Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szarża pod Krojantami

 
Elbląg, Szarża pod Krojantami por. Paulina Montewka
Rek

W niedzielę, 6 września w Krojantach pod Chojnicami, odbyło się widowisko historyczne, upamiętniające jeden z najbardziej znanych epizodów Wojny Obronnej 1939 roku – szarżę 18. Pułku Ułanów Pomorskich. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana „wystawiła” do udziału w uroczystości Kompanię Honorową, a Oprawę muzyczną uroczystości zabezpieczała Orkiestra Wojskowa z Elbląga. Zobacz więcej zdjęć.

Tradycyjnie, obchody przyjęły formę widowiska historyczno – militarnego z autentyczną szarżą ponad 120 współczesnych kawalerzystów. W dorocznych uroczystościach wzięli udział m. in. parlamentarzyści, gen. broni w st. spocz. Zbigniew Głowienka – Dyrektor Departamentu Kontroli MON, reprezentujący Ministra Obrony Narodowej, były Dowódca Wojsk Lądowych, gen. broni rez. Waldemar Skrzypczak, Zastępca Dowódcy Dywizji – Szef Sztabu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. bryg. Marek Sokołowski, Zastępca Dowódcy Dywizji – Szef Sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak, Generalicja Wojska Polskiego, przedstawiciele władz państwowych województwa pomorskiego, samorządów lokalnych, rodzajów Sił Zbrojnych oraz licznie przybyli - mimo obfitego deszczu – mieszkańcy regionu i widzowie. W tym niepowtarzalnym widowisku wzięły udział kluby jeździeckie oraz grupy rekonstrukcyjne z całego kraju. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana – z racji patronatu oraz kultywowania tradycji 18. Pułku Ułanów Pomorskich przez 16 batalion zmechanizowany w Morągu – „wystawiła” do udziału w uroczystości Kompanię Honorową, grupę pozoracji i zabezpieczenia z 20 Brygady Zmechanizowanej oraz 16 batalionu dowodzenia. Oprawę muzyczną uroczystości zabezpieczała Orkiestra Wojskowa z Elbląga.
     Rekonstrukcję „Szarży pod Krojantami’ poprzedziły uroczystości przy pomniku 18 Pułku Ułanów Pomorskich – Apel Pamięci z salwą honorową, składanie wieńców pod pomnikiem, okolicznościowe wystąpienia uczestniczących gości oraz Msza Święta.
     W trakcie tego patriotycznego widowiska można było obejrzeć inscenizację „Kawaleryjska powinność. Szarża 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami 1 września 1939r.”, ale też Siły Zbrojne RP w pokazie „Współczesne Polskie Siły Zbrojne. Szarża kawalerii zmotoryzowanej i pancernej.” Ponadto uczestnicy widowiska obejrzeli efektowny pokaz musztry prawie 120 konnego, wzmocnionego Szwadronu Kawalerii Polskiej, Bieg Ułański, wyścigi konne, pokazy kawaleryjskie oraz pokazy zaprzęgów konnych, bryczek i powozów.
     Już po raz czternasty uroczystości zostały zorganizowane przez Gminny Komitet Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa w Chojnicach, Ministerstwo Obrony Narodowej, Dowództwo Generalne RSZ, 16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną, 20 Brygadę Zmechanizowaną, Polskie Kluby Kawaleryjskie oraz wiele innych organizacji, które bezinteresownie i spontanicznie włączają się w organizację tego wspaniałego, historycznego i patriotycznego, ułańskiego święta.
mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW START
Domena .pl
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Czytnik kart kryptograficznych