UWAGA!

Tańczący elegant, który wie, czym jest czujność (Opowieści z lasu, odc.105)

 Elbląg, Żuraw zwyczajny
Żuraw zwyczajny (fot. Jan Piotrowski)

Jest nie tylko symbolem nadchodzącej wiosny, ale i szczęścia, długowieczności oraz... wierności małżeńskiej. To zapewne dlatego, że żuraw łączy się w pary na całe życie. Sylwetkę tego dostojnego ptaka można dostrzec w logo Polskich Linii Lotniczych LOT. A także zaobserwować na terenach wokół Elbląga.

Ten większy od bociana, popielatoszary ptak ma długie nogi, smukłą, wyprostowaną szyję, czarne pióra na grzbiecie oraz na ogonie. Jego cechą charakterystyczną jest również czerwona "czapeczka" na czubku głowy. Jak podaje Encyklopedia Leśna żuraw osiąga długość ciała do 119 cm, rozpiętość skrzydeł do 222 cm, a jego masa ciała waha się od 4 do 7 kg.
       Ptaki te odlatują jesienią do cieplejszych krajów i wracają z nich na wiosnę. Można je dostrzec jak lecą w charakterystycznym kluczu w kształcie litery V, a przede wszystkim usłyszeć.
       - Odgłosy, które wydają nazywane są klangorem – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Po przylocie z zimowisk w żurawim gronie rozpoczynają się... tańce. I to nie byle jakie, bo godowe.
       "To połączenie niezwykłych ukłonów, podskoków i obejść z rozpostartymi skrzydłami, przypominających objęcia partnerów. Tylko nieliczni mogli obserwować ten zapierający dech w piersiach pokaz" – tak opisuje to Rafał Śniegocki w swoim artykule "Żuraw. Ptak o wielu symbolach", umieszczonym na łamach RDLP w Poznaniu. 
       - Warto dodać, że ptaki te łączą się w długoletnie pary i są wierne swoim partnerom – opowiada Jan Piotrowski. - Gniazdo budują na bagnach, wymokliskach i innych mokradłach, generalnie w trudno dostępnych miejscach. W okresie od marca do kwietnia samica składa dwa jaja, które wysiaduje na zmianę z samcem przez około miesiąc. Pisklęta, które się wyklują mogą od razu opuścić gniazdo, są dość samodzielne i szybko rosną.
       Czym żywi się żuraw?
       - Nie jest to ptak wybredny, więc zje zarówno drobne owady, mięczaki, kręgowce, jak i jagody czy inne rośliny – tłumaczy leśnik.
       Gatunkowi temu przypisuje się również wiele znaczeń.
       "W literaturze żuraw opisywany jest jako ptak symbolizujący szczęście, dobrobyt, płodność, a także długowieczność. Był nie tylko wysłannikiem wielu bogów, lecz również stanowił ich nieodłączny atrybut" – wyjaśnia Rafał Śniegocki i dodaje, że żuraw, ze względu na swoją ostrożność, jest również symbolem czujności. - "(...) Uważano, że zasypiając na jednej nodze, żuraw w drugiej trzyma kamień. Była ona podkulona i schowana w piórach. Gdy ptak zapadał w sen, kamień upadał na stojącą nogę i budził żurawia. Dzięki temu nasz dzielny wartownik nigdy nie tracił swej czujności. Możemy się nawet doszukać na średniowiecznych herbach i godłach wizerunku żurawia trzymającego ów kamień, z podpisem „Ut alii dormant", co oznacza: „Aby inni odpoczęli"".
       W okolicach Elbląga żurawia można zaobserwować na przykład na terenie Rezerwatu Jezioro Druzno. - Ci, którzy w ten weekend wybrali się na wycieczkę po Wysoczyźnie Elbląskiej, również mogli je usłyszeć - dodaje Jan Piotrowski.
       Gatunek ten znajduje się pod ochroną.
oprac. mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama