Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Trwa liczenie strat, czyli ile zabrała nam woda

 
Elbląg, Trwa liczenie strat, czyli ile zabrała nam woda
Rzeka Kumiela - jak górski potok - okazała się groźna (fot. arch. MS)

Pogotowie przeciwpowodziowe w mieście zostało wczoraj odwołane, nadal jednak pod przewodnictwem Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga odbywają się spotkania zespołu, który na bieżąco monitoruje sytuację w związku z wysoką wodą, jaka przeszła przez nasze miasto. Zespół spotkał się dziś (20 września), aby omówić bieżące sprawy związane z usuwaniem skutków potopień.

W tej chwili na terenie miasta szacowane są straty, jakie spowodowała woda. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej, na przykład elbląskich szkół. Od wczoraj do mieszkańców docierają miejscy urzędnicy, inspektorzy budowlani i pracownicy Zarządu Budynków Komunalnych, by szacować wstępnie straty i informować mieszkańców, jaką formę pomocy mogą otrzymać.
     Szacowne są także straty w miejskiej infrastrukturze. Trudna sytuacja jest na szlaku czerwonym w Bażantarni, rzeka Kumiela poderwała tam skarpy, po których biegnie szlak. Służby miejskie sprawdzą ponownie ten szlak i poszukiwać będą ewentualnych podmyć gruntu. Woda częściowo dostała się też na teren zielony między ulicami Żeromskiego i Mickiewicza dostając się do przenośnej toalety. W związku z tym teren będzie trzeba oczyścić. Silny nurt rzeki Kumieli poderwał też skarpę przy mostku znajdującym się w pobliżu Parku Traugutta.
     Prezydent Wróblewski poinformował Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, że w miarę jak woda w miejskich kanałach będzie opadać, na zalanych ulicach należy sprawdzić czy kanały burzowe i deszczowe nie są zamulone i zapchane. Dotyczy to m.in. ulic Fromborskiej, Bartniczej, Związku Jaszczurczego. Prace te będą sukcesywnie wykonywane przez EPWiK tak, by oczyścić i udrożnić newralgiczne kanały.
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Trwa liczenie strat. A czy będą trwały jakieś prace nad zabezpieczeniem Elbląga przed podobnymi zdarzeniami?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 0
  (2017-09-20)
 • Wróblewski powinien podać się do dymisji, nie zabezpieczył Elbląga, nie ostrzegł Elblążan !!! Mogło dojść do tragedii !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 11
  (2017-09-20)
 • Dlaczego tak pozno zaczeto wode kierowac do basenu winnych prokurator powinien obciazyc za szkody powstal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 3
  (2017-09-20)
 • Elbląg jest doskonale zabezpieczony przed następnym zalaniem. Wystarczy w kulminacyjnym momencie część wody płynącej Dzikuską skierować do pustego basenu przy ul. Spacerowej. Tak robiono przed podwyższeniem murków ograniczających koryto rzeki na odcinku przy ul. Zw. Jaszczurczego i raczej nie było podtopień w śródmieściu. Teraz sztab kryzysowy ratował przede wszystkim "sralnię" dla psów przy basenie stanowiącą własność miasta kosztem prywatnego szpitala. lokali usługowych, piwnic i garaży w okolicach Jaszczurek. No i plac dla psów został uratowany, wczoraj była tam tylko jedna niewielka kałuża. Hero (Heronim Zabiełło)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 5
  (2017-09-20)
 • Wątpię czy w ogóle zaczęto kierować wodę do basenu. Wczoraj była tam tylko niewielka kałuża powstała w wyniku opadów. Większość dna basenu w ogóle nie była przykryta wodą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 0
  (2017-09-20)
 • Zwiększyć należy przepust pod Al. Grunwaldzką, ewentualnie można też przeciskiem sterowanym położyć pod jezdnią rury, które dodatkowo, w sytuacjach awaryjnych odprowadzałyby nadmiar wody, a tak woda wylewa się z Kamieli jeszcze przed przepustem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 1
  Hejka(2017-09-20)
 • Kumiela już w niedzielę wieczorem miała wysoki stan i rwący nurt. Było ruszyć tyłki do Bażantarni na spacer lub chociaż na Dolinkę i zobaczyć co się szykuje. A tak urzędasy przespaliście i w poniedziałek rano już tzw ręka w nocniku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 1
  Jhgggg(2017-09-20)
 • No no. Ale mamy ekspertów w mieście. Wszystko wiedzą. Na wszystkim się znają. Wszystkiemu zaradzą! Szkoda tylko, że na forum internetowym tacy mądrzy są a nie w realnych działaniach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 14
  (2017-09-20)
 • Do gość, jednak to prawda, puknac w stół nożyczki się odezwą. Co prawda boli. Ciekawe kto personalnie zostanie ukarany. Bo my elblazanie już wiemy. Pracują w ratuszu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  Gościo(2017-09-20)
 • Gdyby to było jeden raz zalanie, cofka, ale to jest któreś już zdarzenie i zero reakcji. To naprawdę pogonic wszystkich za niechlujstwo ina radzenie życia i utratę mienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  Tylko tak (2017-09-20)
 • Nikt z um nie smie powiedzieć że winny jest też olsztyn. Za mała liczba u strażaków sprzętu w Elblągu, pojazdów, pompy mają w olsztynie, runie a w Elblągu to co. Nie potrzeba nic taka jest ich teoria.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 0
  Żenada (2017-09-20)
 • Wróblewski to obecny PSL - a PSL to 50 milionów zł na portali internetowy dla. .. .. BEZDOMNYCH !!! Kto zna bezdomnego z laptopem ?! PSL, PO to LEWA kasa dla swoich !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  (2017-09-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex W3 Multi
Clinex Grill
Clinex M9 Strong
Pieczątki Trodat