UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Vivat maj, 3 maj!

 
Elbląg, Obchody trzeciomajowego święta zwieńczył pokaz musztry paradnej w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Wojskowej
Obchody trzeciomajowego święta zwieńczył pokaz musztry paradnej w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Wojskowej (fot. Anna Dembińska)
Reklama

227 lat temu, na Zamku Królewskim w Warszawie, ówcześni posłowie uchwalili pierwszą w Europie (i drugą na świecie) konstytucję. Dziś tę rocznicę władze miasta i elblążanie uczcili mszą świętą w katedrze, okolicznościowymi przemówieniami i pokazem musztry paradnej. Zobacz więcej zdjęć

W 1791 roku ówczesną Rzeczpospolitą można było uznać za państwo upadłe. Faktycznie rządził rosyjski ambasador, a polsko-litewskie państwo było rosyjskim protektoratem. Uchwalenie Ustawy Rządowej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja, była jedną z prób wywalczenia sobie niepodległości przez ówczesne elity patriotyczne.
       - Władzę ustawodawcza miała należeć do dwuizbowego parlamentu, władzę wykonawczą miała sprawować Straż Praw na czele z królem. Warto podkreślić, że konstytucja wprowadzała do Sejmu przedstawicieli miast królewskich, brała pod opiekę prawa i rządu krajowego chłopów – Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski, przypomniał najważniejsze fakty dotyczące tamtego czasu.
       Konstytucja 3 Maja realnie obowiązywała rok. Nie udało się wszystkich jej zapisów wcielić w życie. Jej bezpośrednim skutkiem była tzw. „wojna w obronie konstytucji” z Rosją i drugi rozbiór Polski. Jej znaczenie rosło wraz z upływem czasu. - Vivat maj, 3 maj, dla Polaków błogi raj. Te słowa pieśni z powstania listopadowego dodawały otuchy powstańcom i następnym pokoleniom. Jesteśmy dumni z twórców konstytucji, z wielkich Polaków, którzy później walczyli o wolność Polski – mówił Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.
       Wśród historyków trwają spory, na ile uchwalenie konstytucji przyspieszyło upadek I Rzeczpospolitej. Nie ulega jednak wątpliwości, że pamięć o 3 maja jest jednym z filarów patriotyzmu w Polsce.
       - Dziś w życiu publicznym pozostaje nam czerpać z tej patriotycznej tradycji i wskazywać obywatelskie wzorce młodym pokoleniom, szanować prawo, zawierać kompromisy tam, gdzie służą one obywatelom – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
       Obchody trzeciomajowego święta zwieńczył pokaz musztry paradnej w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Wojskowej na placu przed elbląską katedrą.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama