Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W czwartek Boże Ciało, przez miasto przejdzie 11 procesji

 
Elbląg, W czwartek Boże Ciało, przez miasto przejdzie 11 procesji
fot. WS (arch. portEl.pl)

Jutro (czwartek, 4 czerwca) przypada uroczystość Bożego Ciała. Główne uroczystości w naszym mieście rozpoczną się w katedrze św. Mikołaja mszą o godz. 10, której przewodniczyć będzie biskup elbląski Jacek Jezierski.

Procesje przejdą ulicami miasta
     Główna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, wyruszy pod przewodnictwem biskupa Jacka Jezierskiego po mszy św., która rozpocznie się w katedrze św. Mikołaja (a nie jak dotychczas przy ołtarzu polowym pod katedrą) o godz. 10. Procesja, której organizatorami są parafie katedralna i św. Jerzego przejdzie nową trasą z katedry św. Mikołaja, przez Plac Katedralny, ul. Wodną, Św. Ducha, Wigilijną, Giermków, Hetmańską, 1 Maja, Przymurze i Rzeźnicką do ul. Mostowej. Przed procesją będą rozdawane teksty pieśni eucharystycznych, które będą śpiewane podczas przemarszu. Zakończenie uroczystości planowane jest ok. godz. 13.
     Poza główną procesją, ulicami miasta przejdą także procesje organizowane przez inne parafie. I tak: ks. biskup Jan Styrna będzie przewodniczył procesji organizowanej przez parafie św. Wojciecha, Świętej Rodziny i św. Pawła. Odbędą się też procesje organizowane przez parafię Matki Bożej Królowej Polski, św. Józefa Robotnika, św. Floriana, Wszystkich Świętych, św. Brunona, bł. Franciszki Siedliskiej, bł. Doroty, Trójcy Świętej. W tym czasie mogą wystąpić chwilowe trudności związane z przejazdem aut.
     
     Świadectwo wiary i nauka dla niepiśmiennych

     Obchody Bożego Ciała są wyrazem pobożności eucharystycznej, która rozwinęła się na zachodzie Europy na przełomie XI i XII wieku, jako odpowiedź na kwestionowanie prawd wiary przez Berengara z Tours (ur. 998). Inspiracją do corocznych procesji były również treści objawień bł. Julianny z Cornillon (ur. 1193) wzywające do ustanowienia dnia ku czci Najświętszego Sakramentu, co nastąpiło w 1264 roku, kiedy papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Na dzień obchodów papież wyznaczył czwartek po oktawie Trójcy Świętej, dlatego jest to tzw. święto ruchome.
     Od początku obchody Bożego Ciała uświetniane były różnymi inscenizacjami i „żywymi obrazami”, którym towarzyszyły wypowiedzi narratora objaśniającego ludziom niepotrafiącym czytać ich znaczenie. Częścią tej tradycji są biorące udział w procesji chorągwie, które w naszym kraju w zależności od parafii noszą bielanki lub osoby dorosłe. Początki tej tradycji sięgają na ziemiach polskich 1320 roku. Zainicjował je na terenie diecezji krakowskiej bp Nanker. W 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość już za powszechną i obchodzoną we wszystkich kościołach królestwa. Przy czym w naszym kraju uroczystość Bożego Ciała łączono z procesją błagalną o odwrócenie nieszczęść, a zwyczaj ten przyjął się powszechnie w XV wieku i wszedł do liturgicznej księgi „Rytuału piotrkowskiego” z 1631 roku. Po Soborze Watykańskim II Konferencja Episkopatu Polski zmodyfikowała 17 II 1967 roku obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania ewangelii, które tematycznie związane są z Eucharystią. Bezpośredni lub pośredni udział w czerwcowej procesji eucharystycznej ulicami miasta dla wielu osób jest okazją, by dać świadectwo wiary.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Procesje powinny odbywać się codziennie ! Przed urzędem również !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  piekarczykpan(2015-06-03)
 • każdy chodzić może - chodzą w pochodach rolnicy, górnicy, love-paradziarze, niepełnosprawni i inni od charli hebdo, więc trzymajmy się naszej tradycji, bo jest NASZA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  LOL321(2015-06-03)
 • Niech lepiej zrobią makietę miasta Elbląg - bo to miasto jest makietą. Ludzie nie rozumiecie że bez wyjścia miasta na morze( Przekop) miasto nie ma racji bytu!!!!!Zobaczcie że kiedy miało połączenie z morzem( przez cieśninę Pilawską to rozwijało się pięknie). To są prawa ekonomii a nie tylko podatki, vaty, krusy, pity, cła, akcyzy itp. podstawa gospodarki jest: przemysł, transport, rolnictwo i usługi!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 8
  (2015-06-03)
 • Ty ekonomisto poniżej ! A co będziesz woził przez ten przekop ? Bezrobotnych na wycieczki ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  ekonomia(2015-06-03)
 • prawa ekonomii są takie że jak miasto nic nie produkuje to co ma wywozić na statkach? powietrze? kiedyś miasto rozwijało się pięknie bo produkowało (zakłady Schihaua, stocznia itp. )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 1
  (2015-06-03)
 • A dlaczego nie ma produkcji? Bo nie ma dobrego połączenia komunikacyjnego. Gdyby był przekop, inwestorzy by się znaleźli, a wtedy byłaby szansa na rozwój miasta. Ale do tego trzeba zachęcić również dogodnymi warunkami fiskalnymi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 6
  ekonomista(2015-06-03)
 • no dlaczego nie napisza o zawieszonym funkcjonariuszu z pionu kryminalnego funkcjonariusz sebastian sz. oskarzony za znecanie fizyczne i psychiczne ponizanie i natarczywe dotykanie miejsc intymnych np. kr, eglem do gry sprawa w toku juz 3 miesiac
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  zaki(2015-06-03)
 • biedaczku, kręglem cie po jajkach smerał, to teraz masz traume
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 3
  (2015-06-03)
 • Jakby tak dobrze się zastanowić to problem z pomorzem istniał już od średniowiecza najpierw oddaliśmy je Krzyżakom potem były to Prusy a nie tak dawno niemiecki Danzig.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Getz(2015-06-03)
 • ty stary czlowieku jak nie masz na co kasy wydawac to podam konto i przesylaj co niedziele kaske, obiecuje ze nie wydam na chlopcow ani narkotyki tak jak robi to organizacja przestepcza pod pseudonimem Kościòł. Amen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ukrzak(2015-06-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety do lekarza/dentysty
Fototapety z Paryżem
Fototapety do siłowni/fitness club
Fototapety do łazienki