Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Trzeba mówić jednym głosem

 
Elbląg, Trzeba mówić jednym głosem Przewodniczący Sejmiku, Piotr Żuchowski, otwiera obrady sesji (fot. Anna Dembińska)
Rek

 Radni z całego regionu obradują w Elblągu. Na sali sesyjnej Urzędu Miejskiego jest również Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko- mazurskiego, prezydent miasta, a także elbląscy radni. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zabrakło Jerzego Wilka, przewodniczącego Rady Miejskiej oraz radnych Prawa i Sprawiedliwości. Zobacz zdjęcia.

Całe województwo w Elblągu
     Sejmik Województwa Warmińsko- Mazurskiego składa się z 30 radnych – PSL ma 14 reprezentantów, PO dziewięciu, PiS sześciu, jest również jeden radny SLD, który nie jest zrzeszony w żadnym klubie. Podczas dzisiejszej (26 sierpnia) sesji w Elblągu będą podejmować uchwały m.in. dotyczące zmian w budżecie województwa na ten rok, zmian w wieloletniej prognozie finansowej województwa na lata 2015- 2039, rozwoju transportu na terenie całego województwa czy nadania statutów kilku parków krajobrazowych w województwie, w tym Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
     - To okazja do zaprezentowania miasta, jego problemów i problemów subregionu. Wiemy, że rozpoczęła się nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Pewne zadania, które chcemy realizować, muszą być wsparte przez radnych samorządu wojewódzkiego – mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta.
     Zanim jednak obrady rozpoczęły się na dobre wręczono dwie Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Jedną otrzymał Jacek Nowiński, obecny dyrektor Biblioteki Elbląskiej, drugą Alicja Nowak, dyrektor Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
     Później przyszedł czas na przemówienie prezydenta. Włodarz Elbląga mówił więc m.in. o tym, że w 2013 r. utworzono Elbląski Obszar Funkcjonalny, dziękował samorządowi województwa za decyzję, która umożliwiła utworzenie Zintegrowanego Obszaru Terytorialnego dla Elbląga i okolicznych gmin. Prezydent mówił również o zaletach miasta, m.in. o Modrzewinie i o tym, jak się rozwija, o Elbląskim Parku Technologicznym, który, według prezydenta, ma być dobrym przykładem współpracy między samorządem, nauką i biznesem czy o modernizacji kompleksu sportowego przy ul. Agrykola.
     Prosił również o wsparcie m.in. w zakresie utworzenia odpraw fitosanitarnych w elbląskim porcie, a także budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
     - Wiem, że ten temat prowadzi administracja rządowa, ale proszę o wsparcie samorządu województwa, byśmy mogli to zadanie zrealizować – mówił prezydent.
     Dodał również, że Elbląg chce rozwijać doradztwo zawodowe i szkolnictwo wyższe.

  Od lewej: Piotr Żuchowski, przewodniczący Sejmiku, Alicja Nowak, Jacek Nowiński i Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa (fot. AD) Od lewej: Piotr Żuchowski, przewodniczący Sejmiku, Alicja Nowak, Jacek Nowiński i Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa (fot. AD)

 - Elbląg jest ważnym ośrodkiem miejskim i ważnym subregionem na Warmii i Mazurach – zaznaczył z kolei marszałek województwa Gustaw Brzezin.
     Wspomniał również, że jeżeli miasto będzie rozwijało się i przyciągnie młodych ludzi, którzy właśnie tu będą chcieli się osiedlić to będzie to sukces nie tylko Elbląga i całego regionu.
     - Musimy rozmawiać, ale trzeba mieć świadomość, że z pustego Salomon nie naleje. Trzeba wybierać to, co najbardziej istotne i mówić jednym głosem – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko- mazurskiego.
     
     Przewodniczącego na sali brak
     Na sali, w której już jutro (27 sierpnia) będą obradować elbląscy radni, zabrakło Jerzego Wilka, przewodniczącego Rady Miejskiej oraz radnych Prawa i Sprawiedliwości. Pojawili się jedynie przedstawiciele PO i SLD.
     - Nie będę tego komentował tego zachowania – mówił prezydent Wróblewski. - Powinniśmy szukać wspólnego rozwiązywania tematów i problemów.
     O apelu, który wystosowali elbląscy radni Prawa i Sprawiedliwości mówił Artur Chojecki, wiceprzewodniczący Sejmiku, a także radny PiS. Prosił marszałka Gustawa Brzezina o to, żeby przyjrzał się tym propozycjom. Chodziło o trzy rzeczy, czyli zaangażowanie w budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, co wpłynęłoby na rozwój portu w Elblągu i skuteczne wsparcie w pozyskaniu środków na inwestycje takie jak budowa tunelu na Zatorzu czy budowa ronda na skrzyżowaniu ulicy Rawskiej i z ul. Grottgera, a także przeniesienie Urzędu Marszałkowskiego do naszego miasta,
     - Powiem wprost: jest to nierealne. Pierwszy raz spotykam się z takim rozwiązaniem, a w samorządach pracuję od 1998 r. - mówił marszałek o tej ostatniej propozycji. - Musimy patrzeć na to realnie. Nie możemy doprowadzić do chaosu. Z punktu widzenia logistycznego nie możemy stworzyć takiej sytuacji, że z dalekiej Gołdapi będzie bliżej do Warszawy niż na drugi koniec regionu. Trzeba bazować na tym co jest, rozmawiać, dobrze się komunikować, to jest bardziej istotne.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Powiem wprost:Wynocha z mojego miasta. Mało mnie interesują logistyczne argumenty. To województwo samo powstało na przekór zdrowemu rozsądkowi, a urzędas będzie o realiźmie opowiadał. Jak tak, to secesja i zobaczymy jak będziecie śpiewać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 1
  hd(2015-08-26)
 • Musimy patrzeć realnie - bliżej mamy do Gdańska niż do olsztyńskich bagien. Niech sobie siedzą w olsztynie te wodniki-szuwarki z tego urzędu marszałkowskiego województwa olsztyńskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 1
  (2015-08-26)
 • szopka przedwyborcza na calego!!!!! będa sie obdarowywać medalami za nic nie robienie i dzialanie na szkodę Elbląga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 3
  (2015-08-26)
 • masakra, kogo oni wybrali na marszałka, czlowiek nie wiem, że sa takie miasta jak Budgoszcz i Toruń i jeszcze się tym chwali?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  saa(2015-08-26)
 • panie Marszałku po głosy w wyborach zapraszamy do Gołdapi, proszę do Elblaga sie nie pchać i nie siać chaosu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 1
  qwee(2015-08-26)
 • "Z punktu widzenia logistycznego nie możemy stworzyć takiej sytuacji, że z dalekiej Gołdapi będzie bliżej do Warszawy niż na drugi koniec regionu - mówił marszałek". Wobec tego trzeba zmniejszyć województwo Warmińsko-Mazurskie, odłączyć cały powiat Elbląski i przyłączyć go do województwa Pomorskiego. Zresztą taka była wola mieszkańców Elbląga wyrażona w pamiętnych konsultacjach społecznych. Lecz rządząca partia ma serdecznie w nosie wszelkie inicjatywy społeczne - patrz los inicjatyw ustawodawczych zgłoszonych do Sejmu przez miliony Polaków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  chin(2015-08-26)
 • precz z elbląga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  preczzwm(2015-08-26)
 • Te pisowskie gnidy niczego się nie nauczą. W du... mają Elbląg i jego sprawy. Myślą tylko o sobie i swoich karierach Elblążanie proszę pamiętajcie o tym !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 10
  PiotrzElbląga(2015-08-26)
 • to te wsiuny z olsztyna odpowiedzialne są za zmarginalizowanie i okradanie Elbląga. Na rogatkach powinny być napisy "tych panów nie tolerujemy"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 2
  (2015-08-26)
 • Co Wy macie z tym województwem pomorskim?! Oni nas tam nie chcą i nie raz o tym mówili. W pomorskim będziemy kolejnym, nic nie znaczącym zadupiem, jak Tczew, czy Kwidzyn, które będzie robić na chwałę Trójmiasta. Niewiele się zmieni - dalej będziemy miastem subregionalnym i będziemy mieli problemy z pozyskaniem pieniędzy nawet na byle remont linii tramwajowej. Jedynym dobrym rozwiązaniem jest utworzenie województwa żuławskiego z granicami zbliżonymi do dawnego województwa elbląskiego!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 5
  (2015-08-26)
 • Oto cały pis potrawi tylko jątrzyć tam gdzie jest możliwość tworzenia dobra dla miasta tam ich nie ma.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 8
  (2015-08-26)
 • co ty ćwoku z tym pisem ? Przeca Peło rządzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  (2015-08-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 4
AMK Kuchnia 2
AMK Szafa z drzwiami suwanymi 3
Promocja RATY 0%