Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego?

Elbląg, Ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego? Brzozowa czy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego? (fot. AD)

Elblążanin Andrzej Majewski złożył do Przewodniczącego Rady Miasta Elbląga projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy Brzozowa w Elblągu na ulicę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Warto rozważyć, czy nazwą ulicy nie uhonorować zmarłego tragicznie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – pisze.

W uzasadnieniu projektu czytamy:
„Nie trzeba uzasadniać, że Lech Kaczyński był wyjątkowym patriotą i mężem stanu. Sądzę, iż uhonorowanie Jego Osoby poprzez nazwanie jego imieniem nazwy ulicy byłoby zgodne z wolą mieszkańców nie tylko tej ulicy. Ulica Brzozowa z jednej strony znajduje się w centrum miasta, z drugiej strony jest ulicą krótką, o nie więcej niż 10 domach, co nie wpłynie istotnie na obowiązki mieszkańców w zakresie zmiany dokumentów tożsamości.
     Aktualna nazwa ulicy jest banalna, a poza tym nie rośnie przy niej ani jedna brzoza. Istnieją ulice, które honorują osoby o dużo mniejszym znaczeniu dla społeczeństwa niż Prezydent Lech Kaczyński. Istnieją ulice, których zmiana nazwy nie wywołuje sporów, z uwagi na to, że nazwy te nie dotyczą osób, z którymi mieszkańcy mogą być związani emocjonalnie (np. ulice Akacjowa, Bociania, Cicha, Gołębia). Do tego typu nazw należy nazwa „Brzozowa”.
     W największym stopniu regulacja wpłynie na mieszkańców ulicy, którzy powinni zmienić dokumenty tożsamości. Wpłynie ona także na przedsiębiorców, którzy będą musieli zmienić dane w ewidencji działalności gospodarczej (lub KRS), Urzędzie Skarbowym i Urzędzie Statystycznym, a także w niewielkim zakresie w ZUS.
     Zmiana może w pierwszym okresie wpłynąć na pozostałych mieszkańców, jednak ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z uwagi na osobę Patrona stosunkowo szybko stałaby się rozpoznawalna.
     Z finansowego punktu widzenia zmiana nazwy ulicy nie będzie istotna. To kwestia zmiany nazwy w zasobach geodezyjnych, ewidencji gruntów oraz koszt zmiany tablicy ulicy. Zgodnie z par 2 pkt. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 listopada 2000 r. w sprawie opłaty za wydanie dowodu osobistego (Dz.U. z 2000 r. nr 105, poz. 1110 ze zm.) w związku z art. 36a ust. 3 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.), opłaty za wydanie dowodu osobistego od osób zobowiązanych do wymiany dowodu osobistego z powodu zmiany kodu pocztowego, administracyjnej zmiany nazwy miejscowości, nazwy ulicy, numeru domu lub numeru lokalu, się nie pobiera.
     Zmiana nazwy ulicy nie wpłynie na konieczność wymiany paszportów, gdyż w świetle art. 18 ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2006 r. nr 143, poz. 1027) dokument paszportowy nie zawiera takich danych, jak adres właściciela. Wymianę praw jazdy i dowodów rejestracyjnych w przypadku zmiany nazwy ulicy reguluje ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.), a konkretnie obowiązujące od 3 stycznia 2008 r. - art. 79b (w odniesieniu do dowodów rejestracyjnych) oraz art. 98a (w odniesieniu do praw jazdy). Zgodnie z wymienionymi przepisami w sytuacji, gdy zmiana stanu faktycznego w zakresie adresu kierowcy wymagająca wydania nowego dowodu rejestracyjnego oraz prawa jazdy spowodowana została zmianami administracyjnymi, rada powiatu może, w drodze uchwały, zmniejszyć opłatę lub zwolnić od jej uiszczenia osoby obowiązane do ubiegania się o wydanie tego dokumentu. Dodatkowe koszty mogą wynikać m.in. z konieczności zrobienia zdjęć do dowodu osobistego, a dla firm wymiany pieczątek firmowych, banerów reklamowych, zmian w KRS itp.
     Regulacja nie wpłynie więc istotnie na budżet miasta.
     W sytuacji powszechnej akceptacji osoby Lecha Kaczyńskiego wystarczy konsultacja z radnymi, czyli wybranymi naszymi przedstawicielami.”
     
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Kaczyńskiego TAK. .. .Kaczorowskiego TAKŻE, nie zapomnajmy o Prezydencie Niepodległej Rzeczypospolitej na Emigracji !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Moher(2010-04-13)
 • Bez przesady. Rozumiem intencje ale ile to będzie kosztować budżet miasta. Prezydent może zaproponować takie rozwiązanie ale na modrzewinie. Uważam, że PIS na tragedii chce zbić kapitał polityczny!!! WSTYD PANOWIE!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-13)
 • Paranoja. Tak jak papież nie był wszystkich polaków tak ten prezydent nie był ale za to wszyscy muszą mieszkać przy ulicach nazwanych ich imieniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  freshmind(2010-04-13)
 • A KOśció obok tej ul; icy pod wezwaniem św. Lecha. Histeria i Paranoja. Czy On był Prezydentem wszystkich |Polaków?chyba nie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  croll(2010-04-13)
 • czy kroll jest głupi? Chyba tak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-13)
 • Panie dr Andrzeju M. Rozumiem, że jest Pan ekscentryczną i nietuzinkową postacią jak nieżyjący L. Kaczyński-Prezydent IV RP ale czy z tego powodu ma uledź zmianie nazwa ulicy na której Pan mieszka i prowadzi sklep z żoną? ojj nie ładnie, nie ładnie. Rozumiem wypowiedzi przedmówców o nadaniu nowej ulicy np na modrzewinie takiej nazwy-ale zmieniać ul gdzie jest około 50 firm i około 200 lokatorów nie zawsze majętnych i skorych do wymiany dokumentów-to juz przesada Zawsze był Pan szalony, a znam Pana dobrze jako student i nie tylko(jeszcze jak pan robił doktora przez blisko10 lat i z czasów PRL) więc wiem co piszę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Rafał P(2010-04-13)
 • Pan Majewski chyba żarty sobie robi taką ulicę raczej nazwać inaczej się powinno. .. ulicą lumpenploretariaru np
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kiks(2010-04-13)
 • a Czerniakowską możnaby nazwać J. Generalską na cześć tego od stanu wojennego. .. nawet wygląda jakby wojna dopiero co się skończyła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kiks(2010-04-13)
 • Ludzie opamientajcie się !Wyciszcie się! Nie TERAZ ! Powagi !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Żałobnik(2010-04-13)
 • Do pana Andrzeja Majewskiego - PYTANIE?!: Czy pan z własnej kieszeni pokryje koszty wymiany Dowodów Osobistych mieszkańców tej ulicy, jak i firm: wymiana pieczątek, reklamy z nowym adresem siedziby, itp. ?! Porada: Kup se pan grunt, zbuduj tam ulice i nazwij ją sobie jak pan chcesz!, a nie wrabiaj pan w koszty już i tak biednego społeczeństwa, do czego wskazany przez pana "dawca" nazwy ulicy w wielkiej części się przyczynił. "pan" piszę z małej litery, bo dość mam "Panów" co rozdają lub wymieniają nieswoje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Brzozowiak(2010-04-13)
 • szanowny panie majewski, a może jakąś mniejszą uliczkę np. niską, slepą albo gołębią ? bo według mnie jesli już to powinna to być jakaś bardziej reprezentacyjna ulica, a nie brzozowa, która nie ma dobrej opinii wsród elblążan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  E-G(2010-04-13)
 • Dobre z tą ulicą Niską, wreszcie ludzie wiedzieliby gdzie to jest :))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Brzozowiak(2010-04-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Polar z haftem
POLO z HAFTEM
Naszywka GODŁO