UWAGA!

Targowanie się elbląskich szkół (o ucznia)

 Elbląg, Targowanie się elbląskich szkół (o ucznia)
fot. AD

Wiedza to towar, którego wartość trzeba reklamować – mówił prezydent Grzegorz Nowaczyk na uroczystym otwarciu X Elbląskich Targów Szkół Ponadgimnazjalnych, które organizowane są w Zespole Szkół Mechanicznych przy ul. Komeńskiego. Jeszcze jutro zainteresowani będą mieli szansę porównać oferty poszczególnych szkół. Zobacz zdjęcia.

Targi adresowane są do gimnazjalistów, zwłaszcza do tegorocznych trzecioklasistów i ich rodziców. Jest to także doskonała okazja, by zapoznać się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych.
       – Młodzież, ale także rodzice szukają szkoły, która stworzy odpowiednie warunki do rozwoju dziecka. Te targi mają za zadanie pomóc im w podjęciu decyzji – przyznaje Grażyna Kluge, wiceprezydent Elbląga. – Ze względu na obecną sytuację, czyli niż demograficzny, spada ilość uczniów kończących gimnazjum, ale system edukacyjny jest na tyle drożny, że potrafi dostosować się do określonych warunków.
       Od początku celem targów jest zgromadzenie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w jednym miejscu, by odwiedzający mieli szansę sprawdzić oferty wybranych placówek w jednym czasie.
       – Młodzież chce osobiście porozmawiać z przedstawicielami danej szkoły, dopytać się, jaka panuje atmosfera i jakie są warunki w wybranej przez nich szkole – wyjaśnia Ewa Komarzeniec, nauczycielka w Zespole Szkół Mechanicznych, a także koordynator targów z ramienia dyrektora placówki. – Ponadto istotny jest fakt, że uczniowie spoza Elbląga mają szansę w ciągu jednego dnia obejrzeć wszystkie oferty, które ich interesują.
       W tym roku swoją ofertę prezentuje osiemnaście szkół ponadgimnazjalnych oraz Centrum Kształcenia Praktycznego. Ponadto gimnazjaliści mogą zapisać się na bezpłatną poradę dotyczącą zawodu. – Szczególnie polecane są diagnozy psychologiczne, które mają za zadanie określić indywidualne predyspozycje ucznia do wykonywania danego zawodu – mówi Magdalena Gliniecka- Rękawik z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Elblągu. – Na spotkanie uczeń może zapisać się sam, ale opinia wydawana jest już na pisemny wniosek rodziców lub opiekuna dziecka.
       Targi cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy już niedługo będę musieli dokonać wyboru przyszłej szkoły, a co za tym idzie, przyszłego zawodu.
       – Interesuje mnie profil społeczno-prawny w liceum. W przyszłości chciałabym zostać prawnikiem – mówi Patrycja, uczennica gimnazjum z Elbląga. – Na początku chciałam iść na medycynę, ale teraz myślę o prawie. Chcę mieć dobry zawód, żebym mogła się utrzymać za swoją pensję.
       – Chciałabym w przyszłości być projektantem wnętrz, dlatego nie wiem, czy wybrać liceum, czy technikum – przyznaje Beata, uczennica gimnazjum z Młynar. – Dobrze, że są te targi, przynajmniej mam okazję porównać te dwie szkoły od razu, nie muszę gdzieś dodatkowo szukać informacji.
       – Wszyscy przede wszystkim pytają, czy można się dostać, jak wysoki jest poziom – dodaje Monika, uczennica elbląskiego liceum promująca swoją szkołę na targach. – Padają także pytania o zajęcia dodatkowe, o atmosferę w szkole.
       Jest to świetna okazja zarówno dla uczniów, jak i dla samych szkół, które muszą przekonać ucznia do siebie, jak najlepiej się zaprezentować. – Myślę, że takie targi są bardzo potrzebne, bo uczniowie mogą nas poznać – dodaje Katarzyna Tyburska, wicedyrektor III Liceum Ogólnokształcącego. – Jest to druga tego typu impreza, oprócz Drzwi Otwartych, na której szkoła ma szansę pokazać swoją ofertę.
       Organizatorem Targów jest Departament Edukacji Urzędu Miejskiego oraz Zespół Szkół Mechanicznych. Zainteresowani mogą jeszcze jutro wybrać się na Targi do Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Komeńskiego, w godzinach od 10 do 16.30.
      

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Za uczniami idzie ogromna kasa, więc szkoły biją sie o niego, niestety poziom nauczania już zawodzi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    rtv_tubi(2012-03-22)
  • Nie polecam ZST (budowlanki). Chodziłem tam przez 4 lata i żałuje. .niektórzy nauczyciele nie przychodza w ogóle na lekcje i sie siedzi cały dzień jak głupi. .a po 4 lata gdy trzeba napisać mature to nic sie nic nie umie. .koledzy którzy w gimnazuj byli mniej wiecej na moim poziomie a poszli do LO mieli zdecydowanie lepsze wyniki niż ja
  • piękna sprawa tylko po jakich drogach tam wszyscy dojechali? może trzeba wykształcić specjalistów w zakresie budownictwa drogowego
  • Droga mlodzieży odradzam wam szkołe na ul. Grottgera 34 (ZST), ponieważ idąc tam człowiek sie cofa a nie rozwija. Rok temu skończylem tą szkole, mature zdałem slabo, ponieważ nauczycele slabo uczą, większość nie przychodzi często na lekcje np Pani Dyrektor ma lekceważący stosunek do uczni, nie przychodzi tylko wymaga. Także radzę wybrać inna placówke żeby później tego nie żałować.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Absolwent(2012-03-22)
  • Kończcie te targi szybciej bo mnie już wkurza te łażenie na lekcje przez piwnice; d
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    uczeń ZSM(2012-03-22)
  • Jak ja kończyłem podstawówkę (1995) to ciężko było znaleźć szkołę a selekcja przypominała prawie casting do cyrku ! Teraz dobrze im tak że mają mało uczniów, niech giną szkoły jedna po drugiej !!! Role się troszkę odwróciły hehehe!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pogromca budy(2012-03-22)
  • Drodzy gimnazjaliści odradzam Wam Technikum budowlane (ZST) zmarnujecie tam 4 lata ze swojego życia. Nauczyciele nie przychodzą na lekcje, już nie wspominając, że lekcje zawodowe to istna parodia. Ukończyłem tą szkołę rok temu i wiem jak tam jest. Ta instytucja nie powinna mieć statusu szkoły można ją nazwać placówką. abcd
  • na "elblag 24 kropka pl" jest ciekawy artykuł pt. Czy prezes EPEC popełnił przestępstwo? i mowa jest w nim nawet o naszym grzesiu!
  • Heeh, z perspektywy wielu lat kiedy to kończyłem liceum, a wcześniej jeszcze byłem na takich targach i wybierałem liceum, to teraz się śmieję z tego co mówią przyszli licealiści. Ale ja też tak myślałem jak oni. Gdy kończyliśmy gimnazjum to też myśleliśmy że to które liceum wybierzemy, będzie miało wielkie znaczenie na przyszłość. Np. że po skończeniu zsti będziemy informatykami w wielkich korporacjach :)) Prawda jest taka że w większości przypadków w trakcie trwania Liceum, jeszcze nie raz zmienicie swoje plany życiowe. I dopiero (teoretycznie) po maturze będziecie na tyle dojrzali aby wiedzieć co chcecie w życiu robić. Ale patrząc na rzeczywistość, widać że większość absolwentów szkoły średniej wybiera kierunki po których jest pewne bezrobocie. .. niestety
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kondziur(2012-03-22)
  • Tak samo nie polecam ZST na Grottgera i apeluje do władz o porządną kontrole w tej szkole. Brak podejścia do ucznia i mega niski poziom. Więc jeśli nie chcecie później żałować to omijajcie tą placówkę szerokim łukiem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    na serio(2012-03-22)
  • Niestety ale muszę zgodzić się z tymi którzy wcześniej wypowiadali się na temat ZST [dawniej TB]. W tej szkole aktualnie liczą się tylko klasy mundurowe resztę ma się głęboko w poważaniu. Nauczyciele kiedy chcą przychodzą na lekcje. Jak im się przypomni to przyjdą. Promują szkołę jakby była ósmym cudem świata a w rzeczywistości przypominają sobie że istnieje coś takiego jak matura i egzamin zawodowy dopiero w 4 klasie, tylko że wtedy jest już za późno. Ogólnie mówiąc więzienie w którym nie uczą a wymagają. Szkoła nadaje się do śmiechu warte. .Zdecydowanie nie polecam.
  • Warto też dodać że ''szkoła'' w tym przypadku placówka jest pod kluczem, tzn. toalety są zamykane i wyjścia ze szkoły, więc nie można się załatwić (chyba że pójdzie się po klucz) ani wyjść. Nie warto marnować 4 lat dla tej szkoły. ..
Reklama