UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Trzy lata Małego Ruchu Granicznego

 
Elbląg, Trzy lata Małego Ruchu Granicznego
fot. Straż Graniczna
Reklama

Minęły już 3 lata odkąd polsko-rosyjską granicę podróżni mogą przekroczyć w ramach międzynarodowej umowy o małym ruchu granicznym. W ciągu tych lat, dzięki zezwoleniom MRG, granicę polsko- rosyjską przekroczyło ponad 3,5 mln Rosjan.

Kwestie MRG reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE NR 1342/2011 z dnia 13.12.2011r. oraz podpisana dwustronna Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego. Obowiązująca od 27 lipca 2012 roku umowa obejmuje cały obwód kaliningradzki oraz część dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego Zgodnie z ustawą mieszkańcy tych terenów mogą przekraczać granicę na podstawie zezwolenia MRG (wydawanego początkowo na 2 lata, a po spełnieniu określonych warunków na kolejne 5 lat).
       Przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej stało się szczególnie łatwe dzięki rozwiązaniom, jakie Straż Graniczna wprowadziła z myślą o podróżnych korzystających z MRG. Na drogowych przejściach granicznych wydzielono specjalne pasy odpraw MRG, dzięki którym odprawa graniczna odbywa się jeszcze szybciej i sprawniej.
       Od początku funkcjonowania umowy wydano łącznie 283 563 zezwoleń dla obywateli obwodu kaliningradzkiego. W drogowym przejściu granicznym Gronowo- Mamonowo odnotowano największą liczbę Rosjan przekraczających granicę na zezwoleniu, w roku 2014 było to 590 820 osób. Jednocześnie zwiększyła się liczba obywateli Polski przekraczających polsko- rosyjską granicę w ramach MRG.
       Wprowadzenie zasad małego ruchu granicznego przyczyniło się także do zwiększenia możliwości rozwoju kontaktów: ekonomicznych, kulturalnych, naukowych, międzyludzkich oraz współpracy na poziomie samorządów lokalnych polskich województw i Obwodu Kaliningradzkiego FR. Po trzech latach funkcjonowania Umowy nastąpiła ogólna aktywizacja branży handlowej i usługowej, hotelarskiej i turystyki, wymiany młodzieży, studentów, uczniów oraz sąsiedzkich relacji.
      
chor. SG Anna Luśnia, Referat Prasowy W-MOSG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Wspólpraca miedzyludzka mająca na celu napadanie na polaków po stronie rosyjskiej. .. masakra jakas!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 5
  (2015-07-30)
 • Polscy celnicy to niewychowane, niekulturalne i nadęte GBURY. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 5
  Gagatek(2015-07-30)
 • A kartećku u Was jest?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2015-07-30)
 • Powinni unieważnić tą umowę bo to tylko lewy zarobek dla "lewusów"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 8
  (2015-07-30)
 • jaki lewy zarobek gamoniu w mieście biedy, nędzy i pensji w pełnym etacie etacie na poziomie skrajnego ubóstwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2015-07-30)
 • a ta aktywizacja branży handlowej i usługowej, hotelarskiej i turystyki to jedynie w jedną stronę gdzie ruscy tu korzystają bo Polak raczej na wczasy, do teatru czy na zakupy nie pojedzie w Kaliningrad czy Bałtijsk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2015-07-30)
 • chciałem coś napisać, ale wstydzę się sąsiednich wpisów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-07-30)
 • Polscy celnicy to gbury???? ty chłopie chyba z Ruskimi nie miałeś w życiu do czynienia!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  (2015-07-31)
 • Ten teren i możliwości handlu według mnie są potencjalnym punktem zapalnym dla operacji, ,nieoznakowanych żołnieży". , ,Polskie władze" realizują projekt rozbioru Polski poprzez rózne działania m. in. osłabienie ekonomiczne, likwidację niewygodnych obywateli (tajemnicze zgony -, ,samobójstwa"). Jeden wielki spisek masonów, żydów i pedałów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2015-07-31)
 • Zapytajcie ile "tradycja" na powrocie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2015-07-31)
 • polskim celnikom żal dupę ściska że strażnik graniczny w budce obok zarabia lepiej i ma więcej przywilejów do tego robotę czystą :) niestety ale burackim zachowaniem nic nie zmienią. a najlepsze jest jak zaglądają do auta w którym nie ma żadnej kontrabandy a szperają jakby nie wiem co mieli zaraz znaleźć - taka głupiego robota :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  jużniepassat(2015-07-31)
 • Co do polskiej obsługi to zgadzam się, poza tym ruszają się jak muchy w smole ale to co odstawiają na stacjach paliw i na granicy nasi ziomale głównie z pasatów to jest dopiero cyrk. Jak opowiadam znajomym w wa-wce czy innych miastach o klockach, bujaniu autem, dolewaniu z butelki to nie wierzą. Musiałem fotki i filmiki pokazać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  OnlyBMW(2015-07-31)
Reklama