UWAGA!

To był początek

W uroczystościach z okazji 26. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbyły się w czwartek 31 sierpnia, wziął udział m.in. pierwszy przewodniczący Solidarności w Elblągu.

Tadeusz Chmielewski doskonale pamięta moment podpisania historycznych dokumentów. Czekał na to wydarzenie wraz ze strajkującą załogą elbląskiej Fabryki Domów.
     - Z przedstawicielami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego umówiliśmy się, że sygnałem do zakończenia strajku i rozejścia się będzie transmisja na żywo z podpisania porozumienia - wspomina przewodniczący. - W tym dniu, a była to niedziela, odbyła się msza święta i po niej zasiedliśmy przed czarno-białym telewizorem. Kiedy porozumienie zostało podpisane, przewodniczący MKS-u Lech Wałęsa oznajmił, że w tym momencie kończymy strajk generalny w całym kraju. Poczuliśmy ogromną ulgę i radość, że zaczęło się coś nowego. Nie wiedzieliśmy, co dokładnie, ale wiedzieliśmy, że jest to początek czegoś dobrego dla naszych dzieci i dla naszego kraju.
     Z okazji 26 rocznicy tych wydarzeń w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego odbyło się w czwartek seminarium naukowe na temat wydarzeń Grudnia 1970 oraz lat 1980-81 w Elblągu, a mszę w katedrze św. Mikołaja odprawił biskup pomocniczy Józef Wysocki.
     Mianem Porozumień Sierpniowych określa się trzy porozumienia, jakie rząd PRL zawarł z komitetami strajkowymi powstałymi w sierpniu 1980 roku w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu. Rząd zgodził się na powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ Solidarność. Rząd zobowiązał się też m.in. do wniesienia do sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury i przyznania pracującym prawa do strajku.
     
SZ

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A obecnie, co pozostało z gtych porozumień? Co teraz za praw mają zwylki robotnicy? Proszę zrbić zestawienie, co za uprawnienia i zabezpieczenia, kiedyś w "okresie zniewolenia" posiadali ludzie przcy najemnej, a co mają obecnie? Pozostaje pytanie, o czyje interesy walczyli wóczas i czy to sie opłacało.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    karolisko(2006-09-02)
  • Co mają z tego "robole"? Irlandia czeka. Ot i cała wolność.
Reklama