UWAGA!

Trochę o Unii Europejskiej

 Elbląg, Stanisław Wojtasiak
Stanisław Wojtasiak

Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Elblągu jest wydawcą biuletynu, dotyczącego integracji europejskiej. Autorzy są przekonani, że w ten sposób trudna tematyka europejska trafi "pod strzechy". Rozmowa ze Stanisławem Wojtasiakiem, szefem Centrum.

Jaka jest koncepcja "Euromagazynu"?
     Myślimy o maksymalnym przybliżeniu zwykłemu obywatelowi tego, co dzieje się w Brukseli. Chcielibyśmy, aby wiedział, co tak naprawdę dla niego oznacza zamknięcie negocjacji w poszczególnych rozdziałach, jakie będą tego skutki, co będzie korzystne, a co kłopotliwe. W najbliższych wydaniach chcielibyśmy pójść w tym kierunku, zwłaszcza, że widzimy dość spore zainteresowanie tego rodzaju informacjami w Elblągu i nie tylko.
     
     W pierwszym magazynie poświęcacie państwo sporo uwagi dotychczasowej pracy Centrum, ale znalazło się miejsce na informacje o działających już klubach europejskich...
     Informacji jest sporo. Można przeczytać tu o tym, jak powstało Regionalne Centrum, czy jakie projekty udało nam się zrealizować. Widzimy jednak konieczność kontynuowania takich spraw jak: szkolenia dla nauczycieli i dla młodzieży. Po przeprowadzonych już szkoleniach mamy pierwsze efekty. Docierają do nas sygnały, że w szkołach w kilku miejscowościach powstały kluby europejskie. Rolnicy też są zainteresowani wiadomościami na temat wejścia do Unii i skutkami tego wejścia.
     
     Do jakich osób powinien trafić ten magazyn?
     Wydaje się, że grupami, które najbardziej potrzebują tego rodzaju informacji są nauczyciele, młodzież czy samorządy, na które spadnie sporo obowiązków związanych z wejściem do Unii, w tym również finansowych. Również przedsiębiorcy powinni być zainteresowani tą tematyką. Ale - z drugiej strony - takie pismo powinno trafić zarówno do sympatyków, jak i przeciwników Unii. Takie głosy są dla nas cenne. Trzeba się wsłuchiwać i nie dziwić się, że niektórzy mają obawy.
     
     Na ile "Euromagazyn" będzie reprezentował stanowisko hurraoptymizmu wobec integracji z Unią Europejską, a na ile będzie on obiektywny?
     Raczej powinien dominować eurorealizm. Rozbudzone, zbyt ogromne nadzieje, mogą okazać się nierealne, ale europesymizm też tutaj jest nie na miejscu. Któryś z polityków powiedział: "Spróbujmy zadbać o własny, polski interes, miejmy świadomość szans, jakie się rodzą w związku z wejściem do Unii, ale również miejmy świadomość tego, że możemy mieć kłopoty".
     
     Oglądamy pierwszy, pilotażowy numer "Euromagazynu". Czy jest szansa, by pojawiał się częściej?
     Szansa jest. Złożyliśmy odpowiedni wniosek do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej z prośbą o możliwość kontynuowania tego wydawnictwa. Mam nadzieję, że jakieś pieniądze otrzymamy i przynajmniej raz na kwartał takie pismo będzie się pojawiać.
     
     
     "Euromagazyn" dostępny jest w Centrum Informacji Europejskiej przy ul. Czerwonego Krzyża 2. Na miejscu, skorzystać można również z dobrze zaopatrzonej biblioteki, w której znajdują się książki i publikacje, dotyczące kwestii prawa unijnego i integracji europejskiej.
przyg. J

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • hmm, jasno... hmm, konkretnie... hmm... rzeczowe informacje... o WIEM! A pan Stasiu jest łysy!!! O!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Drzazga(2002-02-06)
  • 1. Czy wydawnictwo jest bezpłatne? 2. Czy jest możliwość otrzymania numeru do skrzynki pocztowej? 3. Poproszę o dostawienie linku do portel.pl i stworzenie wersji on-line! Gratuluje pomysłu i życzę powodzenia w staraniach o datacje.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Ochódzki zasadniczo Ryszard(2002-02-07)
  • Dlaczego centrum nie jest czynne przynajmniej do 17-tej, a w soboty WCALE. Przecież jest nie tylko EUROPEJSKIE, ale także - TURYSTYCZNE !. Co ze znaczkami i innymi gadżetami o Elblągu ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zatroskany(2002-02-07)
  • Ciekawe, czy w centrum można uzyskać informacje jak o ile zwiększy się ilość biurokratów po wejściu Polski do UE albo o ile droższe będzie funkcjonowanie państwa polskiego.
  • Drzazga, podaruj sobie !!!
  • A ostatnio ktos plakal na forum portel-u, ze Stasia nie ma i ze nie promuje Elblaga.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    czlowiek z Doliny M(2002-02-12)
  • Podoba mi sie to sformulowanie :" Spróbujmy zadbać o własny, polski interes, miejmy świadomość szans, jakie się rodzą w związku z wejściem do Unii, ale również miejmy świadomość tego, że możemy mieć kłopoty" interes o tak ale czy POLSKI - a klopoty - zapewne jak wydac euro i .... je zaksiegowac aby bylo o.k.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    czlowiek z Doliny M(2002-02-12)
  • Właśnie znajomy mi powiedział, że Braniewo chce u siebie stworzyć uczelnie dla studentów z Polski i Rosji na wzór działającego uniwersytetu polsko-niemieckiego w Zgorzelcu bodajże. O i to jest pomysł!
Reklama