Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tak minął rok w elbląskiej polityce (opinia)

 
Elbląg, Tak minął rok w elbląskiej polityce (opinia) Czarny marsz - tak licznej demonstracji w Elblągu dawno nie było (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Im mniej polityki, tym więcej wolności – to hasło autorstwa jednego z XX-wiecznych filozofów jest dzisiaj wyjątkowo aktualne. Wydarzenia na krajowej scenie miały w mijającym roku ogromny wpływ na lokalną politykę, zatruły umysły wielu osób i przyczyniły się do pogłębienia podziałów także wśród elblążan.

Symbolem politycznych podziałów jest zniszczenie Dębu Wolności, który rósł w parku Planty. Akcję sadzenia drzew zainicjował w całej Polsce ówczesny prezydent Bronisław Komorowski (PO), w Elblągu drzewko posadził prezydent Jerzy Wilk (PiS), świętowano wówczas 25-lecie odzyskania przez Polaków wolności. W lutym nieznani sprawcy (sprawca) dąb wyciął, zniszczył też tablicę informującą o akcji, być może tylko dlatego, że widnieje na niej nazwisko byłego prezydenta Polski. Ktoś powie: „e tam, to tylko drzewo” albo że „to nie ma związku z polityką, to zwykły akt wandalizmu”. Wandal musiał być wyjątkowo uparty, bo zniszczył także drugie drzewo posadzone w tym miejscu. Do dzisiaj Dębu Wolności nie ma, został tylko kamień ze zniszczoną tablicą.
     
     Takich manifestacji dawno nie było
     
Polityczne podziały widać na elbląskich ulicach, szczególnie podczas różnego rodzaju pikiet i przemarszów. „Oni” nic nie rozumieją, „my” mamy rację. To kim są „oni”, a kim „my” zależy od tego, kto organizuje protest. Największy w tym roku udało się zorganizować przeciwnikom zaostrzania prawa aborcyjnego, ulicami Elbląga w czarnym marszu przeszło ponad 1300 osób. To frekwencyjny rekord, który – biorąc pod uwagę niski poziom angażowania się elblążan w życie publiczne – trudno będzie w najbliższym czasie poprawić.
     Protestuje też Komitet Obrony Demokracji, który skupia w Elblągu kilkadziesiąt osób. Działa jak płachta na byka na politycznych przeciwników, co widać w komentarzach m.in. na portEl.pl Wystarczy zwykła informacja o spotkaniu KOD, by w internecie wylała się fala hejtu. Działacze KOD zdają się tym nie przejmować i robią swoje, na przykład organizując spotkania dla mieszkańców z Lechem Wałęsą czy Jarosławem Kurskim.
     Podziałów nie udało się uniknąć nawet przy obchodach Grudnia 70. Rocznica tragicznych wydarzeń, służąca upamiętnieniu poległych elblążan, zamieniła się w polityczny manifest, do czego przyczynił się przewodniczący elbląskiej Solidarności Jan Fiodorowicz. A wśród mieszkańców rozpoczęła się dyskusja, czy sam pomnik jest dobrym miejscem do organizowania manifestacji i protestów, nie związanych z Wydarzeniami Grudniowymi, a takie właśnie organizowały pod pomnikiem KOD, Nowoczesna i PO podczas ostatnich głośnych wydarzeń w Sejmie.
     
     Radni kontra prezydent
     
Zgrzyta również między politykami samorządowymi. Radni PO coraz częściej krytykują prezydenta Witolda Wróblewskiego za styl rządzenia i nieliczenie się z głosem koalicyjnego klubu, choć za każdym razem po medialnej burzy nastają dni spokoju. Największe działa wytoczył za to klub PiS, który ma większość w Radzie Miejskiej i ta właśnie większość zdecydowała o tym, że po raz pierwszy w historii prezydent Elbląga nie otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu, mimo że zrealizował go zgodnie z założeniami. PiS chciał w ten sposób zwrócić uwagę na brak współpracy prezydenta z klubem opozycyjnym, choć radni doskonale zdawali sobie sprawę, że podejmują decyzję niezgodną z prawem, co później potwierdzili urzędnicy wojewody, unieważniając głosowanie.
     W ratuszu powstała także komisja związku zawodowego „Solidarność”, który ma patrzeć prezydentowi na ręce w sprawach pracowniczych. Tajemnicą Poliszynela jest to, że urzędników do wstępowania do związku namawiał jeden z samorządowców PiS.
     
     Wizja z kanałem
     
Zresztą PiS w mijającym roku znacznie ograniczył swoją medialną aktywność. Klub radnych jak i posłowie rzadko organizują konferencje prasowe (w poprzednich latach byli bardziej aktywni), sporadycznie wypowiadają się w mediach na tematy ważne dla miasta i regionu, jakby liczyli na to, że wystarczy, jak od czasu do czasu do Elbląga przyjedzie Jarosław Kaczyński i roztoczy wizję Elbląga jako czwartego portu RP. Podczas ostatniej wizyty w naszym mieście prezes PiS oficjalnie ogłosił, że kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną zostanie zbudowany do 2022 roku, przedstawiono też harmonogram prac, który – trzeba przyznać – jest krok po kroku realizowany. Kilka dni temu Urząd Morski w Gdyni wybrał firmy, które zaprojektują kanał i będą nadzorować przebieg prac.
     Kanał to także okazja do zbicia politycznego kapitału. PiS zarzuca PO, że inwestycję opóźniała, lokalni politycy PO tłumaczą, że to za ich rządów powstała większa część dokumentacji, z której teraz korzysta PiS. Sama zresztą dokumentacja była przedmiotem śledztwa, które wszczęto na wniosek posła Jerzego Wilka. Prokuratura nie dopatrzyła się nieprawidłowości podczas jej tworzenia i sprawę umorzyła.
     
     MRG i NATO
     
Na dalszy plan wobec zagęszczenia się politycznej atmosfery zeszła sprawa Małego Ruchu Granicznego, który rząd zawiesił w lipcu. Silne początkowo protesty wyraźnie wyhamowały, mieszkańcy po obu stronach granicy przyzwyczaili się już do nowych reguł, choć za wizy muszą płacić o wiele więcej niż za zezwolenia MRG. Efekt jest taki, że z wyjazdów do Polski korzystają bogatsi mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego, a polscy przedsiębiorcy, nastawieni na rosyjskich klientów i turystów, liczą straty.
     Na "osłodę" Elblągowi pozostaje informacja, że w naszym mieście będzie stacjonować dowództwo sił NATO, które będzie koordynować działania batalionów stacjonujących w państwach bałtyckich. Do Polski pierwsi żołnierze mają dotrzeć już w styczniu.
     
     Zmiany kadrowe
     
W mijającym roku doszło do kilku istotnych zmian kadrowych. Z funkcji wiceprezydenta Elbląga zrezygnował Bogusław Milusz, który wkrótce został dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Korczaka. Prezydent Witold Wróblewski nie wybrał nikogo na jego miejsce, za to powołał na stanowisko doradcy ds. oświaty i kultury Piotr Żuchowskiego, przewodniczącego sejmiku wojewódzkiego i byłego wiceministra kultury.
     Nowym dyrektorem elbląskiej delegatury Kuratorium Oświaty została Małgorzata Adamowicz, dotychczasowa radna PiS. Jej miejsce zajął w radzie Paweł Kowszyński. Mandat radnego po rezygnacji Marka Mitala otrzymał także Piotr Derlukiewicz.
     Nowego dyrektora ma też elbląskie biuro regionalne Urzędu Marszałkowskiego. Po wybraniu na senatora Jerzego Wcisły konkurs na to stanowisko wygrała – zgodnie z przewidywaniami – Grażyna Kluge, wiceprezydent Elbląga za czasów Grzegorza Nowaczyka, później wicewojewoda warmińsko-mazurska.
     Jakie zmiany przyniesie 2017 rok? Jak obstawiacie?
     
     W piątek podsumujemy rok w elbląskiej gospodarce, a w sobotę - w kulturze.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Kiepskie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  (2016-12-29)
 • Bardzo kiepskie, dlatego wole elblag info, mniej polityki, więcej o Elblągu ciekawych rzeczy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 4
  (2016-12-29)
 • Co do tekstu. .. .ok! Ale warto zauważyć, że w Elblągu i Kraju, który jest w rozsypce jak twierdzą niektórzy buduje się niezliczoną ilość nowych lokali tak mieszkalnych jak i usługowych, ich ceny przyprawiają zawrót głowy nastąpił zdecydowany wzrost zakupu nowych aut, a elblążanie wyjeźdzają na coraz to bardziej egzotyczne wakacje. .. .no co raz mniej elblążan uczestniczy w życiu swoich parafii, a to coś oznacza. .. a jaki będzie 2017.. .na peno burzliwy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 5
  Kat.Naa.Idiotów(2016-12-29)
 • Takimi dziećmi zastawiać się i posługiwać w polityce, to wstyd. !!! Dajcie im dorosnąć w normalnym, spokojnym Elblągu, nie narzucając im swoich poglądów. Wiadomo czyich, burzycieli. .Sami wybiorą normalność na pewno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  (2016-12-29)
 • Dzięki Wam, mój mąż z chęcią zaklei mi usta, mówiąc, że to modne. I nici z zakupów! Wielkie dzięki!!! Lepiej zaklejcie sobie drzwi w domu i tam siedźcie. Bo przez Was mam więcej problemów. Nawet z dziećmi nie można nigdzie wyjść, bo wszędzie ten Wasz głupawy happening! Do roboty się weźcie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 4
  (2016-12-29)
 • Portel jeśli chcecie być jeszcze choć trochę poważni i wiarygodni to proszę nie pokazujcie tej sekty antypolskiej, która jak kameleon występuje pod wieloma postaciami: kod po, N, czarne marsze, pseudo strajki itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 6
  RepolonizacjaPolskikonieczna(2016-12-29)
 • Wszędzie się znajdą jakieś przyglupy tylko po co ich windowac na piedestal?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  (2016-12-29)
 • Jerzy Wcisła został senatorem, a nie posłem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Un(2016-12-29)
 • Do szkoły dzieciarnia. A nie z Kodorastami sie ganiac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 4
  (2016-12-29)
 • Widły i gnój wywalać, to się i pracy i pokory nauczycie! Docenicie to co piękne w życiu. Z nudów się Wam w Czarnej Dziurze poprzewracało. Nawet książki historycznej nie przeczytają, wypracowania nie napiszą, a mądrzą się. .. !!! Tacy tolerancyjni? A z babci, co sama targała węgiel, prała w stawie, gnój wyrzucała, krowy ręcznie doiła i chodziła do kościoła-bo tam spokój znajdywała, to potrafią tak bluźnić, że aż przykro!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 4
  (2016-12-29)
 • najistotniejsza informacja: POrtel stał się rzecznikiem prasowym i propagandzistą antypolskiego zlepka folksdojczy i POlszewików w skrocie -KOD
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 5
  jehowaklarkson(2016-12-29)
 • Tuba propagandowa KODorastów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 6
  (2016-12-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
Szafka RTV pod telewizor Remo Biała 170 cm
AMK Kuchnia 7
AMK Kuchnia 12