Środa 18-07-2018, imieniny Szymona, Kamila
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dni Elbląga 2018. Dni Elbląga 2018.

Tragedia na wodzie. Nie żyją cztery osoby

..., a moim
zdaniem
Zobacz 88
komentarzy
Zobacz
fotoreportaż
Zobacz lokalizację
zdarzenia na planie
Zamknij
Wpisy w kategorii Inne
Proszę czekaćCzekaj
Dodaj do
zakładek
Wersja
do druku

2014-04-13 14:03
 
Elbląg, Tragedia na wodzie. Nie żyją cztery osoby fot. Witold Sadowski
Rek

Dziś (13 kwietnia) przed godz. 13 na kanale Cieplicówka, niedaleko Wyspy Nowakowskiej, doszło do tragedii na jachcie Atlanta. Zginęła czteroosobowa załoga. Do wypadku doszło, gdy maszt jachtu zahaczył o przebiegającą nad wodą linię energetyczną. Na miejscu pracują policjanci i strażacy. Zobacz zdjęcia z miejsca tragedii.

- O godz. 12.53 otrzymaliśmy zgłoszenie z policji o pożarze jachtu żaglowego, który zapalił się na kanale Cieplicówka - mówi mł. bryg. Mariusz Dzieciątek, dowódca JRG2 w Elblągu. - Do zdarzenia natychmiast zostały wysłane dwa zastępy strażaków: jeden z OSP Nowakowo, jeden z JRG2 oraz samochód operacyjny z łodzią. Na miejscu okazało się, że jacht żaglowy płynący w stronę Cieplic masztem zahaczył o linię wysokiego napięcia biegnącą nad kanałem. Na pokładzie wybuchł pożar. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosła cała załoga jachtu - kończy mł. bryg. Mariusz Dzieciątek.
     - Z wstępnych ustaleń wynika, że jachtem płynęły  cztery osoby - mówi asp. Krzysztof Nowacki z zespołu prasowego KMP w Elblągu. I dodaje: - Wszystkie zginęły na miejscu prawdopodobnie od impulsu elektrycznego po zahaczeniu przez maszt jachtu o linię wysokiego napięcia. Następnie jednostka się zapaliła. Na miejscu pracują policyjni technicy, prokurator i biegli sądowi. Przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia zbada prokuratura przy współudziale policji.
     Jak się dowiedzieliśmy, jacht Atlanta był zarejestrowany w Elblągu, należał do osoby prywatnej. - Kanałem Cieplicówka żeglarze raczej nie pływają, częściej można na nim spotkać kajakarzy - mówi nam jeden z elbląskich żeglarzy. - Trudno powiedzieć, dlaczego akurat tam wpłynęła załoga, musiała tam się dostać od strony Nogatu, bo z drugiej strony od Wyspy Nowakowskiej nie można wpłynąć z podniesionym masztem. To dla całego naszego środowiska wielka tragedia, po raz pierwszy doszło do tak wstrząsającego wypadku.
     Na razie nie zidentyfikowano ofiar. Warto dodać, że na kanale Cieplicówka nie ma oznaczeń, przestrzegających żeglarzy przed nisko zawieszonymi liniami energetycznymi.
     

Witold Sadowski, RG
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Jaka nazwa jachtu????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 11
  Żeglarka92(2014-04-13)
 • Tragedia [*]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 1
  gfdsa(2014-04-13)
 • jacht Atlanta. Szok i niedowierzanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 2
  jacht1234(2014-04-13)
 • Tragedia! Od wielu lat monituję gdzie tylko można, wysyłam pisma o niewłaściwie oznakowanych liniach energetycznych i niewiele to daje. Poprawiono oznakowanie na Szkarpawie i Wiśle Królewieckiej (gdzie np. przez 2 lata były znaki przy liniach bez żadnych oznaczeń, albo pokazujące różne wysokości tej samej linii nad wodą!) Niestety, info kpt Siagło ze Straży Poż, cyt w artykule Gazeta. pl (wiadomosci. gazeta. pl/wiadomosci1,114871,15792909,4_osoby_zginely_na_jachcie__Maszt_zahaczyl_o_linie. html#BoxSlotII3img) " Na Żuławach mamy do czynienia z wieloma miejscami gdzie przepływa się pod liniami wysokiego napięcia, takie miejsca są dobrze oznakowane - wyjaśniał. " jest całkowicie nieprawdziwa. Pan Siagło został przez kogoś wprowadzony w błąd albo nie ma odpowiednich danych. Oznakowanie linii wn jest na całym Pomorskim Szlaku Żeglarskim fatalne lub nie ma go wcale. Szczególnie na wielu " bocznych szlakach" które nie są oficjalnie drogami wodnymi, ale można po nich pływać jak Tuga, Dzierzgoń, Balewka, Cieplicówka, Motława (powyżej Mariny w Gdańsku), Liwa i wiele innych. Tam, nie ma żadnych znaków! Nawet na głównych szklakach np Szakarpawie są odnogi, zachęcające do cumowania na noc, gdzie są nieoznakowane linie wn. Często tablice z obu stron linii pokazują różną wysokość, albo nie ma ich w ogóle. Trochę na ten temat tutaj: zalewwislany. pl/linie-wysokiego-napiecia O samej Cieplicówce tutaj: zalewwislany. pl/rzeki-delty-wisly-petla-zulaw/cieplicowka Piotr
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 1
  (2014-04-13)
 • a czy czasem tam niema zakazu pływania??? chyba tak co ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 23
  ż(2014-04-13)
 • Nie, nie ma zakazu pływania. To że to nie jest oficjalna " droga wodna" dla statków ale możliwa do żeglugi turystycznej, nie powinna zwalniać od ustawienia odpowiednich znaków informacyjnych. Taka sama sytuacja jest na Tudze, Dzierzgoniu, Balewce, Liwie, Motławie (powyżej Mariny w Gdańsku), ale i np. na Pasłęce na odcinku z Nowej Pasłęki do Braniewa i wielu innych szlakach. Ale nie tylko! Nieoznakowane druty przechodzą tuż przy narożniku basenu w porcie rybackim w Krynicy Morskiej. Może nastąpić " przeskoczenie" iskry! Po wybudowaniu marin w ramach Pętli Żuławskiej zarządzający tymi szlakami powinni przewidzieć, że będzie tu pływać coraz więcej wodniaków i oznakować linie także na szlakach " na uboczu:" . A akurat Cieplicówka powinna być zmodernizowana i udostępniona do żeglugi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  35 0
  (2014-04-13)
 • wielkie współczucie, na żywo strasznie to wyglądało...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 12
  cieplicówka(2014-04-13)
 • Doświadczony żeglarz. .. .szok. .. .. chyba że jacht zerwał się z cumy/kotwicy. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 4
  (2014-04-13)
 • Tragedia! Z drutami na całym szlaku jest jednak jeden wielki skandal: zalewwislany. pl/linie-wysokiego-napiecia W wywiadzie dla Gaz Wybiorczej I TVN starszy kapitan Przemysław Siagło, z elbląskiej straży pożarnej mówi nieprawdę! cytat: " Na Żuławach mamy do czynienia z wieloma miejscami gdzie przepływa się pod liniami wysokiego napięcia, takie miejsca są dobrze oznakowane - wyjaśniał. " Tio nieprawda! Linie są źle oznakowane lub nieznakowane wcale! Na Wiśle Królewieckiej przez dwa lata były tablice gdzie nie było w ogóle naniesionej wysokości linii nad wodą! Przez wiele lat na Szkarpawie była skandalicznie niska linia o wysokości 12 metrów w Chełmku! Dopiero w 2013 poprowadzono ją pod wodą. .. ale zostawiono ostrzegające tablice!!! Sternicy jachtów przecierali oczy i nerwowo wypatrywali linii której już nie było! Niektórzy zapobiegawczo kładkli maszty! Taki jest porządek z liniami wysokiego napięcia w regionie! Może ta tragedia spowoduje, że prokuratura przeprowadzi wnikliwą kontrolę stanu oznakowania linii energetycznych. Turystów wodnych, po wybudowaniu przystani na Pętli Żuławskiej z roku na rok będzie coraz więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 2
  (2014-04-13)
 • Kto był jeszcze w załodze ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  (2014-04-13)
 • energetyka idzie w kierunku minimalnych zwisów, instalując automatykę dopuszczajacą obnizenie linii wysokiego napiecia. Rzeczywiste korzyści tz petli żuławskiej sa przereklamowane. .. i jak widać grożą najwyższym wymiarem, ale nie dla biorąych euro tylko zachęconych do pływania wodniaków!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  (2014-04-13)
 • Cała zaloga Rutka, która pomagała mu przy jachcie. .. Chłopaków znałem tylko z widzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 3
  (2014-04-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

DRZWI PORTA
AMK Kuchnia 4
Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 11