UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wiadukt w formie? (w żadnym trybie)

 
Elbląg, Wiadukt w budowie
Wiadukt w budowie (fot. AD)

Prezydent Wróblewski pozwał Piotra Opaczewskiego za jego słowa o użyciu niewłaściwych materiałów do budowy wiaduktu na Zatorze i przeprowadzeniu tej budowy niezgodnie z projektem. Korzystając z przepięknej pogody wybrałem się na wizję lokalną, żeby z bliska spojrzeć na na największą elbląską budowlę ostatnich lat. Wrażenia nie są jednoznaczne.

Radny Opaczewski bez wątpienia ma problem. Dał się ponieść przedwyborczym emocjom i w trybie oznajmującym powiedział, to co powiedział. Jeśli nie ma na potwierdzenie swoich słów twardych dowodów, to jego kariera w samorządzie może skończyć się szybko i niechlubnie. Kandydata Wróblewskiego jego słowa musiały zaboleć, bo zamiast w „łagodnym” trybie wyborczym, który mógł się skończyć co najwyżej przeprosinami w mediach, pozwał go w procesie cywilnym. Tu wyrok może być o wiele bardziej bolesny, także finansowo. Czas pokaże jakimi kartami grał nowy radny. Daje znać u niego brak doświadczenia. Poseł Wilk występujący w tym samym programie też „przywalił” urzędującemu prezydentowi, ale zrobił, to w ten sposób, że nie ma za co go pozwać.
     W programie Alarm jako ostateczny dowód na niechybną katastrofę pokazano zdjęcia zawalonego wiaduktu w Genui, gdzie ucierpiały dziesiątki ludzi. Propagandowe wykorzystanie ich tragedii do doraźnej walki wyborczej budzi jak najgorsze skojarzenia. Wiadukt w Genui ma tyle wspólnego z naszym, co telewizja pana Kurskiego z rzetelną robotą dziennikarską. Tam eksperymentalna konstrukcja o dużej rozpiętości, tu niewielki klasyk budowlany, który faktycznie musiałby być zrobiony z samego piasku żeby się zawalić.
     Nie zmienia to jednak faktu, że trudno go nazwać wizytówką dobrej roboty przedsiębiorstwa MTM. Roboty szalunkowe i wylewanie betonu, to nie jest ich mocna strona. Z pobieżnego oglądu wiaduktu trudno oczywiście wyciągnąć jakieś rzeczowe wnioski odnośnie jego trwałości. Gołym okiem jednak widać niejednorodność masy betonowej, nie wiadomo co kryje szpachla. Z estetycznego punktu widzenia robi to fatalne wrażenie. Prezydenci Wróblewski i Nowak zachwalali MTM jako rzetelną i doświadczoną firmę budowlaną. Mam dla nich dobrą radę – nie wynajmujcie ich do remontu swoich mieszkań. Chyba, że chcecie mieć ściany tak pięknie wykończone, jak te widoczne na zdjęciach. Narażę się zapewne na oskarżenia o ukrytą opcję niemiecką, ale z rozrzewnieniem wspominam nienaganną gładź betonu na wiaduktach budowanych dziewięćdziesiąt lat temu nad tzw. berlinką. W XXI wieku taki poziom jakości robót okazuje się nieosiągalny.
     Oczywiście związek między estetyką, a wytrzymałością i trwałością konstrukcji budowlanej jest prawie żaden. Chociaż mój profesor od wytrzymałości konstrukcji lotniczych mawiał, że dobrze zaprojektowany element musi też cieszyć oko. Wiadukt w wielu miejscach nie cieszy. Jest jednak bardzo mało prawdopodobne, żeby widoczne na zdjęciach niedoróbki mogły doprowadzić do budowlanego armagedonu w Elblągu. Sądząc po naszym sondażu prezydent Wróblewski ma ogromne szanse na reelekcję. Moim zdaniem powinien wyegzekwować od MTM jakieś kary za tę estetyczną fuszerkę, bo naprawić to już się raczej tego nie da. Za te trzydzieści parę milionów można było oczekiwać więcej.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • czyli typowo dla PIS, poszczekamy, pogryziemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  70 39
  (2018-11-02)
 • Panie Admin Władimir Gęsicki :-) nie pisz towarzyszu o rzetelności telewizji Kurskiego, bo twoja żenująca stronka internetowa to komunistyczna tuba propagandowa dla jeszcze nie minionych i rzetelnością i obiektywizmem ma tyle co gów@ z piórkiem. Ta strona jest po prostu czerwona. Piszesz żenujące artykuły, zatrudniasz nierzetelnych i śmiesznych "dziennikarzy".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  58 95
  (2018-11-02)
 • Chcieliście wiadukt?To teraz gdy już go macie to staracie się wyłapać wszystkie bee. Kto normalny chodzi i przygląda się infrastrukturze? Idziesz i nie zwracasz nawet uwagi na takie drobiazgi. .. Beton w różnym odcieniu czy inny czort. .. Ważne by nie było pęknięć większych i tyle. Wzrok w niebo tam obłoki, możecie pomarzyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  60 33
  niewiem(2018-11-02)
 • Wróblewski rządzi niczym dyktator, otoczył się bylmi komendantami policji, teraz chce zamknąć usta wszystkim co krytykują jego prace, czekam na dalsze kroki,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51 90
  Unik(2018-11-02)
 • a co.moze kryć szpachla? proponuję iść na zlomowiec i oderwać z jakiegoś grata szpachle i zobaczyć co kryje szpachla
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49 8
  Serfd(2018-11-02)
 • Rozumiem, że "rzetelni" to tylko ci dziennikarze, co PiSowi klaszczą inni już nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  47 19
  (2018-11-02)
 • Opaczewski fajnie zacząłeś hahahahahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  48 10
  (2018-11-02)
 • Panie Wilk, super reklama ta w kapeluszu. Nie lepiej pochwalić się w reklamie, swoimi poprzednimi osiągnięciami. Bo ja nie wiem czy Pan jakieś osiągnięcia ma ma. A nie, Kolesia, który celuje do mnie z palca i chce mnie nastraszyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  74 23
  (2018-11-02)
 • BUACHA CHA Wróbel i Gęsicki inżynierowie od wytrzymałości "okiem" stwierdzą czy są mikro pęknięcie w strukturze nośnej wiaduktu ( w metalu można to stwierdzić tylko poprzez prześwietlenie wycinka- tak to z mojego 30 letniego zawodowego doświadczenia, ale co ja siem znam )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  29 21
  (2018-11-02)
 • Ani jedni ani drudzy, ale ta stronka internetowa to czerwona tuba propagandowa i to jeszcze propaganda na rzecz Wróblewskiego. Co to ma wspólnego z rzetelności i obiektywizmem? Serwowanie ludziom trości w jedna stronę? Facet załozył stronę dawno temu i zatruwa życie elblążanom serwując im wiadomości jednostronne, nieobiektywne i niekiedy kłamliwe, treści prorosyjskie albo proniemieckie, szkalujące Polskę i Polaków. Albo artykułu przypominające niemieckie korzenie Elbląga, albo jak ostatnio artykuł o cmentarzu rosyjskich żołnierzy, którzy według autora byli bohaterami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 31
  (2018-11-02)
 • Generalnie ze stwierdzeniami Pana Redaktora zgadzam się. Nie mogę jednak przejść nad jedną sprawą bez pewnej refleksji. Chodzi mi o to, że odbierając wiadukt od wykonawcy nie zwrócono uwagi na wyjątkowo niechlujne wykonanie prac. To że firma wykonawcza jest tak niedokładna w wykonaniu roboty, to jej sprawa i jej "wrażliwość" na estetykę wykonania pracy, ale że odbiorca przeszedł obok tej kwestii obojętnie to mnie dziwi. Chodziło chyba o pośpiech. Jak widać z tej wydawałoby się marginalnej sprawy wyszła afera. Podobnie jak Pan Redaktor sądzę, że przyszły Prezydent Elbląga, ma nadzieję że będzie to Pan Wróblewski, będzie miał możliwości pogonić wykonawców i poprawić wygląd wiaduktu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 13
  (2018-11-02)
 • wygląda to jak kaka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 5
  (2018-11-02)
Reklama