UWAGA!

Szczęśliwe "oczko" Straży Granicznej

 Elbląg, Dzisiejsze święto SG to okazja do podziękowań, wręczenia nagród i awansów
Dzisiejsze święto SG to okazja do podziękowań, wręczenia nagród i awansów (fot. A)

Funkcjonariusze noszą umundurowanie typu wojskowego, a formacja jest typu policyjnego. Działa od 26 lat i stoi na straży bezpieczeństwa granicy państwowej. Dziś (19 maja) w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu odbyła się uroczystość związana ze świętem Straży Granicznej. Ta w naszym mieście jest obecna od 21 lat i, jak określił komendant ppłk Arkadiusz Kulik, to szczęśliwe "oczko".

Elbląska placówka Straży Granicznej powstawała praktycznie od zera. Zaczęło się od urządzania budynku przy ul. Kotwiczej, noszenia mebli, podłączenia systemów. Nie było komputerów, tylko jedna maszyna do pisania. W międzyczasie Polska wstąpiła weszła do Unii Europejskiej, przystąpiła do układu z Schengen. Cóż, czasy się zmieniają...
       - Obecnie w placówce Straży Granicznej w Elblągu pełni służbę ok. 60 funkcjonariuszy - mówi komendant ppłk SG Arkadiusz Kulik. -  Rejon działań pozostaje niezmienny [obszar morskich przejść granicznych w Elblągu i Fromborku oraz obszar powiatu elbląskiego, a także powiat malborski, sztumski, kwidzyński oraz gmina Frombork z powiatu braniewskiego - red.], zmieniają się natomiast działania. Dostosowujemy formację do nowych realiów, dążymy do tego, byśmy nie byli formacją o charakterze policyjnym. W zakresie naszych działań są graniczne odprawy oraz realizacja czynności związanych z cudzoziemcami, czyli kontrola legalności ich pobytu i zatrudnienia na terytorium RP.
       Czy pracy jest dużo?
       - Cudzoziemców pracujących w Polsce są tysiące więc pracy dużo i jest to tendencja zwyżkowa - twierdzi ppłk Arkadiusz Kulik.
       Elbląska Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna - te formacje łączy jedno: problemy lokalowe. Każda chciałaby mieć nową siedzibę, dostosowaną do swoich potrzeb i każda jest na innym etapie tej drogi.
       Już rok temu przekalkulowano, że remont obecnej siedziby SG kosztowałby 19 mln zł, zaś wybudowanie nowej 16 mln zł. Widać więc, że bardziej opłacalna jest budowa. Straż Graniczna ma działkę pod nową siedzibę, jest również gotowa koncepcja nowego budynku zatwierdzona przez wojewodę.
       - Wszystko jest na dobrej drodze, abyśmy w ciągu najbliższych lat mieli wybudowaną nową siedzibę, spełniającą nasze wymogi i potrzeby - zapewnia komendant Kulik. - Złożone zostały wnioski do odpowiednich organów o pieniądze i jest zielone światełko.
       Dziś rocznicowe świętowanie, czego zatem - oprócz nowej siedziby - życzyć funkcjonariuszom tej formacji?
       - Szczęścia, zdrowia, spokojnej służby - mówi ppłk Arkadiusz Kulik.
       Uroczystość w Ratuszu Staromiejskim była także okazją do przyznania odznaczeń, medali oraz awansów służbowych. Wyróżnionym gratulowali przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, przedstawiciele innych służb mundurowych oraz przyjaciele Straży Granicznej m.in. ze Szkoły Podstawowej w Łęczu, której patronuje Morski Oddział Straży Granicznej, a także ZSZ nr 1, gdzie działa klasa o profilu SG.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama