Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dni Elbląga 2018. Dni Elbląga 2018.

Święty Gaj najatrakcyjniejszy

W Starostwie Powiatowym w Elblągu rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu pod hasłem „Najatrakcyjniejsza wieś turystyczna powiatu elbląskiego w 2008 roku”. Laureatów ogłoszono podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się 28 listopada.

W tym roku do finału konkursu zgłoszonych zostało przez urzędy gmin sześć miejscowości: Suchacz z gminy Tolkmicko, Zwierzno i Stalewo z gminy Markusy, Przezmark z gminy Elbląg, Święty Gaj z gminy Rychliki oraz Rucianka z gminy Młynary.
     Specjalna komisja utworzona na potrzeby konkursu wizytowała poszczególne miejscowości i je oceniała. Po dokładnej analizie uznano, że w tym roku najatrakcyjniejszą miejscowością w powiecie elbląskim jest licząca 300 mieszkańców wieś Święty Gaj. Niewątpliwie główną atrakcją turystyczną Świętego Gaju jest miejsce kultu św. Wojciecha wraz z sanktuarium, ołtarzem polowym i drogą krzyżową, ale komisja przede wszystkim zwróciła uwagę na utrzymywany przez mieszkańców porządek. We wsi jest prowadzona segregacja odpadów, wszystkie obiekty są odpowiednio oznakowane, zaś w centrum znajduje się tablica informacyjna z opisem miejscowości i mapą szlaków turystycznych. Co roku przybywają tam bowiem liczne pielgrzymki z całego kraju. Turyści mogą zatrzymać się w niedawno zmodernizowanym Domu Pielgrzyma. We wsi prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich, które wspólnie z Sołtysem organizuje liczne festyny i spotkania integracyjne dla turystów i mieszkańców.
     Pierwsze miejsce w konkursie na najatrakcyjniejszą wieś turystyczną to nie tylko honor i wyróżnienie dla tej miejscowości i jej mieszkańców, ale również nagroda finansowa w wysokości 5 tys. zł, którą będzie można przeznaczyć na rzecz rozwoju wsi.
     Zdaniem Gabrieli Effenberg, naczelnika Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Elblągu, dotychczasowa historia tego konkursu wskazuje na to, że laureaci poszczególnych edycji potrafią wykorzystać swoją szansę i rozwijać się samodzielnie, stając się prawdziwymi perełkami turystycznymi. Jako przykład można tu wymienić chociażby Aniołowo pod Pasłękiem czy Jagodnik pod Elblągiem - miejscowości znane w tej chwili nie tylko w kraju, ale i zagranicą.
     W tym roku obok Świętego Gaju laureatami konkursu zostały równie atrakcyjne miejscowości. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 3 tys. zł komisja przyznała położonemu nad Zalewem Wiślanym Suchaczowi, natomiast trzecie miejsce i nagroda w wysokości 2 tys. zł powędrowała do mieszkańców Przezmarka. Zarówno w jednej, jak i w drugiej miejscowości odnotowano aktywność lokalnej społeczności.
     W Suchaczu np. działa Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolic, które organizuje wiele cyklicznych imprez kulturalnych i rekreacyjnych. Staraniem mieszkańców na plaży została zbudowana scena. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu mieszkańców od trzech lat w Suchaczu prowadzona jest niepubliczna szkoła podstawowa, a w maju tego roku Suchacz stał się „wioską kaperską”. W związku z czym cała miejscowość zyskała na estetyce, pojawiły się m.in. elementy dekoracyjne nawiązujące stylistyką do Zalewu Wiślanego i łodzi kaperskich.
     Z kolei w Przezmarku na rzecz lokalnej społeczności działają Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Wiejska Świetlica z Biblioteką, które organizują zajęcia edukacyjne, sportowe, rekreacyjne i kulturalne. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców w Przezmarku dobywa się m.in. Powiatowy Festiwal Piosenki Popularnej „Słowiki”.
     Organizatorkę konkursu na najatrakcyjniejszą wieś powiatu, Gabrielę Effenberg cieszy to, że plebiscyt ten zyskał renomę wśród mieszkańców. W tym roku swój akces zgłosiły do niego także gminy żuławskie, które tym razem nie wygrały, ale pani naczelnik ma nadzieję, że się nie zniechęcą i będą starowały za rok, a przez ten czas udowodnią, że potrafią się rozwijać i przyciągać turystów.
     
     Mówi Gabriela Effenberg:

MH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Grill
Szkolna Wyprawka
Pieczątki Trodat
Powrót Do Szkoły