Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Święto dywizji

Elbląg, Święto dywizji Fot. P. Serocki

Wojskowa gala, jaka odbyła się w piątek 14 września z okazji 88 rocznicy powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka, zdominowała wydarzenia w mieście. Głównym akcentem uroczystości była przysięga wojskowa na Placu Króla Kazimierza Jagiellończyka, patrona dywizji. Zobacz fotoreportaż z uroczystości oraz towarzyszącego im festynu.

Poranne nabożeństwo w katedrze św. Mikołaja w intencji Ojczyzny zainaugurowało wojskowe święto. Kiedy pododdziały dywizji, reprezentujące jej wszystkie garnizony, poprzedzane orkiestrą i pocztami sztandarowymi defilowały ulicami Elbląga, jej dowódca gen. dywizji Ryszard Sorokosz złożył wizytę nestorowi polskiego wojska, generałowi Bolesławowi Nieczuji Ostrowskiemu. Generał Ostrowski 29 września będzie obchodził 100 urodziny. Były życzenia, kwiaty i okolicznościowy adres przekazany jubilatowi.
     Na Placu Kazimierza Jagiellończyka odbyły się oficjalne uroczystości. Tu zgromadziły się przede wszystkim rodziny żołnierzy składających przysięgę. Obecni byli m.in. parlamentarzyści Ziemi Elbląskiej, Anna Szyszka - wojewoda warmińsko-mazurski, władze miast, w których stacjonują jednostki 16 PDZ. Po wojskowym ceremoniale powitania pododdziałów przez generała Srokosza żołnierze złożyli przysięgę. Rodzice wyróżniających się w służbie żołnierzy otrzymali listy gratulacyjne, a pod popiersiem patrona dywizji, króla Kazimierza Jagiellończyka złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyła musztra paradna orkiestry i defilada pododdziałów.
     W poniedziałek 17 września gen. Ryszard Sorokosz, przed odejściem z Elbląga do Dowództwa Sił Lądowych, przekaże obowiązki dowódcy dywizji swemu następcy.
     - Może zaskoczę wszystkich, ale z Elblągiem się nie żegnam - stwierdził gen. dyw. Ryszard Sorokosz. - Spędziłem tu szmat czasu, czasu w którym poznałem środowiska elbląskie i społeczeństwo miasta. Chcę podziękować elblążanom za rozumienie potrzeby budowania obronności kraju, za słowa sympatii, jakie były okazywane w stosunku do żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w czasie wszelkich uroczystości na terenie Elbląga i nie tylko. Chcę podziękować za to wsparcie duchowe naszych działań samorządowcom Elbląga, miast garnizonowych, w których stacjonują nasze jednostki. Jestem całym sercem z Elblągiem.
     Nowego dowódcę dywizji, gen. brygady Wiesława Michnowicza poprosiliśmy o jego wrażenia przed przyjęciem nowych obowiązków.
     - Z dużą satysfakcją przyjmuję dowodzenie 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną - mówi generał. - Ma ona wielkie tradycje historyczne i wsparcie w lokalnych społecznościach. Żołnierze wypełniają wzorowo powierzane obowiązki w kraju i w zagranicznych misjach. Ja zazwyczaj nie obiecuję. Dzisiaj niemodne jest zapewnianie, ale mogę powiedzieć, że zamierzam skutecznie dowodzić tą dywizją, zaliczaną do dobrych dywizji w Ministerstwie Obrony Narodowej.
     Święto dywizji było okazją do zorganizowania sympozjum historycznego poświęconego dziejom dywizji. Natomiast elblążanie skorzystali z wojskowej oferty i świetnie się bawili podczas festynu zorganizowanego w Ośrodku Sprawności Fizycznej u zbiegu ulic Królewieckiej i Piłsudskiego.
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z tańcem
Obraz na dibond 300x60 cm - Owoce
Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień
Fototapeta fizelinowa 400x148x cm - Most Golden Gate