Środa 26-09-2018, imieniny Kosmy, Damiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szkół łączenie rozpoczęte

 
Elbląg, Szkół łączenie rozpoczęte fot. AD
Rek

W końcu władze Elbląga postanowiły zareagować na niż demograficzny, który w oświacie widać od co najmniej dziesięciu lat. Poprzednia ekipa wolała udawać, że problemu nie dostrzega. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej (we wtorek 14 lutego) jednym głównych tematów będą zmiany w sieci szkół ponadgimnazjalnych.

W związku z niżem demograficznym i systematycznym spadkiem liczby młodzieży w szkołach ponadgimnazjalnych konieczna jest zmiana sieci szkół ponadgimnazjalnych i jej dostosowanie do liczby uczniów, jaka będzie opuszczać gimnazja w najbliższych latach – argumentują władze miasta. – W 2005 r. do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Miasto Elbląg uczęszczało 8808 uczniów, w roku 2008 – 7288, obecnie kształci się w nich 6544 uczniów i liczba ta będzie się corocznie zmniejszać.
     
     Szkoła Policealna w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych
     
Ma zostać zlikwidowana z 31 sierpnia br. To szkoła bez uczniów – ostatni absolwenci ukończyli ją w czerwcu 2007 r. i od tego czasu nie uczęszcza do tej szkoły żaden słuchacz.
     
     V Liceum Ogólnokształcące
     
Z dniem 1 września br. ma zostać włączone do Zespołu Szkół Ekonomicznych. Liczba uczniów V LO w roku 2005 wynosiła 420, obecnie 279, natomiast w Zespole Szkół Ekonomicznych w 2005 roku było 900 uczniów, obecnie 411.
     W uzasadnieniu projektu uchwały w tej sprawie czytamy:
„Proponowane rozwiązanie umożliwi racjonalne wykorzystanie majątku szkół i zapewni zatrudnienie pracownikom pedagogicznym połączonych placówek. Pracownicy niepedagogiczni w miarę możliwości będą otrzymywać sukcesywnie propozycje zatrudnienia w innych jednostkach oświatowych prowadzonych przez Miasto oraz w pozostałych miejskich jednostkach organizacyjnych.
     Włączenie V Liceum Ogólnokształcącego do Zespołu Szkół Ekonomicznych zmniejszy koszty osobowe związane z podwójnym wypłacaniem wynagrodzenia dla kadry kierowniczej, administracji i obsługi szkół oraz koszty utrzymania budynku przy ul. Saperów 14 c. Włączenie liceum do zespołu szkół w żaden sposób nie ograniczy też liczby miejsc przygotowanych dla tegorocznych i przyszłych absolwentów gimnazjów. Zapewnia się absolwentom gimnazjów szeroką ofertę edukacyjną, w dalszym ciągu będzie prowadzony nabór do pierwszych klas licealnych i technikum w zawodzie technik ekonomista czy technik organizacji reklamy. Proponowane rozwiązanie przyczyni się też do poprawy jakości realizowanych zajęć dydaktycznych m.in. z wychowania fizycznego, ponieważ Zespół Szkół Ekonomicznych posiada bogate zaplecze sportowo-rekreacyjne.”
     
     Zespół Szkół Handlowych
     
Ma zostać rozwiązany z dniem 31 sierpnia br., a wchodzące w jego skład szkoły – Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Technikum Handlowe, Technikum Uzupełniające, Technikum Uzupełniające dla Dorosłych i Szkoła Policealna – zostaną włączone do Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych.
     Uzasadnienie uchwały:
„Liczba uczniów Zespołu Szkół Handlowych w roku 2005 wynosiła 694 (w 29 oddziałach), a obecnie 332 (w 14 oddziałach). W czerwcu 2012 r. po odejściu najwyższych klas liczba oddziałów zmniejszy się do 10, a uczniów do 228. Z roku na rok zmniejsza się również zainteresowanie gimnazjalistów kontynuowaniem nauki w tej szkole, w roku 2011 dokonano naboru jedynie do jednego oddziału zasadniczej szkoły zawodowej i jednego oddziału technikum. W Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Technikum kształci się obecnie 427 uczniów w 17 oddziałach.
     Rozwiązując Zespół Szkół Handlowych, zapewnia się uczniom możliwość kontynuowania nauki w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych – w niezmienionym składzie w klasach kształcących w tych samych zawodach i z zachowaniem dotychczasowego zatrudnienia kadry pedagogicznej. [...] Proponowane rozwiązanie umożliwi racjonalne wykorzystanie majątków szkół i zapewni zatrudnienie pracownikom pedagogicznym połączonych placówek.”
     
     Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krynicy Morskiej
     
Ma zostać zlikwidowany z dniem 31 sierpnia br., ponieważ jest „niewystarczająco wykorzystywany przez uczniów elbląskich szkół”.
     Uzasadnienie uchwały:
„W roku 2011 elbląscy uczniowie skorzystali z mniej niż połowy zaplanowanych zajęć edukacyjnych w Ośrodku. W ciągu 189 dni pracy Ośrodka elbląskie dzieci przebywały tam przez 78 dni, co stanowi zaledwie 41 proc. wykorzystania oferty edukacyjnej. Jeszcze gorzej wyglądają statystyki wykorzystania obiektu w stosunku do liczby miejsc – uczniowie z Elbląga w ciągu roku skorzystali jedynie z 31,5 proc. miejsc dla nich przeznaczonych.
     Obiekt nie jest w pełni wykorzystywany pomimo dodatkowej oferty kierowanej do grup spoza elbląskich szkół. Łącznie z grupami spoza Elbląga wykorzystanie miejsc w Ośrodku w 2011 r. kształtowało się na poziomie 50 proc. Od stycznia do września 2011 r. realizacja przez nauczycieli zatrudnionych w Ośrodku obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, tzw. pensum, wyniosła 65 proc., przy konieczności wypłaty kadrze pedagogicznej pełnej wysokości wynagrodzenia miesięcznego. Biorąc pod uwagę fakt systematycznego zmniejszania się ogólnej liczby uczniów, można przewidywać jeszcze mniejsze wykorzystanie placówki w kolejnych latach.
     Na małe zainteresowanie usługami świadczonymi przez placówkę może mieć również wpływ niezbyt wysoki standard techniczny obiektu i jego wyposażenia. Mierzeja Wiślana to miejsce wielu pensjonatów, apartamentów, domków i kwater agroturystycznych o znacznie wyższym standardzie niż Ośrodek, dlatego też rodzice chętniej podejmują decyzję o sfinansowaniu wyjazdu swoich dzieci w inne miejsca niż Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krynicy Morskiej.
     Koszt organizacji dwutygodniowego pobytu w Ośrodku podczas ubiegłorocznych wakacji wyniósł 1175 zł na jedno dziecko. Kwota ta nie jest konkurencyjna w stosunku do innych ofert wypoczynku w różnych częściach Polski czy nawet Europy.
     W 2011 r. budżet Ośrodka zamknął się kwotą 1 067 542 zł. Całkowity koszt pobytu jednego ucznia na trwających cztery dni zajęciach edukacyjnych w Ośrodku w roku 2011 wyniósł 983 zł. Działanie Ośrodka nie jest niezbędne do organizacji zajęć i wypoczynku dla elbląskich uczniów, które mogą być zorganizowane w innych atrakcyjnych miejscach Polski.
     Pracownicy pedagogiczni Ośrodka Edukacji Ekologicznej otrzymają propozycję pracy w innych szkołach lub placówkach prowadzonych przez Gminę Miasto Elbląg.”
     
     Zawodówki trzyletnie
     
Od 1 września br. zasadnicze szkoły zawodowe, dotąd dwuletnie, zostaną przekształcone w szkoły trzyletnie. Takie działanie wymusza ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 205, poz. 1206). Uczniowie drugiej klasy dotychczasowej dwuletniej zasadniczej szkoły zawodowej będą kontynuować naukę na dotychczasowych zasadach.
     Dotyczy to:
– Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Zawodowych nr 1
– Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług
– Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich
– Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Handlowych.
     
     To wszystkie zmiany, jakie zajdą w elbląskiej sieci szkół od 1 września 2012 r., ale nie wszystkie, które trzeba przeprowadzić. Kolejnych możemy się spodziewać od 1 września 2013 r.

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Jak był wyż demograficzny to poupychali dzieci w klasach po trrzydzieści kilak osób - z ktastrofalnym skutkiem dla poziomu kształcenia i zachowania tych dzieci. Teraz mieliby szansę stworzyć przyjazne dla dzieci klasy i nie tylko znacząco zwiększyć poziom nauki, ale również i znacznie zmniejszyć poziom przemocy w klasach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  + -(2012-02-07)
 • Potwierdzam powyższe, jestem z rocznika 1982,w szkole podstawowej miałam 37 osób w klasie, w liceum nie było lepiej ok. 30 osób było. Polikwidują szkoły, a jak przyjdzie wyż demograficzny, znów się historia powtórzy, chyba że władza zakłada, że na wyż już nie ma co liczyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-07)
 • to prawda, zgadzam się z przedmówca uciskać ściskać i wmawiać ze tak lepiej a dzieci albo zaczynają lekcje o 7 albo konczą po 16 - bo tak lepiej niż wyrównany plan
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-07)
 • w szkole 21 już jest 6 klas pierszych co bedzie z poziomem edukacji jak corocznie bedą przyjmowane takie ilosci dzieci - dokąd to zmierza na iilosć czy na jakosć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-07)
 • Są w Elblągu jakieś prywatne podstawówki ??? Nie dam swojego dziecka do szkoły z małymi bandytami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Esmeraldaa(2012-02-07)
 • poprzednia wladza chciała zachować pracę dla nauczycieli i stworzyć lepsze warunki dla dzieci, dlatego nie łaczeła szkół, a nie jak pisze pan Redaktor - ponosila z tego tytułu większe koszty, ale coś za coś. a obecna władza tylko liwiduje - niedługo nic już nie będzie bo się nie oplaca - a wszystko co ma być niby oszczędnością to idzie na PR, bankiety, samochody i remonty gabinetów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-07)
 • Tak wygląda u nas szukanie oszczędności w budżecie. Brawo Panie Prezydencie. Będzie więcej kasy na podwyżki dla urzędników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  moll(2012-02-07)
 • Likwidować i łączyć KOŚCIOŁY nie SZKOŁY! Łapy precz od kształcenia dzieci. Ten artykuł na wstepie jak komunistyczna ochydna agitka!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Matteoo(2012-02-07)
 • cóż za demagogia. .. .poprzednia ekipa udawała, ze niec nie widzi. .. .Szanowni Państwo, odwróćmy sytuację, a może za Prezydenta Słoniny młodzi ludzie nie uciekali z Elbląga. Bardzo mi żal tych młodych ludzi, który muszą przenosić się do innej szkoły. Żal z prostego podowu - ponieważ traktuje się ich jak żródło dochodu, jak firmę. .. .czy szkoła ma właśnie takie zadanie? Czy nie ważniejszy jest czasami interes ludzi i to młodych ludzi. .. .oj pokażą oni gdzie miejsce obecnej władzy i to juz przy najbliższych wyborach. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Żalnięty(2012-02-07)
 • oj tam. .. .narzekacze. Ale jaką furą prezydent będzie jeździł:):)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  za moje i twoje:)(2012-02-07)
 • Pozamykac wszystko zakłady szkoły polaków uczyc tylko liczyć do 1000 jak chcieli niemcyzrobic płatne chodniki podatki od deszczu które juz wchodzą mieszkania podnieść 0 100% a dla ludzi postawić namioty na dolince to jest polityka naszego rządu a wojsko co już słyszałem nasz przyjaciel z Ameryki chce wysłać do Syrii na wojnę niech tam rozładuja swoje nerwy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-07)
 • JA ]jeszcze proponuję łaczyc szpitale że nikt na to nie wpadł psychiatryka z chirurgią okuliste z ortopedą ginekologię z laryngologem itd takie możliwości a przecierz jest jeszcze weterynaria można tez połączyć np z pediatrą jaka oszczędność!!! poco kilku lekarzy jak weterynarz może leczyc wszystkich najpierw konia bo złamał kopyto a pózniej człowieka ze złamał nogę prawda że podobne??jest jeszcze jeden nie poruszany temat mozna łaczyc rodziny ile wtedy mieszkań zostanie nawet żona moze przeciez byc wspólna a moze tak jakiś psychiatra w ramach wolnej soboty przebadałby tych naszych mądrych radnych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKOWOKO s.c.
Soczewki progresywne 390zł
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary korekcyjne Oscar Ventura