Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ułańskie święto

Elbląg, Ułańskie święto (fot. st. chor. Sławomir Tessar)
Rek

13 czerwca 1915 roku 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, wywodzący się z 2 Pułku Ułanów Legionów Polskich, biorąc udział w kampanii karpackiej 1914 roku i ofensywie bukowińskiej 1915 roku, uczestniczy w szarży pod Rokitną. Ta bohaterska szarża 2 Szwadronu pod dowództwem rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza do dziś uznawana jest w naszej historii za jeden z największych aktów męstwa żołnierza polskiego...

W rocznicę tej pamiętnej szarży Stowarzyszenie Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim organizuje uroczystości upamiętniające zarówno tę historyczną bitwę, jak i pamięć o 2 Pułku Ułanów. Uroczystości odbywają się częściowo w Rokicinie – miejscu postoju Szwadronu, gdzie do 1939 roku 2 Pułk odbywał ćwiczenia polowe, zaś uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym – w Starogardzie Gdańskim. Po raz piąty w uroczystościach brała udział 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, której Dowódca objął honorowy patronat nad rocznicowymi obchodami tej historycznej szarży.
     Tak było i w tym roku. 12 czerwca na Stargardzkim rynku stanęły na uroczystej zbiórce – Kompania Honorowa 16 Batalionu Dowodzenia, Orkiestra Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg, Reprezentacyjny Szwadron Kawalerii WP oraz Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, a także cykliści z Ozorkowa, którzy w swoim klubie kultywują tradycje Polskiej Kawalerii.
     Meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości przyjął dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. bryg. Janusz Bronowicz, który dokonał przeglądu pododdziałów oraz przywitał je na starogardzkim rynku. Po uroczystej mszy świętej, na rynku odbyła się defilada pododdziałów wraz ze Szwadronami Kawalerii, które brały udział w uroczystej zbiórce.
     Po zakończeniu uroczystości odbył się „Kawaleryjski Festyn”, w trakcie którego można było wysłuchać koncertu Orkiestry Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg, obejrzeć pokazy musztry oraz władania bronią białą konno w wykonaniu Szwadronów Kawalerii, pokazy działania pododdziału rozpoznawczego z 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku, a także pokazy ujeżdżania oraz sprawności ułanów.

 

Wielki entuzjazm widzów wzbudziła rekonstrukcja walk 2 Pułku Szwoleżerów pod Orłą z udziałem pieszych i konnych grup rekonstrukcji historycznej z zastosowaniem środków pozoracji pola walki. Olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Starogardu i regionu cieszył się pokaz sprzętu bojowego 16 PDZ oraz Punkt Informacyjny, dotyczący służby w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz służby zawodowej w 16 PDZ i Wojskach Lądowych.
     Ułańskie święto połączone z prezentacją współczesnych Sił Zbrojnych dostarczyło wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń ale stało się też prawdziwą lekcją historii i teraźniejszości Sił Zbrojnych.

mjr Zbigniew Tuszyński, 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka HERB ELBLĄGA
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Ręcznik z haftem