Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tej paczki nie powinien nieść uczeń (wracamy do tematu)

 
Elbląg, Tej paczki nie powinien nieść uczeń (wracamy do tematu) Kwas rozlał się na schodach w szkole (fot. MS. arch. PortEl.pl)
Rek

W Szkole Podstawowej nr 19 doszło do nieszczęśliwego wypadku. Uczeń, który transportował paczkę z sekretariatu do pracowni chemicznej, przewrócił się. Dwie butelki, z kwasem azotowym i solnym, stłukły się na schodach. Szkołę sprawnie ewakuowano, a 13-latek trafił do szpitala z poparzeniami drugiego i trzeciego stopnia. Spędzi tam kilka tygodni, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Zdarzenie, do którego doszło we wtorek, 17 października, wyjaśnia policja, Urząd Miejski, kontrolę przeprowadza również Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

- Policjanci z Elbląga wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Te okoliczności to oczywiście ustalenie, między innymi, kto zlecił zamówienie, czy nauczyciel wiedział, co było w paczce – wyjaśnia Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP w Elblągu. - Dochodzenie jest prowadzone pod kątem narażenia dziecka na niebezpieczeństwo. W tej sprawie policjanci dokonali oględzin miejsca zdarzenia, przepytano kadrę pedagogiczną, zabezpieczono ślady. Kolejno odbędą się przesłuchania: dyrektora, administracji, nauczycieli. Będziemy także posiłkować się opinią biegłego z zakresu medycyny, który określi obrażenia, jakich doznał chłopiec.
     Do sprawy odnosi się również Departament Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego, który sprawuje kontrolę nad miejskimi placówkami.
     - Wydarzenie nie powinno mieć miejsca zgodnie z zasadą, że nauczyciel sprawuje funkcje dydaktyczne i opiekuńcze, a uczeń nie powinien pozostawać sam bez opieki. Ta podstawowa zasada przypominana jest wielokrotnie na posiedzeniach rad pedagogicznych. 12 października br., na posiedzeniu rady pedagogicznej, dyrektor szkoły, w której zdarzył się wypadek, po raz kolejny przypominał o niej kadrze nauczycielskiej – wyjaśnia Departament za pośrednictwem biura prasowego Urzędu Miejskiego. - W tej chwili prowadzone jest postępowanie wyjaśniające prowadzone przez elbląską policję, Departament Edukacji i Sportu UM na bieżąco monitoruje sytuację w szkole, udziela też niezbędnych informacji, o które prosi policja. Z posiadanych przez UM informacji wynika, że kontrolę, zgodnie ze swoimi kompetencjami, planuje przeprowadzić Kuratorium Oświaty. Trwa postępowanie, które powinno wyjaśnić przyczynę zaistniałego wypadku i ustalić osoby odpowiedzialne za to zdarzenie. Do wyników tego postępowania w pierwszej kolejności odnosił się będzie dyrektor szkoły.
     Edward Pietrulewicz, który pełni tę funkcję, tłumaczy, że na razie jest na etapie wyjaśniania sprawy. Zaznacza, że doszło do nieszczęśliwego wypadku.
     - Paczki były słabo oznakowane, nie było oznaczeń, że są to substancje żrące. Były one zapakowane w zwykłym kartonie owiniętym folią, trudno było stwierdzić, że to coś niebezpiecznego - opowiada dyrektor SP nr 19.
     Edward Pietrulewicz podkreśla jednak, że do takiej sytuacji – w której to uczeń przenosi taką paczkę - nigdy nie powinno dojść.
     Jakie konsekwencje poniosą ci, którzy do niej dopuścili?
     - Za wcześnie, żeby o tym mówić, ale one na pewno będą. W Karcie Nauczyciela określone są procedury, zajmie się tym komisja – mówi dyrektor SP nr 19. - Muszę powiedzieć, że osobiście bardzo żałuję, że tak się stało. Uderza to w nauczycieli, uczniów, w szkołę, we mnie. To wypadek, który nie powinien się wydarzyć.
     Edward Pietrulewicz musi również przekazać dokładne wyjaśnienia do Kuratorium Oświaty w Olsztynie, które nadzoruje tę sprawę.
     - Wizytatorzy są dzisiaj w szkole, więc dzisiaj nic więcej nie powiem. Czekamy również na informację od dyrektora szkoły, jego ocenę faktów – mówiła Barbara Antczak, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Olsztynie. - Sprawa jest cały czas monitorowana przez Kuratora Oświaty.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A czy nie jest tak, że za szkołę odpowiada dyrektor? Przecież to on powinien sprawować nadzór nad wszystkim, co tam się dzieje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  34 10
  (2017-10-18)
 • to, że nauczyciel zlecił to jedno (przecież za mało zarabia, żeby poświęcić swoją przerwę i przed lekcją odebrać paczkę) a zlecił na pewno. .. kto dziecku tą paczkę dał? ktoś w sekretariacie. .. tak samo odpowiedzialny jak nauczyciel, oboje wypad ze szkoły z zakazem pracy w takich placówkach! W jakim stanie jest dziecko, jakie ma rany, jakich zabiegów będzie potrzebował? i tak pewnie kara będzie za słaba. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21 22
  (2017-10-18)
 • Jak Paczka to tylko Poczta Polska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 6
  (2017-10-18)
 • Wydaje się, że w takim przypadku - poparzenie drugiego i trzeciego stopnia - powinien z urzędu wkroczyć prokurator i inspekcja pracy. Uczeń dostał paczkę w sekretariacie - w drzwiach dyrektora. Paczka do gabinetu chemii. Nie sprawdzono asygnaty przewozowej? Dlaczego nauczyciel posłał ucznia? Dlaczego sekretariat wydał paczkę uczniowi? A UM natychmiast wie, że 12 października dyrektor mówił o takim przypadku. 12 października umawiano się na "czytanie książek" w zacisznym zajeździe z okazji nagrodzenia dyrektora " za zasługi". Zasługi wyszły jak szydło. Tylko obiektywny i odważny prokurator. Gdyby to było dziecko właściwych rodziców, to odszkodowania sięgnęły by Smoleńska a łby spadały by z hukiem z foteli. Urząd natychmiast broni dyrektora, który sam, z poczucia przyzwoitości, na czas dochodzenia powinien poprosić o odsunięcie z fotela, ale. .. To wasz folwark, ale nie wasze dziecko. Gdyby dostał kroplę w oczy? Ukarzą nauczyciela i tyle. Reszta, ta zasadnicza, jest pod opieką kolegów prosiaczka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  39 7
  "dyrektormówił"(2017-10-18)
 • Przed chwilą w Interwencji mówili że chłopiec prawdopodobnie będzie miał przeszczep skóry. Masakra. Jak to nie wiedzieli co było w kartonach- chyba chemica wiedziała co zamówiła do pracowni!!!! Kawkę do gabinetu wiedzą jak zanieść ale kartony niech dzieciak nosi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 8
  (2017-10-18)
 • 1.Nikt nie wiedział co jest w środku, paczka była nie oznakowana, na fakturze było napisane że są to pomoce dydaktyczne 2.Kiedy nauczyciel ma to zrobić na lekcji nie może zostawić klasy, bo w klasie by się coś stało i też by było na niego, a na przerwie sprawuje dyżur na holu. 3.Równie dobrze listonosz mógłby się oparzyć, albo nauczyciel i wtedy by takiego szału nie było To był tylko niewinny wypadek i nagle z winy firmy na nauczycielce są wieszane psy. Ogarnijcie się ludzie. Przytrafił się wypadek i od razu zwalniać nauczycielkę, a może tak wszystkich nauczycieli po przecież mogli kontrolować korytarz w trakcie lekcji i zajmować się klasą jednocześnie. Albo niech nauczyciele uczą dzieci, a przy okazji na tablecie monitorują szkołę ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 18
  (2017-10-18)
 • Pitu pitu nie na każdej przerwie sprawuje dyżur- nie róbcie z siebie sierotek (to jedna gora dwie przerwy w ciągu dnia). Jak zanieść kubek z kawunią to wiedza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 18
  (2017-10-18)
 • W czasie lekcji uczeń ma być w klasie a nie na korytarzu i nie trzeba go monitorować. Nauczyciel po to ma przerwę- nie jedną albo olejny dzień od 7 rano może paczuszki nosić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 8
  (2017-10-18)
 • Czy już nauczyciel i dyrektor otrzymali nagany od prezydenta? A co z nagrodą prezydencką p. dyrektorze?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 10
  wist(2017-10-18)
 • Do kogo on ma pretensje, że paczki były słabo oznakowane? Chyba do siebie. Tłumaczenie dziecka z przedszkola.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 11
  Alejaja(2017-10-18)
 • A Portel informował o LEKKIM oparzeniu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 0
  (2017-10-18)
 • Ktoś zaczyna pitolenie od : "1.Nikt nie wiedział. .. ". Bredzisz nauczycielu. Paczkę może donieść sekretarz, kurier bezpośrednio, obsługa techniczna. Paczkę, i cokolwiek nie adresowane do ucznia, zapracowany nauczyciel może odebrać osobiście po zakończeniu pracy z uczniami. Tylko prokurator, bo wszelkie komisje miejskie, kuratoryjne i szkolne, to kolesie którzy nie dopatrzą się. .. .Prezydent też się nie dopatruje. Po pierwsze - dyrektor powinien być zawieszony lub zdjęty, bo on odpowiada za wszystko, a skoro dziecku wydano paczkę do chemii, to w szkole tej taki zwyczaj jest normą, a dyr nie ma autorytetu skoro w czwartek "mówił" a we wtorek jego mowa stała się ciałem. Skumplowanie przynosi efekty. Rodzice dziecka weźcie dobrego adwokata i zapewnijcie przyszłość waszemu dziecku, bo zostanie "udowodnione", że sam wziął, porwał paczkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 13
  dobredzisława(2017-10-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA