UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tu wszystkiego można dotknąć

 
Elbląg, Na dziedzińcu muzeum można będzie m.in. wybić numerek na drewnie
Na dziedzińcu muzeum można będzie m.in. wybić numerek na drewnie (Fot. Anna Dembińska)

Wziąć do ręki zabytkowy obracak, wybić numerek na drewnie, poszukać odpowiedzi w budkach dla ptaków – od teraz właśnie to będzie można zrobić na dziedzińcu elbląskiego muzeum. To tam otwarto wystawę plenerową, która mieszkańcom i turystom ma przybliżyć historię oraz specyfikę okolicznych lasów. Zobacz więcej zdjęć.

- Narzędzia, które znajdują się na tej wystawie, pochodzą z początków XX wieku. Zgromadził je nadleśniczy Mariusz Potoczny w czasach, gdy pracował w Nadleśnictwie Kwidzyn. Przez kilka lat trzymał je w magazynie. Pewnego dnia stwierdziliśmy, że coś trzeba z nimi zrobić, a więc oczyściliśmy je i pomalowaliśmy. Na początku trafiły do muzeum w Tolkmicku, gdzie prezentowano je przez ponad rok – opowiadał Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg podczas środowego (30 maja) otwarcia. - Stwierdziliśmy jednak, że chcemy z nimi ruszyć dalej i "zawędrowaliśmy" do muzeum w Elblągu. 
      W ten sposób – dzięki współpracy leśników z muzealnikami - powstała wystawa "Las- drewno- historia". Odwiedzający znajdą na niej nie tylko wspomniane narzędzia, w tym m.in. obracak, kosztur czy siewnik, ale i zagadki ukryte w budkach dla ptaków, sporych rozmiarów "plaster" drewna z datami ważnymi dla miasta czy grę, nieco przypominającą liczydło.
      - Jeszcze w tym roku powstanie oś czasu, która pokaże, jak człowiek na przestrzeni dziejów wykorzystywał las i drewno – dodał Jan Piotrowski.
      Jak podkreślają leśnicy oraz muzealnicy chodzi tu o to, aby każdy mógł wszystkiego dotknąć i sprawdzić, jak coś działa.
      Urszula Sieńkowska, która jest kuratorem wystawy z ramienia elbląskiego Muzeum Archeologiczno- Historycznego, zapowiedziała, że będzie to wystawa cykliczna.
      - Każdego roku chcielibyśmy dołączać do niej różne prelekcje, wykłady i spotkania dla mieszkańców, które będą dotyczyły tematów okołoleśnych. W tym roku takim hasłem przewodnim będzie Wysoczyzna Elbląska. Chodzi o to, żeby pokazać te okoliczne lasy, przedstawić ich historię i to, jak w przeszłości wykorzystywano te tereny, dowiedzieć się, co robią leśnicy, aby zachować specyfikę tych lasów – wyjaśniała Urszula Sieńkowska. - Chcielibyśmy, aby ta wystawa była platformą nie tylko dla mieszkańców, ale i dla leśników, żeby mieli się gdzie spotkać, porozmawiać. Tym bardziej, że obecnie jest wiele nurtujących tematów związanych z lasem – dodała.
      Wystawa "Las- drewno- historia" będzie otwarta do października, w godzinach otwarcia muzeum. 

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ojejku takie atrakcje?????? juz biegne :D widze, ze te 10 mln na remont muzeum szybko sie zwrócą :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 6
  zdzichumarynarz(2018-05-30)
 • zamiast numerka w drzewie chciałbym numerek pod drzewem :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 3
  (2018-05-30)
 • @zdzichumarynarz - To klep w klawiaturę de. .lu. Potem takie de. .le jak ty przewożą rozpalone grille w bagażniku jak ostatnio pokazywali w tv. Idz może nauczysz się czegoś.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  (2018-05-30)
 • "niejeden" w opisie przysmaku dzików i wiewiórek piszemy łącznie -.-'
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2018-05-30)
 • Szanowny Panie Zdzichumarynarzu, nijak ma się ostatnia ekspozycja do projektu modernizacji budynku Gimnazjum. Mimo że wszyscy pracownicy muzeum są bardzo zaangażowani w ten duży projekt, dodatkowo zrobili z Lasami Państwowymi ciekawą wystawę na dziedzińcu. Serdecznie Pana zapraszam, osobiście wyjaśnię o co chodzi, żeby mógł Pan z większą precyzją krytykować nasze poczynania. Wejście do muzeum od ul. Zamkowej. Serdecznie pozdrawiam. Maria Kasprzycka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 2
  (2018-05-30)
 • A ja wolalbym zeby zamiast na remont muzeum te 10 baniek przeznaczyc na budowe Osady Truso w okolicach Elblaga
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 2
  zdzichumarynarz(2018-05-30)
 • @zdzichumarynarz - Panie Zdzichumarynarzu, a ja bym chciała, żeby były pieniądze i na budowę repliki Truso, i na modernizację muzeum. Jeśli chce Pan wiedzieć, jak wiele zrobiliśmy, żeby ta replika powstała, zapraszam. Wszystko opowiem i udokumentuję. Z szacunkiem. Maria Kasprzycka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2018-05-30)
 • Niektórzy nie wiedzą o co chodzi, ale komentują, aby było po ich myśli. Im się wydaje, że najlepiej "dołożyć" (obojętnie komu), bo to teraz jest trendy. Także pani Mario podejmowanie dialogu z tymi osobami jest bezcelowe. Trzeba bowiem robić swoje jak najlepiej, a na takie głosy krytyki być odpornym jak kowadło na uderzenia młota.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2018-05-30)
 • Tyle , że muzeum bardzo niechętnie bierze się do pracy ..zazwyczaj jedynie otwiera swoje drzwi. Jak na standardy muzeów choćby w Posce jest u nas miernie. Brak ciekawych działań przyciagajacych odbiorców. Noc Muzeum była tego najlepszym przykładem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 2
  (2018-05-31)
Reklama