20 września
     11. 00 – 16. 00. – Festyn dla mieszkańców Elbląga i regionu, a w tym między innymi – prezentacja i promocja miast garnizonowych, w których stacjonują nasze jednostki (prezentacja dorobku kulturalnego – występy zespołów i ośrodków kultury, pokazy sprzętu wojskowego, koncert Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg, pokazy działania pododdziałów rozpoznawczych i ogólnowojskowych, wojskowa grochówka, zawody, konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży oraz wiele innych atrakcji, rozrywki i dobrej żołnierskiej zabawy). Wszystko to na przykoszarowym Placu Ćwiczeń 16 Batalionu Dowodzenia – zbieg ulic Piłsudskiego i Królewieckiej w Elblągu.
     
     W związku z planowanymi uroczystymi obchodami Święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, informujemy – szczególnie elbląskich kierowców – o utrudnieniach i ograniczeniach w ruchu drogowym na terenie miasta, w obrębie ulic Królewieckiej oraz Pl. Kazimierza Jagiellończyka. Utrudnienia będą występowały w piątek 19 w godz. 17.15-17.45. Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • no tobedzie: jeden czołg czy wszystkie. .. dwa?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2014-09-18)
 • dobrze że pojawił się artykuł dotyczący mundurów, kiedy nasza armia doczeka się prawdziwego wyjściowego (galowego) umundurowania? Przecież te chłopaki stoją na każdej uroczystości w mundurach polowych, a jedynie ta chusteczka pod szyją ma sugerować że to coś odświętnego. A na zdjęciu u góry w tle stoi chyba Justyna" (stacja radarowa to dla nie będących w temacie), jakiś czas temu widziałem ją w muzeum wojsk radiotechnicznych w Jeleniej Górze, gdzie kiedyś była Wyższa Szkoła Wojsk Radiotechnicznych, popularnie zwanych "wojskami radarowymi".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  chin(2015-07-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna III