UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tuus poleci do Argentyny

 
Elbląg, Nominowani do tegorocznych Tuusów
Nominowani do tegorocznych Tuusów (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Urszulanka s. Jolanta Maria Gałka została laureatką jubileuszowej, dziesiątej edycji nagrody biskupa elbląskiego „Tuus”. Laureatka nie mogła osobiście odebrać wyróżnienia, ponieważ przebywa w argentyńskim interiorze. Nominowani byli także: Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Elblągu prowadzony przez Siostry Jadwiżanki, Halina Uźluk i Teresa Majewska. Zobacz fotoreportaż z uroczystej gali.

Siostra Jolanta Maria Gałka pracuje na północy Argentyny (w interiorze, na granicy Brazylii, Paragwaju i Argentyny). W miejscu „gdzie diabeł mówi dobranoc” Siostry Urszulanki pomagają ubogim rodzinom, prowadzą także świetlicę dla Indian Wichi. Siostra Jolanta Maria Gałka jest w Zakonie Urszulanek Serca Jezusa Konającego (urszulanki szare).
       Już po zakończeniu studiów wyjechała na misje. Na początku pracowała w Niemczech, potem w Finlandii, a od kilkudziesięciu lat w Argentynie.
       - Pracuje tam m.in. z narkomanami, osobami uzależnionymi – mówił Tomasz Gałka, brat laureatki, który w zastępstwie odebrał nagrodę.
       Sama laureatka o wyróżnieniu dowiedziała się wcześniej i przesłała list.
       "W tej chwili przebywam w Oruro w Boliwii, gdzie odwiedziłam naszą wspólnotę. To miejsce, gdzie sam fakt bycia w tym miejscu jest dobrą nowiną dla mieszkańców, bo mówi im, że warto dzielić z nimi życie, niewygody, zimno, ale też radość wiary i ciepło przyjaźni" – napisała s. Jolanta Maria Gałka w liście przeczytanym podczas dzisiejszej (21 października) uroczystej gali wręczenia „Tuusów” w Hali Sportowo – Widowiskowej.
       Oprócz siostry Jolanty do tegorocznych „Tuusów” nominowani byli: Dom Pomocy Społecznej w Elblągu prowadzony przez Siostry Jadwiżanki, a także emerytowane nauczycielki Halina Uźluk oraz Teresa Majewska.
       - Jesteśmy lekko zdziwione, że spotkał nas ten zaszczyt, ale też wdzięczne. To wyróżnienie jest nie tyle dla nas, co dla tych wszystkich, co nam pomagają troszczyć się o dzieciaki te starsze i te młodsze – mówiła s. Nazaria Szlężak ze Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi Śląskiej.

  Elbląg, Łukasz Zagrobelny swoim koncertem uświetnił galę Tuusów
Łukasz Zagrobelny swoim koncertem uświetnił galę Tuusów (fot. MS)


       Tuus to coroczna nagroda biskupa elbląskiego przyznawana ludziom i organizacjom, którzy poprzez swoją działalność dają przykład oddania się Bogu zgodnie z dewizą św. Jana Pawła II „Totus Tuus” - „Cały Twój”.
       - W tym roku zaakcentowaliśmy miłosierdzie i na dobroczynność w szerokim rozumieniu tych słów – mówił bp. elbląski Jacek Jezierski. - W naszej diecezji osób, które zasługują na wyróżnienie jest wiele, a Tuus tylko jeden.
       - Wszyscy nominowani do nagrody Tuus są najlepszym przykładem miłości do ludzi, solidarności, braterstwa i szlachetności – dodał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       W części artystycznej z koncertem wystąpił Łukasz Zagrobelny.
      
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • wszystkim laureatom ogrom gratulacji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2016-10-21)
 • Uroczystość bardzo ważna. Nagroda słusznie przyznana. Pięknie grali chłopcy z MDK. Zespół "Szalone", dobrze śpiewa, ale piosenki z festiwalu we Włoszech, nie na tę okazję. Czy w Polsce, nie można śpiewać po polsku? Tragedia. Pan Zagrobelny dobrze śpiewa, ale jest to Jego repertuar, nie na dzisiejszą uroczystość. Jest tyle piosenkarzy i zespołów, mających repertuar religijny. Tego oczekiwaliśmy. "Szalone" trochę fałszowały, w piosence "Szczęśliwej drogi już czas". Ogólnie, artystycznie impreza nieudana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 5
  Nauczycielkamuzyki(2016-10-21)
 • Dlaczego portel milczy na temat EPEC-u? Na pozostałych elbląskich stronach internetowych aż huczy na ten temat!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  (2016-10-22)
 • "Totus Tuus Maria"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  Greka(2016-10-22)
 • Skąd się biorą takie niewyraźne, zamazane zdjęcia? Na innych portalach są piękne, wyraziste. To kwestia aparatu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  zdjęciazamazane(2016-10-22)
 • Na takiej uroczystości oczekuje się pięknego religijnego repertuaru . Organizatorzy powinni sprawdzić przed galą,co będzie śpiewane,żeby nie było rozczarowania.Potem niesmak zostaje, a ludzie długo pamiętają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  chórzysta (2016-10-22)
 • Uroczystość na wysokim poziomie. Połączyła ze sobą całe pokolenia. Cudowni godni do naśladowania ludzie wyróżnieni. Pełne pozytywnych emocji utwory Łukasza Zagrobelnego, młodzież i dzieci pięknie grające i śpiewające dla Ojca Świętego, niektóre również w języku, który łączy cały świat. Jan Paweł II to Papież wszystkich narodów. GRATULACJE DLA ORGANIZATORÓW I WYKONAWCÓW DZIĘKUJEMY ZA PIĘKNE CHWILE!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  (2016-10-22)
 • Ja czekam na festiwal muzyki patritycznorockowej. Horytnica i inne zespoły
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2016-10-22)
 • @Nauczycielkamuzyki - Tak ogólnie to Szalone nie wystąpiły z repertuarem z Włoch - do wiadomości - najlepiej jest pisać COŚ co jest nie prawdą i jeszcze na dodatek krytykować - ŻAŁOSNE.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  kulka(2016-10-24)
Reklama